آیا گوشی شیائومی شما به‌تازگی غیرفعال شده است؟ [به‌روزرسانی]

جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۷
مطالعه 3 دقیقه
گزارش‌های ضدونقیضی مبنی‌بر ازکارافتادن گوشی‌های شیائومی به‌علت تبعیت این شرکت از تحریم‌های ایالات متحده در برخی کشورها ازجمله ایران به‌گوش می‌رسد.

وب‌سایت xda-developers به‌تازگی در گزارشی مدعی شده است گوشی تعدادی از کاربران شیائومی در کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، سودان و کریمه در هفته‌های گذشته بدون اخطار قبلی قفل (غیرفعال) شده و پیغام زیر را به‌نمایش می‌گذارد:

به‌نظر می‌رسد منبع اصلی xda-developers و سایر سایت‌هایی که احتمال قفل‌شدن گوشی‌های شیائومی در کشورهای موردبحث را مطرح کرده‌اند، پست کاربری کوبایی در ردیت است.

تصویر قفل شدن گوشی شیائومی کاربر کوبایی در ردیت

همچنین کاربری سوریه‌ای دو روز پیش پستی در فروم xda منتشر و ادعا کرده است چندین گوشی شیائومی در هفته‌ی جاری در کشورش قفل شده است. به‌گفته‌ی این کاربر، گوشی‌های مذکور شامل هر دو مدل «رام گلوبال» و «رام هندوستان» بوده‌اند.

باتوجه به ادعای کاربران، به‌نظر می‌رسد گوشی‌هایی که از رام‌های سفارشی‌شده (کاستوم رام) استفاده می‌کنند، با مشکل غیرفعال‌شدن مواجه نمی‌شوند؛ هرچند باتوجه به کم بودن تعداد گزارش‌های قفل‌شدن گوشی‌ها، شاید این نتیجه‌گیری چندان منطقی و معتبر نباشد.

«شرایط و ضوابط شیائومی» مدت‌ها است که به‌وضوح خریداران را از صادر کردن گوشی به کشورهایی مانند ایران منع می‌کند؛ هرچند در این قوانین منعی برای استفاده از دستگاه‌های ساخت این شرکت در کشورهای تحریم شده به‌چشم نمی‌خورد. در بند ۱۴.۲ این شرایط آمده:

زومیت برای روشن شدن موضوع با شرکت‌های واردکننده‌ی گوشی‌های شیائومی در ایران و انجمن واردکنندگان موبایل تماس گرفته است که متاسفانه تاکنون پاسخ مشخصی دریافت نکرده است.

آیا طی روزهای گذشته مشکل مشابهی برای گوشی شیائومی شما یا اطرافیان‌تان به‌وجود آمده است؟

به‌روزرسانی (۱۴۰۰/۰۶/۲۲): پس از چند روز سکوت خبری، شیائومی قفل‌شدن گوشی‌هایش در مناطق خاص به‌دلیل تحریم‌های آمریکا را رسما تکذیب کرد. آن‌طور که شیائومی می‌گوید، قفل‌شدن گوشی‌ها محدود به مناطق جغرافیایی خاصی نمی‌شده و تنها به‌دلیل انجام تحقیقات درباره‌ی قاچاق گوشی‌ها بوده است. شیائومی همچنین می‌گوید کاربران گوشی‌های قفل‌شده اکنون می‌توانند دستگاه خود را آنلاک کنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید این خبر تکمیلی را بخوانید.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود