آیا گوشی شیائومی شما به‌تازگی غیرفعال شده است؟ [به‌روزرسانی]

جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۷
مطالعه 3 دقیقه
گزارش‌های ضدونقیضی مبنی‌بر ازکارافتادن گوشی‌های شیائومی به‌علت تبعیت این شرکت از تحریم‌های ایالات متحده در برخی کشورها ازجمله ایران به‌گوش می‌رسد.
تبلیغات

وب‌سایت xda-developers به‌تازگی در گزارشی مدعی شده است گوشی تعدادی از کاربران شیائومی در کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، سودان و کریمه در هفته‌های گذشته بدون اخطار قبلی قفل (غیرفعال) شده و پیغام زیر را به‌نمایش می‌گذارد:

Xiaomi policy does not permit sale or provision of the product to the territory in which you have attempted to activate it. Please contact the retailers directly for additional information.سیاست شیائومی، اجازه‌ی فروش و ارائه‌ی محصول در منطقه‌ای که شما اقدام به فعال‌سازی کرده‌اید را نمی‌دهد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیما با فروشندگان تماس بگیرید.

به‌نظر می‌رسد منبع اصلی xda-developers و سایر سایت‌هایی که احتمال قفل‌شدن گوشی‌های شیائومی در کشورهای موردبحث را مطرح کرده‌اند، پست کاربری کوبایی در ردیت است.

تصویر قفل شدن گوشی شیائومی کاربر کوبایی در ردیت

همچنین کاربری سوریه‌ای دو روز پیش پستی در فروم xda منتشر و ادعا کرده است چندین گوشی شیائومی در هفته‌ی جاری در کشورش قفل شده است. به‌گفته‌ی این کاربر، گوشی‌های مذکور شامل هر دو مدل «رام گلوبال» و «رام هندوستان» بوده‌اند.

باتوجه به ادعای کاربران، به‌نظر می‌رسد گوشی‌هایی که از رام‌های سفارشی‌شده (کاستوم رام) استفاده می‌کنند، با مشکل غیرفعال‌شدن مواجه نمی‌شوند؛ هرچند باتوجه به کم بودن تعداد گزارش‌های قفل‌شدن گوشی‌ها، شاید این نتیجه‌گیری چندان منطقی و معتبر نباشد.

«شرایط و ضوابط شیائومی» مدت‌ها است که به‌وضوح خریداران را از صادر کردن گوشی به کشورهایی مانند ایران منع می‌کند؛ هرچند در این قوانین منعی برای استفاده از دستگاه‌های ساخت این شرکت در کشورهای تحریم شده به‌چشم نمی‌خورد. در بند ۱۴.۲ این شرایط آمده:

۱۴.۲ قرارداد و تمام محصولات فروخته‌شده مشمول قوانین کنترل صادرات هستند. این قوانین شامل (و نه محدود‌ به) قوانین کنترل صادرات ایالات متحده و کشور شخص خریدار می‌شود. خریدار نباید هیچ محصولی را به کشور یا مناطقی که قوانین کنترل صادرات منع کرده، صادر کند. کشورها و مناطق ممنوعه شامل کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، سودان و منطقه‌ی کریمه می‌شوند.

زومیت برای روشن شدن موضوع با شرکت‌های واردکننده‌ی گوشی‌های شیائومی در ایران و انجمن واردکنندگان موبایل تماس گرفته است که متاسفانه تاکنون پاسخ مشخصی دریافت نکرده است.

آیا در روزهای اخیر پیامی مبنی بر قفل شدن گوشی شیائومی خود دریافت کرده‌اید؟— Zoomit | زومیت (@TheZoomit) September 10, 2021

آیا طی روزهای گذشته مشکل مشابهی برای گوشی شیائومی شما یا اطرافیان‌تان به‌وجود آمده است؟

به‌روزرسانی (۱۴۰۰/۰۶/۲۲): پس از چند روز سکوت خبری، شیائومی قفل‌شدن گوشی‌هایش در مناطق خاص به‌دلیل تحریم‌های آمریکا را رسما تکذیب کرد. آن‌طور که شیائومی می‌گوید، قفل‌شدن گوشی‌ها محدود به مناطق جغرافیایی خاصی نمی‌شده و تنها به‌دلیل انجام تحقیقات درباره‌ی قاچاق گوشی‌ها بوده است. شیائومی همچنین می‌گوید کاربران گوشی‌های قفل‌شده اکنون می‌توانند دستگاه خود را آنلاک کنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید این خبر تکمیلی را بخوانید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات