نصر تهران در نامه‌ای به رییسی خواستار رفع محدودیت‌ پلتفرم‌های پرطرفدار شد

دوشنبه ۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹
مطالعه 3 دقیقه
سازمان نصر تهران در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار رفع محدودیت پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار و آزادی هرچه سریع‌تر فعالان صنعت فناوری اطلاعات شد.
تبلیغات

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، روز اول آبان با انتشار این نامه در سایت خود از اعضای سازمان، پرسنل شرکت‌ها یا فروشگاه‌های عضو دعوت کرد تا پنجم آبان موافقت خود را با امضای فرمی اعلام کنند.

به گزارش روابط‌عمومی نصر تهران، این نامه خطاب به رئیس جمهور که همچنین رئیس شورای عالی فضای مجازی است نوشته شده و در ابتدای آن به وعده رئیس جمهور در زمان انتخابات اشاره شده است:

ما امضاکنندگان این نامه به نمایندگی از همه نهادها، کسب‌وکارها و اشخاصی که زندگی خود را بر اینترنت بنا نهاده‌اند از شما می‌خواهیم همه اختیارات قانونی خود را به کار بگیرید و از ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت جلوگیری کنید. این وعده‌‌ای است که شما در زمان انتخابات هم به مردم داده‌اید.

نصر تهران در این نامه از اهمیت دسترسی نزدیک به پنجاه میلیون نفر به شبکه‌های اجتماعی و معیشت میلیون‌ها نفر گفته که با هر گونه اختلال، فیلترینگ یا محدودیت باعث نارضایتی‌های جدی می‌شود. همچنین به وضعیت اقتصاد دیجیتال به‌عنوان تنها بخش اقتصاد که در ده سال اخیر رشد پایدار داشته اشاره کرده و تأکید کرده که این صنعت به زیرساخت امن، پایدار و به‌صرفه نیاز دارد و تداوم وضعیت فعلی اینترنت اعتماد کاربران را خدشه‌دار می‌کند:

دسترسی به اینترنت برای قریب به پنجاه میلیون نفر از مردم ایران مترادف دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها است و معیشت میلیون‌ها نفر به این ابزارها گره خورده که بخش مهمی از آن‌ها کسب‌وکارهای کوچک خانگی و محلی هستند. طبیعی است که هر گونه فیلتر کردن یا ایجاد اختلال و محدودیت در دسترسی به اینترنت منجر به ایجاد اختلال در زندگی آحاد شهروندان شده و نارضایتی‌های جدی ایجاد می‌کند. از سوی دیگر تنها بخش اقتصاد کشور که در ده سال اخیر رشد پایدار دو رقمی داشته اقتصاد دیجیتال است. در این ده سال، هزاران شرکت کوچک و بزرگ که عمدتاً دانش‌بنیان هستند و ده‌ها هزار نفر شاغلان در این صنعت موفق شده‌اند با وجود رکود، تورم و تحریم به رشد اقتصاد کشور یاری رسانند. بازیگران این صنعت حق دارند نگران عادی شدن اختلال و محدودیت در اینترنت و دیگر ابزارهای ارتباطی نظیر پیامک باشند. اقتصاد دیجیتال بدون وجود یک زیرساخت اینترنت امن، پایدار و به صرفه معنا ندارد. سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این صنعت، ساختمان و املاک و ماشین‌آلات نیست بلکه اعتماد کاربران و امید کارکنان آن‌ها است اما تداوم وضعیت فعلی اینترنت هم به اعتماد کاربران لطمه می‌زند هم امید کارکنان را از بین می‌برد.

امضاکنندگان در انتهای این نامه درخواست کرده‌اند تخریب اعتماد عمومی به سرویس‌های داخلی متوقف شود:

ما امضاکنندگان این نامه هم به‌عنوان اعضای صنف فناوری اطلاعات و هم به‌عنوان بخشی از آحاد جامعه انتظار داریم حاکمیت به خواسته خیرخواهانه و نگرانی وطن‌دوستانه ما توجه کند و روند محدودسازی ابزارهای ارتباطی جامعه و برخورد با فعالان فناوری و تخریب اعتماد عمومی به سرویس‌های داخلی را متوقف کند. رفع محدودیت پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار و نیز آزادی هرچه سریع‌تر افرادی که به دلیل فعالیت در این صنعت بازداشت شده‌اند گام نخست برای بازسازی این اعتماد است.

سازمان نصر تهران از اعضای خود دعوت کرده در صورت موافقت این نامه را امضا کنند تا پس از جمع‌آوری اسامی، نامه ارسال شود. اعضای سازمان می‌توانند تا پایان روز پنج‌شنبه پنجم آبان ازطریق این فرم همراهی خود را با ارسال این نامه اعلام کنند. همچنین هر یک از پرسنل شرکت‌ها یا فروشگاه‌های عضو سازمان هم به‌طور جداگانه می‌توانند موافقتشان را اعلام کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات