درخواست رییس اتحادیه فناوران رایانه از وزیر صنعت برای ترخیص کالا از گمرک

درخواست رییس اتحادیه فناوران رایانه از وزیر صنعت برای ترخیص کالا از گمرک

درحالی که از چند ماه پیش تقریبا هیچ کالایی به بازار تزریق نشده، رییس اتحادیه فناوران رایانه از وزیر صنعت خواست که دستور ترخیص کالاهای کامپیوتری را صادر کند.

همه‌ی صنوف و به‌ویژه صنف آی‌تی این روزها با مشکلات بسیاری در زمینه‌ی ارزی دست‌وپنجه نرم می‌کند. کالاها در گمرک انبار شده و اجازه‌ی ترخیص صادر نمی‌شود. کم‌کم بازار از جنس خالی می‌شود و احتمال تعطیلی واحدهای صنفی بیش از پیش وجود دارد.

طی یکی دو هفته‌ی پیش، زومیت در زمینه‌ی افزایش قیمت‌ها در بازار کامپیوتر نظر رییس اتحادیه فناوران رایانه را جویا شد.

وی درباره‌ی تعطیلی واحدهای صنفی و افزایش بیش از حد قیمت‌ها هشدار داد و اعلام کرد که ارز بسیار کمی به کالاهای آی‌تی تعلق گرفته، با این حال افرادی هم که اقدام به واردات کرده‌اند هم‌اکنون نمی‌توانند کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنند.

در همین زمینه سیدمهدی میرمهدی اقدام به ارسال نامه‌ای به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت کرده و درخواست کرده است که دستور ترخیص کالاهای آی‌تی به این صنف صادر شود.

در این نامه آمده است:

با اعلام دولت در نرخ‌گذاری ارز، ضربه‌ی سنگینی به صنف فناوران وارد شد؛ زیرا حدود ۹۷ درصد از کالاهای این صنف وارداتی است و این مسئله، تاثیر بسیار زیادی بر واردات کالا به کشور می‌گذارد. در این صنف تراکنش مالی بسیار بالا است، اما سود و بازدهی سرمایه‌ی آن حدود یک تا دو درصد است که به‌دلیل همین تراکنش بالا، مشکلات مالیاتی و بیمه‌ای چه از لحاظ مالیات مشاغل و چه از لحاظ مالیات بر ارزش افزوده به‌وجود آمد که امروز هم با مشکل واردات مواجه شدیم.

با تصویب قانون‌های یک‌شبه برای واردکنندگان و گروه‌بندی‌های کالاها و مشکلات رانت‌های بانکی-گمرک-تاییده‌ی واردات از هر نهاد و سازمان و قبول واردات توسط سامانه نیما و دریافت کل مبلغ ثبت سفارش‌شده به‌علاوه‌ی ۳۵ درصد ضمانت و حتی گرفتن مبلغ هر یورو دو هزار تومان که افراد سودجو از واردکنندگان دریافت می‌نمایند، باز هم کالاها در گمرک دپو شده است و می‌دانید که چه هزینه‌هایی بر این کالاها فقط در گمرک تحمیل می‌شود.

دولت به‌جای کاهش هزینه‌ها در کالا باعث افزایش کالای تمام‌شده در این زمان شده است؛ نیت دولت شاید شفاف‌سازی بود، اما افرادی که در این میان مسئولیت این هدایت از سازمان صنعت معدن تجارت را تا زمان ارسال ارز به تولیدکننده‌ی خارجی را داشتند، شفاف و صادقانه کار ننمودند و باعث افزایش قیمت کالا شدند.

آیا دولتمردان و مسئولان نمی‌توانند کمک کنند که کالا بدون هیچ مشکلی ترخیص شود؟ زیرا در هر صورت این ارز از کشور خارج و کالا به‌صورت قانونی وارد شده، ولی در داخل ایران و گمرکات دپو شده است.

آیا با یک مشکل کوچک مثل تغییر برند یا اضافه شدن وزن باید خود را تحریم کنیم؟ خیلی از این موارد به واردکننده ارتباط ندارد. تولیدکننده‌ی خارجی ارز را گرفته و کالا ارسال شده و هیچ‌گونه طلبی هم ندارد و نمی‌شود کالا را برگشت زد، زیرا طرف خارجی قبول نمی‌کند که دوباره ارز را به کشور برگرداند.

حال باید دید که آیا وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامی در این زمینه خواهند کرد تا بازار دوباره رونق بگیرد و از تعطیلی بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه جلوگیری می‌شود یا اینکه پس از اعمال تحریم‌ها وضعیت بازار بدتر از گذشته می‌شود و قیمت‌ها دوباره سیر صعودی به خود می‌گیرد.

منبع فارس
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده