پرونده الکامپ ۲۴ بسته شد

سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ امسال هم به کار خود پایان داد و رفت تا آغازی باشد برای فعالیت شرکت‌ها در سالی که پیش‌روست.
تبلیغات

نمایشگاه الکامپ امسال در حالی کار خود را آغاز کرد که نوسانات نرخ ارز از یک سو و مشکلات اقتصادی کشور از سوی دیگر گریبان‌گیر فعالان بازار آی‌سی‌تی شده و نفس آن‌ها را گرفته است.

اما با وجودی که کشور در بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی به‌سر می‌برد و شرکت‌ها در همه‌ی صنوف به‌ویژه آی‌تی با مشکلات زیادی از جمله مشکلات گمرکی، تعرفه‌ای، ارزی، ثبت سفارش و ترخیص کالا دست و پنجه نرم می‌کنند، نمایشگاهی به بزرگی الکامپ همچون سال‌های پیش برپا شد و شرکت‌ها با امید به آینده در آن حضور یافتند تا شاید نقطه‌ عطفی در کسب و کارشان باشد.

الکامپ به عنوان مهم‌ترین رویداد صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات امسال در فضایی بالغ بر ۲۵ هزار متر مربع برگزار شد و شرکت‌های زیادی از زیرشاخه‌های آی‌تی در آن حضور پیدا کردند؛ اما در این رویداد حضور شرکت‌های FCP به شدت کمرنگ بود.

در نمایشگاه امسال شرکت‌های سخت‌افزاری همانند سال‌های گذشته کمتر حضور یافتند و در میان همه‌ی آنها کمتر شرکت نام‌آشنایی به چشم می‌خورد. البته این موضوع بی‌ربط به اوضاع اقتصادی کشور و نوسانات شدید ارزی نیست چرا که شرکت‌ها معتقدند در شرایط اقتصادی حال حاضر شرکت در نمایشگاه الکامپ اگرچه مرتبط با حوزه کاری آنهاست اما به‌صرفه نیست؛ چرا که مجبورند هزینه حضور در این رویداد را به شکل ارزی پرداخت کنند که در این زمینه بهتر است شرکت‌های سهامی نمایشگاه‌ها فکری به حال سخت‌افزاری‌ها کند چرا که این حوزه در نمایشگاه بازدیدکنندگان خاص و بسیاری را دارد.

الکام استارز در الکامپ ۲۴

اما چیزی که وضوح به چشم می‌خورد حضور مستمر استارتاپ‌ها بود که برخلاف سال‌های گذشته که به شکل رایگان در نمایشگاه الکامپ شرکت کرده و به میز و استندی بسنده می‌کردند، بسیاری از آنها غرفه رزرو کردند و با حضوری قدرتمند و امیدوار در این رویداد حاضر شدند.

یکی دیگر از نقاط مثبت الکامپ امسال، استقبال بازدیدکنندگان از این نمایشگاه بود که با وجود واقع شدن این رویداد در روزهای ابتدایی هفته، سیل عظیمی از بازدیدکنندگان را در پی داشت و توانست همانند همیشه با استقبال خوب و پرشوری روبه‌رو شود.

امسال نمایشگاه الکامپ تفاوت‌هایی با دوره‌های قبل نیز داشت؛ برخلاف سال‌های گذشته که در غرفه‌های مختلف شاهد برگزاری برنامه‌های بی‌ربط به موضوع الکامپ بودیم و گاهی از مجریان طنز تلویزیونی برای برگزاری این سری برنامه‌ها استفاده می‌شد، امسال تقریبا هیچ برنامه‌ای به این شکل برگزار نشد.

از سوی دیگر محوطه‌ی نمایشگاه امسال هیچ صفی برای دریافت سیم‌کارت و اینترنت رایگان تشکیل نشد؛ اگرچه اپراتور اول و دوم اقدام به ثبت نام برای ارایه‌ی سیم‌کارت کردند اما ظاهرا شکل منسجم‌تر و مرتب‌تری به خود گرفته بود. به این ترتیب دیگر در فضای بیرونی سالن‌ها از آن هرج و مرج همیشگی خبری نبود.

یکی دیگر از نکات مثبت الکامپ امسال ترتیب و نظم ورودی‌های نمایشگاه بود که برخلاف گذشته که دستفروشان با برپایی بساط رفت و آمد را سخت می‌کردند، امسال کمتر شاهد این بی‌نظمی‌ها بودیم.

در کل نمایشگاه امسال با وجود شرایط بد اقتصادی حال حاضر کشور برگزار شد و فعالان حوزه‌ی آی‌سی‌تی در آن شرکت کردند تا چراغ نمایشگاه خاموش نشود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات