عیسی زارع‌پور هفتمین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شد

عیسی زارع‌پور هفتمین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شد

گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور، رأی اعتماد مجلس را گرفت.

شمارش معکوس برای پایان بررسی گزینه‌‌های انتخابی ابراهیم رئیسی برای کابینه دولت سیزدهم به‌پایان رسید و در‌نهایت عصر امروز، ۳ شهریور، نمایندگان به وزیران پیشنهادی رئیس‌جمهوری رأی دادند. در‌این‌بین عیسی‌ زارع‌‌پور که پیش از ارائه فهرست وزرا به مجلس از او به‌عنوان گزینه‌ اصلی برای مدیریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یاد می‌شد، توانست با ۲۵۶ رأی موافق و ۱۷ رأی مخالف و  ۱۰ رأی ممتنع به‌عنوان هفتمین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راهی سیدخندان شود.


ویدئو معرفی عیسی زارع‌پور


در طول بررسی برنامه‌های زارع‌پور در مجلس، مخالفان و موافقان او دیدگاه‌های گوناگونی درباره‌اش اعلام کردند؛ اما در کل فضای مجلس برای او با کمترین حاشیه‌ پیش رفت. زارع‌پور که برنامه‌اش را قبل از قرار‌گرفتن پشت تریبون مجلس منتشر کرده بود، در دفاع از این برنامه‌ها مقابل نمایندگان مجلس اعلام کرد تمام عقب‌افتادگی‌های شبکه ملی اطلاعات را در مدت چهار سال مدیریتش در وزارت ارتباطات جبران خواهد کرد.

افزون‌براین، زارع‌پور وعده داد با کمک جوانان، فضای مجازی‌ای در تراز انقلاب اسلامی ایجاد کند. هدف‌گذاری برای دستیابی به سهم ۱۰ درصدی از اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی برای افق ۱۴۰۴، الکترونیکی‌کردن کامل خدمات پرکاربرد دولتی و ارائه خدمات یکپارچه و مطابقت با الگوهای موفق در کشورهای دنیا از دیگر وعده‌هایی بود که او در جلسه رأی اعتماد مجلس داد.

نکته مهم درباره دفاع عیسی زارع‌پور که از چشم نمایندگان هم پنهان نماند، اعلام‌نکردن نظر شفافش درباره توسعه پهنای باند و طرح پر‌حاشیه صیانت از کاربران در فضای مجازی بود. با اینکه بارها چه در کمیسیون مجلس و چه در زمان بررسی برنامه‌های زارع‌پور در صحن علنی مجلس، از او خواسته شد نظرش را درباره این طرح با شفافیت اعلام کند؛ اما زارع‌پور در صحبت‌‌هایش هیچ اشاره‌ای به این طرح نکرد و در‌مقابل اعلام کرد فناوری شمشیری دو‌لبه است و فرصت‌ها و تهدیدهایی دارد. وی افزود اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای آینده انجام دهیم، می‌توانیم به‌خوبی از فرصت‌های آن استفاده کنیم.

حتی در روزهای بررسی برنامه‌های مخلتف وزرای پیشنهاد رئیسی در مجلس، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران نیز در بیانیه‌ای از عیسی‌ زارع‌پور خواسنتند به‌صورت شفاف درباره فیلترینگ، شبکه ملی اطلاعات و طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی صحبت کند؛ اتفاقی که تا امروز و کسب رأی اعتماد زارع‌پور نیفتاده است.

به‌نظر می‌رسد برعکس محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم که از‌طریق شبکه‌های مجازی از همان ابتدا پاسخ‌گوی سؤال‌ها و انتقادها بود، عیسی زارع‌پور در حالی از رشد و توسعه فضای مجازی صحبت می‌کند که در هیچ‌یک از شبکه‌‌های اجتماعی عضو نیست و سعی می‌کند از همان روز اول بودن حاشیه چهار سال مدیریتش در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را پشت‌سر بگذارد.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا زارع‌پور با ورودش به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رویه میانه و بدون حاشیه‌اش را در چهار سال آینده مدیریتش در این وزارتخانه مهم را ادامه می‌دهد یا خیر؟

منبع تصویر کاور: خبرگزاری مهر

منبع زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده