وضعیت سرعت اینترنت در ماه آپریل به روایت اسپیدتست

شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵
مطالعه 5 دقیقه
وضعیت اینترنت
در ماه آپریل جایگاه ایران در میانه سرعت اینترنت موبایل یک پله تنزل پیدا کرد اما وضعیت میانه‌ی سرعت اینترنت ثابت با اندکی تغییر، یک پله بهتر شد.

بر اساس آخرین گزارش سایت اسپیدتست، میانه سرعت اینترنت موبایل کشور ۳۵.۹۸ بود که نسبت به مارس کاهش اندکی داشته و کشور در جایگاه ۶۲ قرار گرفته است.

میانه‌ی سرعت اینترنت ثابت در این ماه ۱۱.۹۷ گزارش شده است که رتبه ایران را نسبت به ماه مارس یک پله بهتر کرده است.

در این ماه قطر بهترین میانه سرعت را در اینترنت موبایل و سنگاپور بهترین میانه سرعت را در اینترنت ثابت تجربه کردند.

اسپیدتست سرعت اینترنت داخلی کشورها را می‌سنجند.

وضعیت اینترنت ثابت و موبایل در ماه مارس

در گزارش ماه مارس اسپیدتست میانه سرعت اینترنت کشور تغییر چندانی نداشته و رتبه ایران در سرعت اینترنت ثابت ۱۴۶ و اینترنت موبایل ۶۱ بوده است. در این ماه متوسط جهانی سرعت اینترنت موبایل ۴۱.۵۴ و سرعت اینترنت ثابت ۷۹ گزارش شده است.

گزارش اسپیدتست از سرعت اینترنت در ماه مارس نشان می‌دهد سرعت اینترنت در کشور تغییر چندانی نداشته است. میانه سرعت اینترنت موبایل کشور در این ماه ۳۶.۳۳ بوده که باعث شده در این زمینه مانند ماه فوریه در جایگاه ۶۱ قرار داشته باشیم.

میانه سرعت اینترنت ثابت کشور در این ماه ۱۱.۵۷ و جایگاه ایران در میان کشورها ۱۴۶ بود که یک پله نسبت به ماه فوریه بهتر شده است.

وضعیت اینترنت ثابت و موبایل در ماه فوریه

در گزارش ماه فوریه اسپیدتست میانه سرعت اینترنت موبایل و ثابت کشور تغییر چندانی نداشته اگرچه جایگاه ایران در اینترنت موبایل پنج پله تنزل داشته است.

بر اساس گزارش اسپیدتست در ماه فوریه میانه سرعت اینترنت موبایل کشور ۳۵.۰۳ بود و رتبه کشور با پنج پله تنزل نسبت به ژانویه در جایگاه ۶۱ بود.

همچنین در میانه سرعت اینترنت ثابت هم تغییر چندانی نسبت به ژانویه مشاهده نشده است. میانه سرعت اینترنت ثابت در فوریه ۱۱.۲۷ بود و ایران هم با یک پله تنزل نسبت به ژانویه در جایگاه ۱۴۷ قرار گرفت.

وضعیت اینترنت ثابت و موبایل در ماه ژانویه

آخرین گزارش ماهانه اسپید تست رتبه‌بندی کشورها را بر اساس میانه سرعت اینترنت موبایل و ثابت مشخص کرده است. بر این اساس در ماه ژانویه میانه سرعت اینترنت موبایل کشور ۳۵.۸۷ بوده که در مقایسه با ماه قبل جایگاه ایران را یک پله تنزل داده است.

همچنین میانه سرعت اینترنت ثابت هم در این ماه در کشور با افت اندکی مواجه شده و به ۱۱.۴۴ رسیده و رتبه ایران را با دو پله تنزل مواجه کرده است. جایگاه ایران در میانه سرعت اینترنت موبایل در ماه ژانویه ۵۶ و در میانه سرعت اینترنت ثابت ۱۴۶ بوده.

وضعیت اینترنت ثابت و موبایل در ماه دسامبر

گزارش ماهانه سایت اسپیدتست در ماه دسامبر حاکی از آن بود که میانه سرعت اینترنت موبایل در کشور ۳۹.۳۲ مگابیت‌برثانیه بوده که درمقایسه‌با سرعت ۴۰.۹۷ مگابیت‌برثانیه ماه قبل، کمی افت داشت. همچنین، میانه سرعت اینترنت موبایل در ماه دسامبر ۲۰۲۲، ۱۱.۶۶ مگابیت‌برثانیه بود که درمقایسه‌با سرعت ۱۱.۵۹ مگابیت‌برثانیه‌ ماه قبل، کمی بهبود یافته بود.

جایگاه ایران در میانه سرعت اینترنت موبایل در ماه دسامبر با هفت پله تنزل در جایگاه ۵۵ قرار داشت؛ اما درمقابل در اینترنت ثابت درمقایسه‌با ماه قبل یک پله بهتر شده بود.

میانگین سرعت اینترنت موبایل در دسامبر نیز تغییر چندانی نکرده بود. میانگین سرعت اینترنت موبایل در ماه نوامبر ۵۴.۹۳ و در اینترنت ثابت ۲۴.۶۱ بود که در ماه دسامبر به‌ترتیب به ۵۲.۸۰ و ۲۴.۴۴ رسید. جایگاه ایران در‌زمینه میانگین سرعت اینترنت موبایل هم هشت پله و میانگین سرعت اینترنت ثابت هم یک پله تنزل پیدا کرد.

در جدول زیر، روند تغییرات سرعت اینترنت موبایل و ثابت را می‌توانید مشاهده کنید:

بهترین‌ها و بدترین‌ها در میانه سرعت اینترنت

اسپیدتست این گزارش را ماهانه منتشر می‌کند و می‌تواند تغییرات جایگاه کشورها را در سرعت اینترنت نشان دهد.

در ماه آپریل قطر با سرعت ۱۸۹.۹۸ جای امارات را در جایگاه بهترین میانه سرعت اینترنت موبایل گرفت. پس از این کشور امارات با سرعت ۱۷۵.۳۴ در جایگاه دوم و شبه‌جزیر‌هی ماکائو با سرعت ۱۷۱.۷۳ در جایگاه سوم قرار دارد. در میانه‌ی سرعت اینترنت موبایل، وضعیت یمن از کشورهای دیگر بدتر است که میانه‌ی سرعت آن ۳.۹۸ گزارش شده است. افغانستان و کوبا هم به ترتیب میانه‌ی سرعت ۴.۴۶ و ۴.۴۸ را تجربه کرده و فقط کمی از یمن بهترند.

در سرعت اینترنت ثابت پس از سنگاپور با میانه‌ی ۲۴۲.۰۱، شیلی با سرعت ۲۲۲.۴۹ و امارات با سرعت ۲۱۶.۷۸ سه کشور با بهترین سرعت اینترنت ثابت هستند. در میان بدترین کشورها در میانه‌ی سرعت اینترنت ثابت، به ترتیب کوبا با سرعت ۱.۹۷، افغانستان با سرعت ۲.۳۱ و سوریه با سرعت ۳.۹۳ گزارش شده است.

در ماه مارس هم مانند فوریه در سرعت اینترنت موبایل، امارات بهترین سرعت اینترنت را با میانه سرعت ۱۷۸.۲۵ تجربه کرده است. پس از این کشور قطر با میانه سرعت ۱۷۴.۵۶ و نروژ با میانه سرعت ۱۴۳.۵۵ در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. در این ماه کوبا با میانه سرعت ۳.۴۴ پایین‌ترین سرعت اینترنت موبایل را تجربه کرده و وضعیت افغانستان و ونزوئلا هم چندان بهتر از کوبا نبود.

در میانه سرعت اینترنت ثابت همچنان سنگاپور جایگاه اول را دارد و با سرعت ۲۳۵.۴۰ بهترین سرعت را به کاربران ارائه داده است. امارات با میانه سرعت ۲۲۱.۸۷ توانسته در این ماه در سرعت اینترنت ثابت هم میان سه کشور اول بیاید. پس از آن شیلی با میانه سرعت ۲۲۰.۳۹ سومین جایگاه را دارد.

در گزارش ماه فوریه اسپیدتست از میانه سرعت اینترنت امارات با سرعت ۱۷۹.۶۱ رتبه‌ی اول را در سرعت اینترنت موبایل دارد و قطر با سرعت ۱۶۰.۳۳ رتبه دوم و کره جنوبی با سرعت ۱۳۸.۴۶ بهترین سرعت اینترنت را در اینترنت موبایل از آن خود کرده‌اند. امارات و قطر در ماه‌های ژانویه و دسامبر هم جایگاه اول و دوم را در سرعت اینترنت موبایل داشتند. پایین‌ترین جایگاه را در این بخش افغانستان با میانه سرعت ۴.۰۴ داشته و کوبا و ونزوئلا اندکی از آن سرعت بهتری دارند.

در زمینه اینترنت ثابت سنگاپور با سرعت ۲۳۷.۱۵ رتبه اول را دارد و چین با سرعت ۲۲۶.۷۷ و موناکو با سرعت ۲۲۶.۰۳ در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. پایین‌ترین سرعت اینترنت ثابت را هم کوبا با میانه سرعت ۱.۸۸ دارد و افغانستان و ترکمنسان هم با فاصله کمی از کوبا بهتر هستند.

در گزارش ماه ژانویه این سایت از میانه سرعت اینترنت، کشور امارات با سرعت ۱۶۱.۱۵ بالاترین سرعت اینترنت موبایل را داشته و قطر و نروژ آن را دنبال می‌کنند. کوبا با میانه سرعت ۴.۱۳ پایین‌ترین جایگاه را در سرعت اینترنت موبایل دارد و افغانستان و ونزوئلا فقط اندکی از این کشور بهتر هستند.

کوبا در ماه ژانویه در سرعت اینترنت ثابت هم با میانه سرعت ۱.۸۴ پایین‌ترین رتبه را در این جدول دارد و به همراه افغانستان و ترکمنستان سه کشور آخر را در این رتبه‌بندی تشکیل می‌دهد. در سرعت اینترنت ثابت بهترین رتبه از آن سنگاپور شده که میانه سرعت ۲۳۴.۵۵ را در ماه ژانویه تجربه کرده و پس از آن شیلی و چین در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

در میانه سرعت اینترنت موبایل در ماه دسامبر، قطر و امارات و نروژ بالاتر از بقیه قرار گرفته‌ بودند و در اینترنت ثابت، سنگاپور و چین و شیلی تجربه‌ی بهتری به کاربران اینترنت ارائه می‌دادند. همچنین در دسامبر ۲۰۲۲، پایین‌ترین رتبه در میانه سرعت موبایل از‌آنِ افغانستان و کوبا و ونزوئلا بود و در سرعت اینترنت ثابت، کوبا و افغانستان و ترکمنستان پایین‌ترین جایگاه‌ها را اِشغال کرده‌ بودند.

این گزارش هر‌ماه به‌روز‌رسانی می‌شود. آخرین‌بار این گزارش ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

مطالب مشابه

نظرات