ایجاد قطب خودروسازی منطقه توسط ایران‌خودرو و دایملر آلمان کلید خورد

ایجاد قطب خودروسازی منطقه توسط ایران‌خودرو و دایملر آلمان کلید خورد

گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت دایملر آلمان در جدیدترین اقدام پس از برداشتن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همکاری استراتژیک خود را برای تأسیس و ایجاد یک شرکت مشترک آغاز کردند.

صنعت خودرو یکی از صنایعی است که بیشترین سود را از برداشتن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران خواهد برد. در این راستا ایران خودر در اولین گام ارتباط با دایملر، مالک شرکت‌های بزرگ خودروسازی همچون برند مرسدس بنز و اسمارت را کلید زده است.

دایملر به عنوان بزرگترین تولیدکننده کامیون در جهان و ایران خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز خاورمیانه قصد دارند با تاسیس یک شرکت مشترک، از مزیت های نسبی یکدیگر استفاده کنند. در این قرارداد علاوه بر استفاده از مزیت‌های نسبی، دو طرف برای تحکیم جایگاه خود و ایجاد قطب تولید خودروهای تجاری در منطقه گام برخواهند داشت.

این تفاهم نامه مشترک توسط هاشم یکه زارع،‌ مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره شرکت دایملر با حضور جمعی از مدیران ارشد دو خودروساز بزرگ به امضا رسید.

یکه زارع، در این نشست مشترک گفت گروه صنعتی ایران خودرو در دور جدید همکاری های بین المللی خود، رویکردی کاملا متفاوت با گذشته در پیش گرفته و بر حضور و سرمایه گذاری مشترک طرف مقابل تاکید دارد. دایملر و شرکت بنز سابقه قابل اعتنا و اتکائی در همکاری با گروه صنعتی ایران خودرو داشته اند که این امر می‌تواند در مسیر پیش روی این دو خودروساز راهگشا باشد.

ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره دایملر هم در این نشست اظهار کرد محصولات تجاری دایملر همیشه در ایران از محبوبیت برخوردار بوده است و در حال حاضر خودروهای تجاری از تقاضای بالایی در ایران برخودار هستند. بنابراین پس از لغو تحریم‌های ایران، ما در حال برنامه ریزی برای از سرگیری سریع کسب و کارمان در این بازار هستیم. امضای تفاهم نامه با شریک تجاری مان در ایران، پیش نیاز مهمی برای از سرگیری سریع این کسب و کار است.

در بیانیه مشترک ایران خودرو و دایملر آمده است:

ایران خودرو دیزل یکی از شرکت‌های تابعه گروه صنعتی ایران خودرو، بزرگترین تولیده کننده خودرو در منطقه MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) است که بیش از 50 درصد سهم بازار را در ایران داشته و بیش از نیم قرن است که با دایملر همکاری دارد.سرمایه گذاری مشترک برای تولید منطقه ای کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات قوای محرکه، تاسیس شرکت مشترک فروش کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات آنها در ایران و همچنین خرید بخشی از سهام شرکت محور خودرو در کنار ایدم توسط دایملر از جمله مواردی به شمار می‌رود که در این تفاهم نامه مورد توافق قرار گرفته است. علاوه بر این، دو طرف درصدد هستند سرمایه‌گذاری مشترکی برای فروش وسایل نقلیه تجاری و باری مرسدس داشته باشند. ضمن اینکه دایملر اعلام کرده برای تحقق این برنامه‌ها دفتر خود در تهران را در سه ماه نخست سال 2016 ایجاد می‌کند.

در بخش دیگر بیانیه دایملر آمده است:

ایران در پی سال‌های متمادی تحریم و تقاضای بالا در بخش حمل و نقل، پتانسیل خوبی برای رشد در این بخش داشته و فرصت‌های زیادی را به دایملر نوید می‌دهد. ایران باوجود تحریم‌های اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای ملی در خاورمیانه، با تولید ناخالص ملی 415 میلیارد دلار آمریکا در سال 2014 بود. صنایع ایران تقریبا نیمی از اقتصاد ملی ایران را به دوش می‌کشند.

خودروساز آلمانی برای حوزه فروش و خدمات پس از فروش هم برنامه ریزی هایی انجام داده و افزوده است:

دایملر با امضای سند همکاری، در حال شروع فرآیندی برای ورود مجدد و فراگیر به بازار ایران است. نخستین کامیون‌های مرسدس بنز با نام‌های آکتروس و آکسور را می‌توان پیش از پایان سال در ایران تولید و عرضه کرد. دایملر در تلاش است تا جای پای خود را در بازار محلی ایران محکم‌تر کند به همین منظور هدف تجدید همکاری با شرکت ایدم در عرصه موتور و سرمایه گذاری مشترک در فروش را دنبال می‌کند. افزون بر این، دایملر قصد دارد تا در قالب یک سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه فروش، تمام فعالیت‌های فروش و خدمات پس از فروش در ایران را حرفه ای کند. همچنین دایملر قصد دارد تا دفتر خود را در تهران افتتاح کند. با این اقدامات و تعهدات شرکت دایملر خود را به توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران متعهد کرده است.

همچنین دو طرف تصمیم گرفتند ضمن اصلاح ساختار شرکت خدمات پس از فروش گواه نسبت به واگذاری این شرکت به شرکت مشترک ایران خودرو و بنز اقدام کنند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید