معاون وزیر ارتباطات: در دنیا دسترسی کمتر از ۸ مگابیت بر ثانیه ملاک پهن‌باند نیست

معاون وزیر ارتباطات: در دنیا دسترسی کمتر از ۸ مگابیت بر ثانیه ملاک پهن‌باند نیست

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شبکه‌‌ی ملی اطلاعات و شایعات چند وقت اخیر در مورد این شبکه با اشاره به کاستی‌های اجرای شبکه‌‌ی ملی اطلاعات در دولت قبل اعلام کرد که در آن زمان ۲ مگابیت بر ثانیه را به عنوان پهن‌باند حساب می‌کردند در صورتی‌که هم‌اکنون در دنیا کمتر از ۸ مگابیت برثانیه ملاک پهن‌باند نیست. با زومیت همراه باشید.

در طول چند هفته اخیر برخی از کارشناسان فناوری اطلاعات، نمایندگان مجلس و مدیران به انتقاد از اجرای شبکه‌ی ملی اطلاعات پرداختند. عده‌ای این طرح را آغاز نشده و برخی آن را عقب‌تر از قانون برنامه‌ی پنجم توسعه می‌دانند. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران که معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و یکی از مسئولان مستقیم اجرای شبکه‌ی ملی اطلاعات است در این باره توضیحات صریحی داده است.

دولت قبل هیچ برنامه‌ای برای تأسیس مراکز داده نداشت

نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد که ابتدا در قانون برنامه‌ی چهارم در یک بند تصریح شد که وزارت ارتباطات در شرکت مخابرات، مراکز داده ملی ایجاد کند تا بتوانیم این حرکت را تصحیح کنیم و در دولت قبل هیچ برنامه‌ای برای تأسیس مراکز داده در مخابرات وجود نداشت؛ شرکت دیتا که بعداٌ به سازمان فناوری اطلاعات تبدیل شد، تعدادی دیتاسنتر در استان‌ها در سایز کوچک راه انداخت که تا سال ۹۲ به اجرا نرسیده بود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به قانون برنامه‌ی پنجم توسعه که موضوع ایجاد مراکز داده ملی را به تکلیف شبکه ملی اطلاعات تبدیل کرد توضیح داد:

تا ابتدای دولت تدبیر و امید اقدام خاصی نه از جهت طراحی و نه از جهت معماری برای این پروژه نشده بود؛ به همین دلیل این موضوع جزء اولین تکالیف وزارت‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات بود و دکتر واعظی کمیته‌ای تشکیل دادند و بررسی کردیم که فقط تقریباً ۱۵ درصد برنامه اجرا شده بود. با دستور دکتر واعظی مطابق با قانون برنامه، اهداف و مصوبات، تصویب و ابلاغ شد که شرکت‌های زیرساخت در بخش خودشان تصحیحات را اعمال کنند و ما هم موظف شدیم با اپراتورها این بخش‌را تصحیح کنیم که بعد از مدتی وزیر ارتباطات دستور تشکیل کمیته‌ی معماری شبکه‌ی اطلاعات را صادر کرد.

جهانگرد با بیان اینکه در زمینه‌ی اصول حاکم بر شبکه‌ی ملی اطلاعات، ما بخش‌های اصلی را انجام دادیم بیان کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، موضوع اعمال ساختار معماری است مبنی بر اینکه ترافیکی که داخل ایران مبداء و مقصد دارد، به خارج نرود؛ ولی اینکه ما به نقطه‌ای برسیم که شبکه‌ای داشته باشیم با تمام ویژگی‌های کامل، در حال تحقق است.

عمده‌ی کشورها ۸ تا ۲۰مگابیت بر ثانیه را پوشش می‌دهند

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ضعف‌های قانونی و اجرایی بر سر اجرای شبکه‌ی ملی اطلاعات گفت:

در حال حاضر ما شبکه را داریم و برای رسیدن به نقطه مطلوب نهایی، مسیری پیش‌رونده داریم، از لحاظ کمی، قانون‌گذار اعلام کرده بودند که شبکه‌ی ملی اطلاعات پرظرفیت باشد و به ۶۰درصد خانوارها و صد درصد کسب‌وکارها، پهن‌باند بدهد، آن‌موقع ۲ مگابیت بر ثانیه را به عنوان پهن‌باند حساب کردند در صورتی‌که هم‌اکنون در دنیا،‌ دیگر کمتر از ۸ مگابیت برثانیه ملاک پهن‌باند نیست. عمده‌ی کشورها ۸ تا ۲۰مگابیت بر ثانیه را پوشش می‌دهند و بعضی کشورها ادعای تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را دارند که عمومیت ندارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد که ما هنوز نتوانستیم آمار ۶۰درصد را محقق کنیم به دلیل اینکه در طول یک سال و نیم پیش فقط درحال جبران عقب‌ماندگی هستیم.

نصرالله جهانگرد در مورد آمار کارهای انجام شده در این زمینه اعلام کرد:

تا به امروز نزدیک به ۱۲ میلیون خط پرظرفیت در کشور وجود دارد که باید به این آمار، نسل سوم موبایل را هم اضافه کنید، بنابراین به جرأت می‌شود گفت که پهن‌باند در کشور برای هر بنگاه یا خانواده‌ای که بخواهد، قابل دسترسی است و در خصوص دسترسی به مردم و فروش در بازار نیز باید آمار پیشرفت اپراتورها را گرفت، چراکه دولت در بخش اپراتوری، به اپراتورهای بخش خصوصی متکی است.
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده