وزیر ارتباطات: خبرهای خوش فضایی در راه است

شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
امروز ( ۳مهرماه) و به بهانه بازگشایی مدارس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دبیرستان فرزانگان ۲ سخنرانی کرد و ضمن اشاره به ترافیک رایگان سامانه شاد برای معلمان و دانش‌آموزان، اعلام کرد که به‌زودی خبرهای خوش فضایی منتشر خواهد شد.

بر اساس اعلام آموزش و پرورش با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، آموزش در مدارس کشور در حال حاضر به‌صورت مجازی برگزار می‌شود تا به‌تدریج با بهتر شرایط بیماری در کشور و تکمیل فرایند واکسیناسیون عمومی، شرایط آموزش حضوری در مدارس و مراکز آموزشی فراهم شود.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم بازگشایی مدارس که به‌صورت زنده از سامانه شاد هم پخش می‌شد اعلام کرد:

وزیر ارتباطات دولت سیزدهم در ادامه گفت: «امروز به نمایندگی از هیئت دولت آمدم که بگویم که شما سرمایه‌های این کشور هستید و چشم امید ما به شما دانش‌آموزان است که با تلاش و کوشش، آینده‌ای که متعلق به شما است را بسازید. در حال‌ حاضر افراد زیادی با مجاهدت شبانه‌روزی در تلاش هستند تا کشورمان را به بهتر از آن چیزی که هست تبدیل کنند. ما دانشمندانی توانمند در تمام عرصه‌ها داریم.» او به حوزه پرسروصدای ارسال ماهواره به فضا در چند سال گذشته اشاره کرد و خبر از اتفاق‌ها خوب در این حوزه را داد.

وزیر ارتباطات در این مورد گفت:

به گفته او فضای مجازی فرصت‌های بی‌نظیری را برای بشر خلق کرده که تا پیش از این کسی تصورش را هم نمی‌کرد. اگر ۲۰ سال قبل به کسی اعلام می‌کردی چنین امکانی وجود دارد که مثلاً آموزش به شکل مجازی پیش برود، کسی باور نمی‌کرد؛ اما رشد و پیشرفت این فناوری بسیار شگرف است. او در مورد زیرساخت‌هایی که در چند سال گذشته به کمک فضای جازی ایجاد شده است گفت:‌ «شاید زمستان سال ۹۸ که کرونا شیوع پیدا کرد، کسی تصور نمی‌کرد جوانان مملکت بتوانند آستین بالا بزنند و زیرساختی را مهیا کنند که آموزش لحظه‌ای تعطیل نشود.»

وزیر ارتباطات به مشکلات شاد هم اشاره کرد و ادامه داد: «من هم ۳ بچه‌مدرسه‌ای در خانه دارم و متوجه مشکلات شبکه دانش‌آموزی شاد هستم. هر سیستمی در بدو آغاز مشکلاتی دارد؛ اما اینکه توانستیم به‌سرعت زیرساخت‌ها را برای آموزش مهیا کنیم تا مدرسه تعطیل نشود و بچه‌ها بتوانند سیر آموزش خود را دنبال کنند، جای قدردانی دارد. سامانه شاد فرصتی را فراهم کرد تا بتوانیم مسیر آموزش را دنبال کنیم.»

زارع‌پور افزود: «در کنار این همه فرصت، فضای مجازی چالش‌ها و مشکلاتی دارد که اگر حواسمان به آن‌ها نباشد ممکن است آسیب‌هایش دامن‌گیر شود. یکی از آن‌ها ایجاد مشغولیت‌های کاذب است که این زمان زیادی را از افراد می‌گیرد. فضای مجازی آفت‌هایی مانند فردگرایی دارد که باعث می‌‌شود افراد از جامعه دور شوند و مهارت‌های اجتماعی‌شان توسعه پیدا نکند، باید سعی کرد از آفت‌های فضای مجازی محفوظ باشیم.»

رایگان شدن شاد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه‌ای مراسم بازگشایی مدارس از رایگان بودن کامل استفاده از ترافیک شاد برای دانش‌آموزان و معلمان خبر داد و گفت:

طبق اظهارات او، نظام تعلیم و تربیت کشور باید مسیر دستیابی دانش آموزان به اهداف بالا در زندگی را تسهیل کند: «کمک کند که دانش‌آموزان اهداف عالی و آرمانی داشته باشند و مسیر دستیابی به اهداف را مهیا کند. این فرصت نوجوانی که در اختیار شما است به‌سرعت می‌گذرد.»

وزیر ارتباطات در پایان خاطرنشان کرد: «محور زندگی نباید صرفا بر پایه درس خواندن باشد، باید سعی کرد در این زمان به خودسازی رسید. فرصت نوجوانی هیچ‌گاه تکرار نمی‌شود و باید سعی کنید تا زمان باقی است خودتان را در تمام ابعاد برای آینده بهتر مهیا کنید.» او همچنین سخنان خود را با سؤالی از دانش‌آموزان به پایان برد و اعلام کرد که هر دانش‌آموزی بهترین جواب به این سؤال را بدهد جایزه‌ای به او تعلق خواهد گرفت. سؤال زارع‌پور از دانش‌آموزان دبیرستان فرزانگان این بود که چالش‌ها و فرصت‌های فضای مجازی چیست و چگونه نباید دچار آفت‌های آن شد.

مطالب مشابه

نظرات