زمان اجاره فرکانس رایتل توسط همراه اول و ایرانسل سال آینده خاتمه می‌یابد

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰
مطالعه 3 دقیقه
یاسر رضاخواه، مدیرعامل رایتل با ارائه توضیحاتی در رابطه با اجاره فرکانس متعلق به رایتل توسط همراه اول و ایرانسل، از پایان قرارداد انتقال موقت طی سال آینده شمسی خبر داد.

یاسر رضاخواه، مدیرعامل رایتل ضمن تشریح واگذاری فرکانس رایتل به همراه اول و ایرانسل به این نکته اشاره کرد که این موضوع اقدامی با عنوان فروش فرکانس نیست و دو قراردادی که رایتل با اپراتورها دارد، قرارداد انتقال موقت منافع طیف است که انتقال موقت یا اجاره یک قرارداد موقت سه ساله محسوب می‌شود.

رضاخواه به این نکته اشاره کرد که ۷۶ درصد درآمد رایتل از محل عملیات و سرویس‌ها است و ۲۴ درصد آن از محل اجاره‌ فرکانس است. ضمنا باید به رشد ۴۰ درصدی درآمد حوزه‌ی عملیاتی طی سال گذشته و رشد ۱۸درصدی اجاره‌ فرکانس‌ اشاره کرد.

رضاخواه در رابطه با مدت باقی‌مانده از قرارداد چنین اظهار نظر کرد:

وی اشتراک‌گذاری زیرساخت‌‌های ارتباطی را در اغلب کشورهای دنیا مرسوم دانست و ادامه داد:

براساس اطلاعات ارائه شده توسط رضاخواه، متوسط ترافیک روزانه رایتل طی آبان ماه ۹۸ در شبکه ۴۰۰ ترابایت بوده است. این در حالی است که متوسط مصرف دیتای مشترکین رایتل طی آبان‌ماه ۱۴۰۰ به بیش از ۱.۲ پتابایت رسیده که نشان از سه برابر شدن مصرف کاربران طی دو سال گذشته است. ضمنا باید به تعداد مشترکان فعال رایتل نیز اشاره کرد که با رشد همراه بوده است، بطوریکه مشترک اینترنت همراه رایتل از زیر یک میلیون و هفتصدهزار مشترک، امروز به سه میلیون مشترک رسیده است. کل مشترکین اینترنت همراه روزانه و کل مشترکین فعال ماهانه رایتل درحال حاضر بیش از ۵ میلیون نفر است.

رضاخواه به پیش‌بینی رایتل نیز اشاره کرد که نشان از برنامه‌ریزی این اپراتور برای کسب ۱۲ تا ۱۵ درصد از سهم بازار تا سال ۱۴۰۴ دارد.

وی وضعیت ضریب نفوذ استفاده از تلفن همراه را در ایران قابل توجه برشمرد و ادامه داد:

رضاخواه اظهار امیدواری کرد تا سال ۱۴۰۴ بیش از ۹۵درصد از ترافیک در شبکه خود رایتل مورد استفاده قرار گیرد. این رقم در حال حاضر ۶۵ درصد است.

مطالب مشابه

نظرات