تدوین نظام حکمرانی داده کشور کلید خورد

چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱
مطالعه 3 دقیقه
سازمان فناوری اطلاعات
با تشکیل کارگروه طراحی نظام حکمرانی داده، اولین مرحله از تدوین نظام حکمرانی داده توسط سازمان فناوری اطلاعات و با همکاری دستگاه‌های دیگر آغاز شد.

نخستین جلسه کارگروه «طراحی نظام حکمرانی داده» در نشستی با حضور معاون وزیر ارتباطات، معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی و نمایندگان دستگاه‌ها برگزار شد. هدف از تشکیل این جلسه طراحی و تدوین نظام حکمرانی داده کشور بوده است و به این ترتیب تدوین این طرح که بنا است بر مبنای سند راهبردی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی در افق ۱۴۱۰ باشد، کلید خورد.

محمد خوانساری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات، در توضیح ابتدایی درباره این سند گفت: «سند راهبردی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی در افق ۱۴۱۰ مصوب مرداد سال جاری در شورای عالی فضای مجازی به توصیف ارزش‌ها، چشم‌اندازها، اهداف و اقدامات کلان می‌پردازد. این سند بر مبنای سایر اسناد راهبردی موجود در کشور، چشم انداز سایر کشورها در این حوزه، تحلیل وضع موجود و مطلوب و تحلیل اسناد بالادستی با همکاری دستگاه‌های مربوطه و نیز دانشگاه‌ها تهیه شده است.»

اودر ادامه نیز توضیح داد که چهارچوب حرکتی فضای مجازی کشور و اقدامات دستگاه‌ها در این سند به طور کامل بیان و روشن شده است. بر اساس توضیحات رئیس خوانساری، در این سند ۳۹ اقدام کلان شناسایی شده که در هر یک از آن‌ها اقدام دستگاه متولی، دستگاه همکار و مرجع تصویب مشخص شده است.

از مجموع این ۳۹ اقدام دو اقدام ذکرشده در این سند به «طراحی دولت هوشمند» و «طراحی نظام حکمرانی داده» مربوط می‌شود که مسئولیت انجام این دو اقدام از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به سازمان فناوری اطلاعات ایران واگذار شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه و در تشریح موضوعات مطرح‌شده در نظام حکمرانی داده به مواردی مانند انبارش، پردازش، تبادل، به اشتراک گذاری، تنظیم‌گری، بهره‌برداری، امنیت، مالکیت، حریم خصوصی، طبقه بندی داده‌ها و کلان داده‌ها اشاره کرد.

به گفته خوانساری، متولی این طرح سازمان فناوری اطلاعات است اما ۹ دستگاه دیگر هم به‌عنوان همکاران این سازمان در نظر گرفته شده‌اند و در صورت نیاز دستگاه‌های دیگر نیز با هدف شناخت مشکلات و مسائل این حوزه نیز دعوت به همکاری در انجام این طرح شده‌اند.

حامد منکرسی، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات نیز در این نشست حاضر بوده و درباره این طرح توضیحاتی را ارائه کرد. او نظام حکمرانی داده را سندی خواند که می‌تواند در پیشرفت فضای مجازی کشور بسیار موثر باشد و درباره کارگروهی که برای تدوین این سند تشکیل شده نیز گفت: «تشکیل این کارگروه، نخستین گام برای طراحی نظام حکمرانی داده است و پس از این در دو مرحله با همکاری مرکز ملی فضای مجازی تصویب سند میسر خواهد شد.»

او همچنین ابعاد و جنبه‌های موضوع حکمرانی داده را چنین توضیح داد: «حکمرانی داده از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما در کشور ما از دو بعد مورد توجه قرار می‌گیرد. یک بعد حکمرانی بر داده است و بعد دیگر حکمرانی مبتنی بر داده است که هر دو باید در سند مورد توجه قرار بگیرند.»

معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی درباره اهداف نظام حکمرانی داده نیز گفت: «تحکیم و تقویت حکمرانی فضای مجازی، قاعده‌مندسازی دسترسی به داده‌ها، بهینه‌سازی و افزایش کارآمدی نظام تصمیم‌گیری کشور، ارتقای سطح هوشمندی در تصمیم‌گیری نظام‌های ملی کشور و مواردی از این قبیل، اهدافی هستند که در سند راهبردی کشور در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته‌اند.»

به گفته منکرسی، مرحله اول به چارچوب کلی و شاکله اصلی سند مربوط می‌شود که در این کارگروه تدوین و تصویب خواهد شد. در گام بعد نیز سند تدوین‌شده برای دریافت تایید نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارائه خواهد شد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود