سخنگوی دولت: ۱۵ میلیارد دلار ارز دولتی به شرکت‌های تولیدی داخلی اختصاص یافت

 سخنگوی دولت: ۱۵ میلیارد دلار ارز دولتی به شرکت‌های تولیدی داخلی اختصاص یافت

به گزارش سخنگوی دولت، از ۱۵ میلیارد دلار ارز دولتی اختصاص‌یافته به شرکت‌های تولیدی داخلی، در طول ۵۰ روز نخست سال ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پرداخت شده است.

محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری دیشب اعلام کرد که در یک دوره کوتاه، بیش از ۷ میلیون سکه میان متقاضیان توزیع شد و بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی بالای ۴ درصد برای امسال و سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند که از متوسط منطقه بالاتر است.

به گفته‌ی نوبخت، اکنون صادرات کشور ۲۲ درصد بیشتر از واردات است. وی از مردم خواست به دولت برای ساماندهی بازار ارز و سکه کمک کنند.

سخنگوی دولت گفت:

بانک مرکزی به‌موقع سکه‌های پیش‌فروش شده را عرضه کرده است و قیمت‌های بالاتری که در بازار مشاهده می‌شود، به واسطه دست‌به‌دست شدن‌ها و عدم اطمینان در بازار سکه است. دولت با قاطعیت اعلام می‌کند اگرچه با تشدید تحریم‌ها با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم شد؛ اما برای تأمین مایحتاج عمومی مردم تدابیر لازم اندیشیده شده است. بنا بر اعلام بانک جهانی، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی جمهوری اسلامی ایران است و تولید ناخالصمان ۸۵ میلیارد دلار پیش‌بینی‌شده که از پارسال هم بیشتر است.

نوبخت در ادامه افزود:

طبق گزارش بانک مرکزی تا پایان خردادماه شاهد تخصیص حدود ۱۵ میلیارد و ۶۵۸ میلیون دلار از بانک مرکزی در حوزه صادرات شرکت‌های تولیدی هستیم؛ از این میزان حدود ۱۰ میلیارد و ۹۵۹ میلیون دلار درآمدهای نفتی است و حدود چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هم از طریق سامانه نیما و از طریق صادرات غیرنفتی تأمین شده است و از آنجا که باید صادرکنندگان و واردکنندگان را با ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت کنیم؛ پس روند تأمین بودجه مورد نیاز از مراحل فوق ادامه خواهد داشت. برای استمرار برجام در شرایط فعلی، توقع جبران مافات از جانب کشورهای باقی‌مانده در این تفاهم‌نامه داریم؛ زیرا معتقدیم اگر دیگر کشورهای باقیمانده منافع ما از برجام را تأمین کنند، امکان ماندن ایران در این تفاهم‌نامه وجود دارد. در دو ماه اول امسال وضع بودجه و درآمدهای دولت بد نبود. اوایل امسال برنامه‌ریزی ما برای هر شبکه نفت حدود ۵۵ دلار بود که در حال حاضر این رقم افزایش ۱۰ دلاری را شاهد است و حدود ۳۱ هزار و ۸۰ میلیارد تومان به‌صورت نقد و ۲۱ هزار میلیارد تومان از طریق تخصیصات بانکی از محل درآمدهای نفتی به طرح‌های عمرانی اختصاص داده‌ایم.

سخنگوی دولت در ادامه گفت:

تأمین نیازهای اولیه تولید و صادرکنندگان داخلی از اولویت‌های ما است؛ از این‌رو در ۵ ماه گذشته چیزی حدود ۸ میلیارد و ۷۷۷ میلیون دلار برای تأمین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان پرداخت شده است: یک میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار از طریق کالاهای اساسی، ۶۴۸ میلیون دلار برای دارو و ۶ میلیارد و ۲۸۷ میلیون دلار هم کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات را شامل می‌شوند؛ پس کمک به تولید داخل از اولویت‌های دولت است.

نوبخت معتقد است:

ما نمی‌توانیم بیش از درآمد تولیدکنندگان طلب مالیات کنیم؛ دولت در راه کمک به تولیدکنندگان از هیچ راهی مضایقه نخواهد کرد. چه‌بسا مشوق‌های صادراتی هم برای این عزیزان برقرار کنیم. اگر نرخ ۳۸۰۰ تومان به ازای هر دلار برای کالاهای اساسی محقق نشود، نباید از معقولیت هر دلار ۴۲۰۰ تومان هم بر حذر بود؛ البته به دنبال پرداخت مابه‌التفاوت این دو رقم هستیم. مردم باید بدانند ما افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی نرخ برخی کالاها را تکذیب نمی‌کنیم.

سخنگوی دولت در پایان گفت :

قیمت نان و بنزین نسبت به سال قبل افزایش نداشته است؛ اما باز هم قبول می‌کنیم که در اقتصاد کشور کاستی‌هایی وجود دارد که باید برای رفع آن‌ها تلاش کرد. یکی از راه‌های کنترل نرخ تورم، برخورد با واردات کالاهایی است که خارج از فهرست ثبت سفارش ما صورت گرفته است و با نرخ ارز آزاد اقدام به واردات کالا کرده‌اند؛ ما معتقدیم برخی به دنبال بهانه‌جویی برای گران کردن اجناسی هستند که خودشان با ارز گران‌تر وارد کرده‌اند؛ ما این بهانه‌ها را به‌شدت نقد و نفی می‌کنیم. مردم نباید فکر کنند فقط می‌توانند در بازارهای ارز و سکه و خودرو اقدام به سرمایه‌گذاری کنند؛ باید بدانند بازار سرمایه (بورس) ­جذابیت بیشتری نسبت به سایر بازارها دارد؛ سرمایه‌گذاری در این بازار به‌نوعی حمایت از تولیدکنندگان هم محسوب می‌شود.

منبع iribnews
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده