گوشی‌های آیفون۱۴ قاچاق نیستند اما فعلاً رجیستر نمی‌شوند

دوشنبه ۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۴
مطالعه 2 دقیقه
آیفون ۱۴ پرو زیر نور آفتاب
گمرک اعلام کرد گوشی‌های آیفون۱۴ واردشده به کشور با شیوه مسافری قاچاق نیست و رجیستر کردن آن در حوزه اختیارات گمرک نیست.
تبلیغات

بلاتکلیفی در مورد موضوع رجیستری گوشی‌های آیفون۱۴ همچنان ادامه دارد و با گذشت بیش از یک ماه از ورود این گوشی‌ها به کشور هر چند روز یک بار اخبار جدیدی درباره فعال‌سازی آن به گوش می‌رسد. درحالی‌که سامانه همتا دو روز قبل در اطلاعیه‌ای تمام گوشی‌های آیفون واردشده به کشور از رویه مسافری را قاچاق خوانده و درباره خودداری از خرید و فروش این کالا به واحدهای صنفی هشدار داده بود، حالا گمرک اعلام کرده است که واردات مسافری آیفون۱۴ قاچاق محسوب نمی‌شود. ایسنا درباره این موضوع به نقل از گمرک نوشته است:

براساس مقررات صادرات و واردات، هر مسافر می‌تواند در سال یک تلفن همراه وارد کشور کند و این نحوه ورود قاچاق محسوب نمی‌شود.

البته گمرک درباره موضوع رجیستر کردن توضیح مشخصی ارائه نکرده و صرفاً اعلام کرده است که «فعال‌سازی تلفن همراهی که از این طریق وارد کشور شده است، در حوزه گمرک نیست و طبق قوانین مسافر باید در ابتدا حقوق و عوارض گمرکی را پرداخت کند که فعلاً این گزینه در سامانه مربوطه فعال نشده است.» در ذکر علت عدم فعال‌سازی نیز به این نکته اشاره شده است که هرچند گوشی‌های آیفون۱۴ واردشده به شیوه مسافری قاچاق نیستند و از این لحاظ منع قانونی ندارند اما «امکان پرداخت حقوق و عوارض گمرکی برای مسافر وجود ندارد به همین دلیل براساس مصوبات کمیته رجیستری تلفن همراه، امکان فعال‌سازی نیز وجود ندارد.»

بااین‌حال همچنان این پرسش که چرا امکان پرداخت حقوق و عوارض گمرکی وجود ندارد، بدون پاسخ مانده است. همچنین، هیچ نهادی تاکنون توضیحی درباره زمان برطرف شدن این مشکل و امکان رجیستری آیفون۱۴ ارائه نکرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات