چهار بانک متقاضی ورود به حوزه PSP شدند

یک‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴
مطالعه 2 دقیقه
کارتخوان
مدیرعامل شاپرک از درخواست چهار بانک برای دریافت مجوز در حوزه PSP خبر داد.
تبلیغات

مدتی است که موضوع ورود بانک‌ها به حوزه ارائه خدمات پرداخت مطرح شده است و حالا هم مدیرعامل شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) از درخواست سه بانک برای دریافت مجوز این حوزه خبر داده است.

کاظم دهقان، مدیرعامل شرکت شاپرک در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده است که چهار بانک برای دریافت مجوز PSP درخواست‌هایی را به بانک مرکزی ارائه کرده‌اند. البته با توجه به ضوابطی که در مرداد ماه امسال توسط بانک مرکزی برای حوزه PSP تعیین کرد، قاعدتا بانک‌های متقاضی مجوز فعالیت در این حوزه باید از شرایط تعیین‌شده برخوردار باشند تا بتوانند مجوزهای لازم را دریافت کنند.

تا امروز ۱۱ بانک مجوز فعالیت در حوزه خدمات پرداخت را دریافت کرده‌اند و در این زمینه فعالیت دارند و حالا طبق اظهارات مدیرعامل شاپرک و شنیده‌ها در این خصوص، چهار بانک دیگر که دهقان اسامی آن‌ها را اعلام نکرده است، تقاضای دریافت این مجوز و ورود به حوزه PSP را دارند.

بانک‌های متقاضی تنها در صورتی می‌توانند مجوز فعالیت را دریافت کنند که شروط و ضوابط اجرایی تعیین‌شده توسط بانک مرکزی را داشته باشند. یکی از این ضوابط این است که شرکت متقاضی باید حداقل هزار میلیارد تومان از محل آورده‌های نقدی سهامدارانش سرمایه داشته باشد.

بانکی که متقاضی فعالیت در حوزه خدمات پرداخت است نیز نباید پیش از این شرکتی در حوزه PSP داشته باشد. در این صورت است که بانک‌ها می‌توانند نسبت به دریافت مجوز فعالیت در PSP اقدام کنند.

شرط دیگر بانک مرکزی به میزان تملک سهام شرکت‌ها مربوط می‌شود که البته شورای رقابت به آن ایراد وارد کرده این است که موسسات اعتباری و واحدهای وابسته به آن‌ها باید حداقل ۵۱ درصد از سهام شرکت را تحت تملک خود داشته باشند.

شرط دیگری که تعیین شده هم این است که تعداد ابزار پذیرش فیزیکی هر شرکت نیز نباید از متوسط تعداد ابزارهای پذیرش فیزیکی سایر شرکت‌ها یا ۵۰۰ هزار ابزار پذیرش فیزیکی بیشتر باشد. با وجود درخواست‌های مطرح‌شده باید منتظر باشیم و ببینیم بانک مرکزی مجوز فعالیت را به بانک‌های متقاضی می‌دهد یا از ورود آن‌ها به حوزه PSP ممانعت می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات