راه‌اندازی سامانه 403 برای دسترسی برنامه‌نویسان‌ به سایت‌های تحریمی

چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
مطالعه 3 دقیقه
یک پسر در حال کدنویسی برنامه نویسی با کامپیوتر و لپ تاپ مک بوک اپل
سایت 403 با هدف تسهیل دسترسی برنامه‌نویسان به سرویس‌های مورد نیازشان آغاز به کار کرد.
تبلیغات

وزیر ارتباطات، امروز ۱۹ بهمن ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران از راه‌اندازی و آغاز فعالیت سرویسی برای دور زدن تحریم‌های مربوط به برخی سرویس‌های بین‌المللی خبر داد. این سرویس به برنامه‌نویسان کمک خواهد کرد که بدون نیاز به استفاده از VPN به سرویس‌های مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند.

اوایل دی ماه وزیر ارتباطات وعده داده بود که ابزار دور زدن تحریم‌ها در اختیار برنامه‌نویس‌ها قرار می‌گیرد و حالا این سرویس در سایت 403 در دسترس کاربران قرار گرفته است.

وزیر ارتباطات درباره نیاز برخی اقشار از جمله برنامه‌نویسان به این سرویس گفت: هزار سایت و سرویس مردم ما را تحریم و فیلتر کرده‌‎اند. بسیاری از این ابزار و سرویس‌ها مورد نیاز برنامه‌نویسان، محققین و دانش‌پژوهان است. این افراد در شرایط فعلی برای دسترسی به این‌ سرویس‌ها از فیلترشکن استفاده می‌کنند که هم امنیت سامانه‌هایشان را به خطر می‌اندازد و هم سرعت دسترسی را کند می‌کند.

به گفته زارع‌پور این سرویس با حداکثر سرعت امکان دسترسی به سایت‌های تحریم‌شده از خارج از کشور را فراهم می‌کند: از امروز با کمک بخش خصوصی و نخبگان سرویسی راه‌اندازی شده که امکان دسترسی به تمام این سایت‌ها را با حداکثر سرعت برای اقشاری که از آن‌ها استفاده می‌کنند، فراهم کرده است. این سایت به آدرس 403.online از همین الان در دسترس قرار دارد.

سایت 403

او علت نام‌گذاری این سرویس به 403 را نیز این طور توضیح داد: وقتی کاربران می‌خواهند به سایت‌هایی که ما را تحریم کرده‌اند وارد شوند، خطای 403 می‌دهد و به همین خاطر هم این نام برای این سرویس انتخاب شده است.

محدودیت‌های اعمال‌شده برای اینترنت در پنج ماه اخیر، مخصوصا کندی سرعت و از دسترس خارج شدن VPNها به مشکل تحریم از سوی سرویس‌های بین‌المللی اضافه شد و کار را برای برنامه‌نویس‌ها دشوارتر از پیش کرده بود. حالا وزارت ارتباطات با هدف تسهیل کار این گروه این سرویس جدید را راه‌اندازی کرده است.

سرویس‌های مختلفی در این سایت به کاربران و به طور ویژه برنامه‌نویسان ارائه شده است تا آن‌ها بتوانند به نیازهای ضروری برای انجام کارهایشان پاسخ دهند. بخشی از این سرویس‌ها در تصویر زیر آمده است:

سایت 403

پیش از معرفی سایت 403، اواخر دی ماه بود که سرویس رادار گیم هم با هدف حل مشکلات گیمرها رونمایی شده بود. طبق اعلام وزیر ارتباطات، این سایت سه سرویس مختلف ارائه می‌کند: CDN برای ارائه فایل‌های مرتبط با برخی از بازی‌ها، ابزار سنجش تأخیر و پینگ اینترنت کاربر و DNS رایگان برای کاهش پینگ بازی‌ها.

در پنج ماه اخیر که محدودیت‌های اینترنت مشکلات فراوانی را برای دسترسی به اینترنت برای اقشار مختلف به وجود آورده بود، وزارت ارتباطات طرح‌هایی را برای کاهش مشکلات آن‌ها دنبال و راه‌اندازی کرد. هرچند هنوز برای قضاوت درباره میزان کارایی این طرح‌ها زود است اما این سرویس‌ها و خدمات در حالی به برخی مشاغل و اقشار اختصاص داده می‌شود که عموم مردم همچنان برای اتصال به شبکه جهانی اینترنت با سختی‌های بسیاری روبه‌رو هستند.

حمایت همه‌جانبه وزارتخانه از پیام‌رسان‌های داخلی

زارع‌پور همچنین از امکان استفاده از دو پیام‌رسان داخلی با شماره‌های غیر ایرانی خبر داد و گفت: دو پیام‌رسان داخلی امکان استفاده توسط کاربران خارج از کشور را دارند. یعنی با شماره‌های خارجی هم امکان فعال‌سازی هست. این قابلیت پیش از این وجود نداشته است.

او درباره حمایت همه‌جانبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیام‌رسان‌های بومی نیز این طور توضیح داد: تمام ظرفیت‌های وزارت ارتباطات را برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی وارد کار کردیم و هر نیازی اعم از سخت‌افزار و پهنای باند توسط وزارت ارتباطات برای پیام‌رسان‌های داخلی تامین می‌شود.

وزیر ارتباطات با بیان این که پیام‌رسان‌های داخلی هم‌اکنون می‌توانند نیاز میلیون‌ها کاربر ایرانی را برطرف کنند و امکانات بسیار خوبی دارند، اضافه کرد: باید حمایت رسانه‌ای برای پیام‌رسان‌های داخلی انجام شود تا مردم از قابلیت‌های این سکوهای بومی مطلع بشوند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات