جهرمی: در جریان سرورهای هاتگرام نیستم؛ دستوری برای فیلتر تلگرام فارسی نداریم

دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۵
مطالعه 3 دقیقه
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره‌ی ورود سرورهای نسخه‌های فارسی تلگرام با ارز دولتی در کشور اعلام کرد که در جریان نیستم و برای فیلتر این شبکه‌ها، دستوری دریافت نکردم.

چند روز پیش مدیر یک پیام رسان بومی از اعطای مجوز ورود ۲ هزار سرور با ارز دولتی برای نسخه‌های فارسی تلگرام خبر داده بود.

این موضوع با حواشی زیادی همراه شد تا اینکه امروز محمدجواد آذری جهرمی از صحت و سقم ورود این خبر و ورود ۲ هزار سرور با ارز دولتی برای شبکه‌های هاتگرام و تلگرام طلایی به کشور اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت:

وی با بیان اینکه ما نقشی در این جریان نداریم، در مورد فیلتر نسخه‌های فارسی تلگرام (هاتگرام و تلگرام طلایی) با توجه به سررسید موعد ۱۵ شهریور گفت:

آذری جهرمی همچنین درباره اینکه آیا مهلت جدیدی به فعالیت این شبکه‌ها اختصاص یافته است یا خیر، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

اجرای حکم حذف آبونمان تلفن

وزیر ارتباطات درمورد حکم دیوان عدالت اداری برای حذف هزینه آبونمان تلفن ثابت از قبوض مشترکان و دلیل عدم اجرای این حکم تاکنون گفت که حکم دیوان عدالت لازم الاجرا است و در حال طی روال اجرایی برای آن هستیم، این حکم از سمت رگولاتوری به مخابرات ارجاع داده شده است، این فرآیند زمان بر است اما ما از آن تبعیت می‌کنیم.

وی افزود قبلا نامه‌ای در این زمینه به دیوان عدالت نوشته و درخواست کردم زمان بیشتری برای این تصمیم گرفته شود، اما با توجه به اینکه این حکم صادر شده، اجرای آن برای ما لازم الاجراست.

وزیر ارتباطات با اشاره به تأثیر تصمیم حذف آبونمان در درآمد مخابرات با توجه به هزینه‌های بالارفته در حوزه توسعه شبکه تلفن ثابت یادآور شد که مخابرات بخشی از تجهیزات را با ارز دولتی و با رقم ۱۵۰ میلیون دلار خریداری کرد؛ اما به دلیل تأمین نشدن ارز مورد نیاز هم اکنون باید سه برابر هزینه قبلی و حدود هزار میلیارد تومان برای ترخیص این تجهیزات، پول پرداخت کند. در شرایط فعلی هزینه‌های توسعه شبکه در کشور به شدت بالا رفته و حذف آبونمان به عنوان بخشی از درآمد مخابرات به کندشدن فرایند توسعه و فشار به پرسنل مخابرات می‌انجامد.

آذری جهرمی تأکید کرد:

استفاده از ۴۰۰ هزار کیلومتر فیبر نوری برای توسعه ارتباطات

وزیر ارتباطات با اشاره به ظرفیت های شبکه توزیع برق وزارت نیرو و استفاده از آن برای توسعه ارتباطات کشور گفت که وزارت نیرو ۷۰۰ هزار کیلومتر فیبر نوری برای شبکه‌ی توسعه‌ی نیروی برق سراسر کشور دارد که ما می‌توانیم از این ظرفیت برای توسعه ارتباطات استفاده کنیم. از ۴۰۰ هزار کیلومتر از این تعداد که در ۸ شهر اول هدف ما قرار دارد برای توسعه شبکه دسترسی فیبر نوری (FTTX) استفاده خواهیم کرد.

آذری جهرمی با بیان اینکه تحول دیجیتال در حال رخ دادن است و نباید موضع منفعلانه با آن داشته باشیم، اعلام کرد که پیش از این با محدود‌سازی دسترسی به رسانه‌ها، امروز با چالش‌های زیادی مواجه هستیم و اگر آن روز تدبیر درستی می‌کردیم به جای برخورد می‌توانستیم موضع بهره‌وری را در این خصوص داشته باشیم. حال در زمانی که آینده بر مبنای تحول دیجیتال در حرکت است باید به جای موضع منفعلانه با این فرآیند با تدبیر درست برخورد کنیم.

وی همچنین از ارائه بسته پیشنهادی ارتباطات ثابت به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با توجه به افزایش نرخ ارز و هزینه‌ها خبر داد تا بتوان با طرحی توسعه‌ی ارتباطات ثابت در کشور را از طریق اقتصاد مقاومتی دنبال کرد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود