الفت‌نسب: دلیل جمع‌آوری اطلاعات کسب‌وکارهای مجازی کاهش خسارت قطع احتمالی اینترنت است

پنج‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶
مطالعه 3 دقیقه
عضو هیئت مدیره‌ی کسب‌وکارهای مجازی دلیل ارسال نامه و جمع‌آوری اطلاعات اعضای اتحادیه را کاهش خسارات ناشی از قطع احتمالی اینترنت در آینده اعلام کرد.
تبلیغات

روز گذشته نامه‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌داد اتحادیه‌ی کشوری کسب‌وکارهای مجازی از اعضای خود خواسته است جهت جلوگیری از ایجاد اختلال احتمالی در زمان قطعی اینترنت، اطلاعات مرتبط به کسب‌وکار خود را به اتحادیه ارسال کنند. بعد از انتشار تصویر نامه، این سؤال پیش آمد که آیا در آینده‌ی نزدیک دوباره شاهد قطع سراسری اینترنت در ایران خواهیم بود؟ رضا الفت‌نسب، عضو هیئت مدیره‌ی کسب‌وکارهای مجازی در پاسخ به این سؤال گفته است که این نامه تنها برای پیشگیری از وارد شدن خسارت به کسب‌وکارهای آنلاین در زمان قطع مجدد اینترنت و در ادامه‌ی اقدامات پیشگیرانه‌ی قطعی اینترنت در آبان‌ماه سال جاری است. در متن نامه نوشته شده است:

عضو محترم اتحادیه‌ی کسب‌وکارهای مجازیاحتراما عطف به درخواست سازمان‌های ذیصلاح مقتضی است جهت جلوگیری از ایجاد اختلال احتمالی در زمان قطعی اینترنت، اطلاعات مرتبط به کسب‌وکار خود را در اسرع وقت به شرح جدول ذیل به اتحادیه ارسال فرمایید.

نام سامانه/سرویس، نام دامنه (URL)، آدرس IP، نام میزبان (NS)، آدرس IP میزبان (NS IP) و نام سرویس‌دهنده‌ی اینترنت از جمله اطلاعاتی است که باید به اتحادیه‌ی کسب‌وکارهای مجازی ارسال شود. الفت‌نسب در مورد دلیل ارسال نامه می‌گوید:

این نامه هیچ داستان خاصی در پشت خود ندارد و به ما هم اعلام نشده؛ چون می‌خواهند اینترنت را قطع کنند پس این نامه را به اعضای خود بزنید. این نامه صرفا پیشگیرانه است تا اگر قرار شد به هر دلیلی در آینده اینترنت دچار اختلال یا قطعی شود کسب‌وکارهای مجازی خسارتی که به‌دنبال قطع اینترنت در آبان‌ماه داشتند را تجربه نکنند.
نامه اتحادیه به کسب وکارهای مجازی

الفت‌نسب همچنین می‌گوید که نمی‌تواند نام سازمانی که این درخواست را از آن‌ها کرده اعلام کند. او می‌گوید:

این نامه حدود ۱۰ روز پیش برای ما ارسال شد تا اطلاعات مرتبط با کسب‌وکارهای مجازی مانند نام دامنه، آدرس IP، نام سرویس‌دهنده‌ی اینترنت و... را از کسب‌وکارها دریافت کنیم تا در صورت قطع اینترنت این کسب‌وکارها مانند گذشته خسارت نبینند.

عضو هیئت مدیره‌ی کسب‌وکارهای مجازی در پاسخ به این سؤال که چرا این نامه در دوران قطعی اینترنت ارسال نشده تا از حساسیت ماجرا کاسته شود توضیح داد:

ما باید نگران این باشیم که در زمان قطع اینترنت کسب‌وکارهای مجازی دچار خسارت نشوند. این نامه یک نامه‌ی بد یا اتفاق بدی نیست بلکه یک کار پیشگیرانه است تا تصمیم‌گیران بدانند اگر قرار باشد اینترنت را مجدد قطع کنند چه تعداد کسب‌وکار دچار اختلال می‌شوند.

به باور الفت‌نسب وقتی نهاد امنیتی تصمیم به قطع اینترنت بگیرد، این کار را انجام می‌دهد؛ تنها کاری که اتحادیه می‌تواند انجام دهد جلوگیری از افزایش خسارات ناشی از این تصمیم به کسب‌وکارهای وابسته به اینترنت با جمع‌آوری این‌گونه اطلاعات است. وی در مورد اینکه از این اطلاعات چه استفاده‌ای خواهد شد گفت:

دقیقا نمی‌دانم اما براساس پیش‌بینی‌ها می‌توانم بگویم سازمان نظارتی که این درخواست را از ما کرده است می‌تواند این اطلاعات جمع‌آوری شده را در اختیار نهادهای تصمیم‌گیر بگذارد تا در صورت قطعی مجدد اینترنت حداقل IP این شرکت‌ها برای ارائه‌ی خدمات به جامعه فعال باشد. همان‌طور که می‌دانید در اتفاق آبان‌ماه برخی شرکت‌های بزرگ اینترنتی توانستند با رایزنی کم‌تر از ۴۸ درصد اینترنت خود را فعال کنند.

پیش از این نیز در اواسط آذرماه و زمانی‌که قطع اینترنت در کشور ادامه داشت،‌ نامه‌ای از سوی سازمان فناوری اطلاعات به بخش‌های دولتی ارسال شده تا فهرستی از سرویس‌های وابسته به خدمات خارجی در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. امیر ناظمی، وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در توضیح این نامه گفته بود که هدف دسترسی بهتر سازمان‌ها به اینترنت است تا در زمان قطع اینترنت، ارائه‌ی خدماتشان به شهروندان متوقف نشود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات