مجلس تقاضای شفاف‌سازی بودجه تجهیزات فیلترینگ و شنود شبکه دارد

مجلس تقاضای شفاف‌سازی بودجه تجهیزات فیلترینگ و شنود شبکه دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، خواستار شفاف‌سازی از سوی وزیر ارتباطات پیرامون مسائلی همچون محل بودجه‌ی تجهیزات فیلترینگ و وضعیت اینترنت پس از فیلتر تلگرام شد.

مواردی همچون افت کیفیت خدمات اینترنتی پس از فیلترینگ تلگرام و ابهام در خصوص فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی باعث شد تا حمیده زرآبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، از وزیر ارتباطات پیرامون مسائل یادشده درخواست شفاف‌سازی داشته باشد. زرآبادی می‌گوید:

پس از فیلترینگ تلگرام، شاهد یک نارضایتی اجتماعی در جامعه بوده‌‌ایم که دلیل اصلی آن کاهش سرعت و کیفیت اینترنت و همچنین تعطیلی برخی کسب‌وکارهای مجازی بوده؛ بر همین اساس، سوالاتی مطرح است که باید وزیر ارتباطات پاسخگوی آن‌ها باشند.

متن سوال از وزیر ارتباطات

سوالات عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از محمدجواد آذری جهرمی پیرامون چهار موضوع تجهیزات فیلترینگ و شنود شبکه، محل سرورهای هاتگرام و تلگرام طلایی، تسهیلات ارائه‌شده به پیام‌رسان‌های داخلی و پیامد‌های فیلترینگ اینستاگرام خواهد بود. متن سوالات زرآبادی بدین ترتیب است:

  • تجهیزات مربوط به فیلترینگ و شنود شبکه‌های موجود در کشور از محل چه بودجه‌ای و توسط چه سازمانی خریداری و در کجا و توسط چه کسانی نصب، نگهداری و بهره‌برداری می‌شوند؟
  • با توجه به فعالیت سرورهای هاتگرام و تلگرام طلایی که متصل به شبکه تلگرام هستند و امکان کنترل و رؤیت اطلاعات کاربران خود را فراهم می‌سازند، به‌صورت شفاف مشخص سازید که در حال حاضر سرورهای این دو اپلیکیشن از نظر فیزیکی کجا نصب شده‌اند و توسط چه سازمان یا سازمان‌هایی بهره‌برداری و نگهداری می‌شود؟
  • ضمن توضیح در خصوص پروژه‌ی پیام‌رسان‌های داخلی از نظر موفقیت عملکرد، نسبت به میزان کاربران فعلی آن‌ها، مبلغ وام و امکانات سخت‌افزاری، فیزیکی و مجوزهای اعطاشده به آن‌ها شفاف‌سازی کرده و گزارش نتایج حمایت همه‌جانبه از آن‌ها را ارائه دهید.
  • با توجه به زمزمه‌ی فیلترشدن اینستاگرام و تأثیر آن بر کاهش میزان اشتغال در فضای مجازی نسبت به اعلام نظر وزارتخانه و اقدامات در راستای ممانعت از این تأثیر منفی، ارائه‌ی گزارش کنید.

در پایان خاطرنشان می‌کنیم که طبق اعلام زرآبادی، سوالات یادشده تقدیم هیات رئیسه‌ی مجلس شورای اسلامی شده است.

منبع peivast isna
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده