انتقاد عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات از فیلتر سایت‌های فروش بلیت هواپیما

انتقاد عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات از فیلتر سایت‌های فروش بلیت هواپیما

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات از فیلتر سایت‌های اینترنتی و آنلاین فروش بلیت هواپیما انتقاد و اعلام کرد فیلتر یک سایت مانند حکم قتل است و نباید به راحتی حکم صادر کرد.

در طول چند روز گذشته چند سایت اینترنتی فروش بلیت هواپیما فیلتر شده و علت مسدود شدن این سایت‌ها هنوز اعلام نشده است، اما برخی گزارش‌ها از گرانفروشی بلیت هواپیما توسط این سایت‌ها و همچنین نداشتن مجوز، از دلایل فیلتر شدن این سایت‌ها حکایت دارد.

گزارش‌ها حاکی است که چندی پیش هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با توجه به گرانفروشی بلیت هواپیما در برخی سایت‌ها، ارتباط خود را با آنها قطع کرده بود، اما رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری از برگزاری نشستی در این سازمان و رفع مشکل دسترسی به سایت های فروش اینترنتی بلیت شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خبر داده بود.

به گفته وی، از مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی خواسته شد دستور دسترسی دوباره این سایت‌ها صادر شود؛ چرا که سازمان با مسدود کردن دسترسی مردم به سیستم‌های یکپارچه فروش اینترنتی بلیت هواپیما مخالف است.

بر اساس گزارش جعفرزاده، امروزه مردم زمان را بسیار با ارزش دانسته و تمامی سعی خود را برای صرفه‌جویی در آن می‌کنند و برای انجام امورات مربوط به سفرهای خود از سیستم‌های یکپارچه فروش اینترنتی بلیت استفاده می‌کنند. این موضوع علاه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها از منظر اشتغال، شفافیت، گسترش رقابت و دسترسی عادلانه نیز مزیت‌های بی‌شماری در بر دارد. البته سازمان هواپیمایی کشوری همواره برای جلوگیری از هرگونه تخلفات احتمالی، چگونگی استفاده از این فضا را به مردم یاد‌آور شده و مراکز و سایت‌های مجاز فروش بلیت را از طریق سایت سازمان (www.cao.ir) و دیگر رسانه‌ها اطلاع‌رسانی کرده است و با هرگونه اقدام به منظور ممانعت از شفافیت و محدود کردن دسترسی مردم به اطلاعات و استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها مخالف است.

وی با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری هیچ گونه قطع دسترسی سایت‌های مجاز فروش بلیت هواپیما را توصیه نکرده است، گفت که این سازمان علاوه بر توصیه به شرکت‌های هواپیمایی مبنی بر مدیریت بر نحوه‌ی توزیع بلیت هواپیما، سایت‌های دارای مجوز را به متقاضیان معرفی و برخورد با متخلفان با مکانیزم‌های تعریف شده را با جدیت دنبال کرده است.

با وجود اعلام رفع این مشکل، از یکی دو روز پیش سایت‌های فروش بلیت هواپیما دوباره فیلتر شده‌اند.

بر این اساس امیر ناظمی عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات توییتی در صفحه‌ی توییتر خود منتشر کرده که در ادامه می‌خوانید:

فیلترینگ حدود ۱۸۰ سایت بر اساس استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی درخصوص اسامی سایت‌های فاقد مجوز فروش بوده است. اشتباه این استعلام نادیده گرفتن ۲ نوع از سایت‌ها بوده است که دارای مجوز بوده و در فروش بلیت فعالیت می‌کنند و آنهایی که مربوط به سایت‌های مقایسه و معرفی هستند.

ناظمی اعلام کرده است:

سازمان هواپیمایی کشوری نامه‌ای را اکنون برای دادستانی ارسال کرده و محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با دادستانی در این باره صحبت و پیچییدگی فنی را تشریح کرده است. فیلتر یک سایت مانند حکم قتل است؛ نمی‌شود اینقدر راحت حکم فیلتر صادر کرد.

منبع ایرنا
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده