رئیس رگولاتوری: اصلاح پروانه ایرانیان‌نت برای توسعه فیبر نوری در کشور

شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
پروانه‌ی ایرانیان‌‌نت، به‌عنوان مجری اپراتور چهارم یا فیبر نوری قرار است توسط رگولاتوری مورد اصلاح قرار بگیرد تا از زیرساخت‌های این اپراتور هم برای پروژه‌ی توسعه‌ی فیبر نوری در کشور استفاده شود.
تبلیغات

هیئت دولت دهم بهمن‌ ماه سال ۸۹ طرح انتقال فیبر نوری به منازل را تصویب کرد و در ‌نهایت نیز در سال ۹۱ پروانه اجرای این پروژه به شرکت ایرانیان‌نت (اپراتور چهارم یا اپراتور فیبر نوری) رسید و قرار شد این شرکت در فاز نخست کار خود دسترسی یک میلیون کاربر را به اینترنت با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه فراهم کند. حالا تقریباً یک دهه از این اتفاق می‌گذرد و این اپراتور نتوانسته بر‌ اساس تعهدات خود فیبر نوری را به منازل برساند.

حالا در شرایطی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مأموریت اصلی خود تا پایان سال ۱۴۰۴ رساندن فیبر نوری حداقل برای پوشش ۲۰ میلیون نفری است، دوباره نام ایرانیان‌نت شنیده می‌شود و قرار است طبق گفته‌های رئیس سازمان تنظیم مقررات از زیرساخت‌های این شرکت هم برای توسعه‌ی فیبر نوری استفاده شود.

صادق عباسی شاهکوه، با اشاره به اینکه باید بر‌ اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی در طرح معماری شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوار‌ها و ۱۰۰ درصد کسب‌وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت‌برثانیه به پهن‌باند دسترسی داشته باشند، به زومیت می‌گوید اگر همکاری همه‌ی بازیگران نباشد این پروژه به سرانجام نمی‌رسد.

عباسی شاهکوه در ‌مورد اینکه بعد از یک دهه سپری شدن از پروانه ایرانیان‌نت، این شرکت نتوانسته فیبر نوری را به منازل برساند؛ به زومیت می‌گوید:

پروانه ایرانیان‌نت همچنان برقرار است، چون این اپراتور هم یک شرکت FCP محسوب می‌شود ولی تا الان این شرکت ناموفق بوده و نتوانسته تعهداتش عمل کند و مشکلات پروانه‌ای دارد. ما در‌ حال کار روی پروانه این شرکت هستیم و می‌خواهیم اصلاحاتی روی آن داشته باشیم.

شاهکوه در‌ مورد این اصلاحات اعلام می‌کند که شاید از این به بعد این شرکت در بستر انتقال کار کند و بستر دسترسی را برای دیگر شرکت‌ها فراهم کند. پیش از این نیز مدیرعامل ایرانیان‌نت در گفت‌وگو با زومیت اعلام کرده بود که آن‌ها می‌خواهند در لایه‌ی زیرساخت انتقال کار کنند و تنها برای شرکت‌های دیگر FCP دسترسی لازم به فیبر نوری تا منازل را فراهم کنند، هرچند که همچنان بر‌ اساس پروانه‌ی مجوز دسترسی فیبر به منازل را هم خواهند داشت.

عباسی شاهکوه تأکید می‌کند که در تقسیم کاری‌ای که برای توسعه‌ی فیبر نوری در کشور در‌ ‌حال انجام است، ایرانیان‌نت یکی از اپراتورهایی بوده که برای رسیدن وزارت ارتباطات با هدف رساندن فیبر نوری به منازل پیش‌قدم شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات