اطلاعات ۵/۵ میلیون کاربر رایتل لو رفت [بیانیه رایتل اضافه شد]

چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۷
مطالعه 3 دقیقه
مرکز ماهر تأیید کرد اطلاعات شخصی ۵/۵ میلیون مشترک اپراتور رایتل به بیرون درز کرده است.

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد مرکز ماهر خبر نشت اطلاعات ۵/۵ میلیون مشترک اپراتور رایتل را تأیید کرده است. به‌گفته‌ی مدیر رگولاتوری، این اطلاعات متعلق به  چهار سال پیش و عامل انسانی مسببش بوده است. حسین فلاح همچنین در توییتر اعلام کرد: «رایتل مسئول حفاظت از داده‌ی مشترکان است و باید برخورد مسئولانه‌ای از خود نشان دهد. طبق ضوابط پروانه برخورد جدی خواهیم کرد».

روابط‌عمومی رایتل در پاسخ به درخواست زومیت برای اظهارنظر دراین‌باره اعلام کرد به‌زودی بیانیه‌ای رسمی منتشر خواهد کرد. این بیانیه تا زمان انتشار این خبر، هنوز تأیید مدیران رایتل برای انتشار را دریافت نکرده است. بااین‌حال بنا به اطلاعاتی که کاربران در فضای مجازی به اشتراک گذاشته‌اند، اطلاعات لورفته شامل نام، کد ملی، شماره تلفن، آدرس و کد پستی مشترکان می‌شود.

مرکز ماهر پیش‌ازاین در بیانیه‌ای اعلام کرده بود مطابق بند ۵-۱ نظام ملی مقابله با حوادث فضای مجازی کشور مسئولیت پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی هر دستگاه، برعهده‌ی بالاترین مقام آن دستگاه خواهد بود.

این دست‌کم چهارمین نشت اطلاعات بزرگ از شرکت‌های بزرگ ایرانی در کمتر از یک سال گذشته به‌شمار می‌رود؛ لورفتن اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام، ۵ میلیون کاربر سیب اپ، ۸۲ میلیون شهروند در سامانه ثبت احوال و علی بابا از این جمله هستند.

مجتبی رضاخواه، نماینده تهران در مجلس نیز با نشت اطلاعات کاربران رایتل در حساب توییتر خود نوشت که این موضوع اهمیت تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات، فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال ارتباطات برای نظارت روی وزارت ICT را نشان می‌دهد.

به‌روزرسانی:

رایتل در خصوص انتشار اطلاعات ۵/۵ میلیون مشترک خود اعلام کرد؛ مشترکین رایتل بزرگترین سرمایه ما هستند و همچنین حفظ محرمانگی و حریم خصوصی مشترکین از اصول اولیه و قطعی رایتل است؛ اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است. رایتل همچنین گفته است که براساس بررسی اولیه، تعداد افرادی که اطلاعات‌شان لو رفته، بسیار کمتر از ۵/۵ میلیون کاربر بوده است.

روابط عمومی رایتل در بیانیه‌ای درارتباط‌با نشر اطلاعات مشترکین خود نوشت:

مطالب مشابه

نظرات