تبعات شفاف نبودن مکانیزم پرداخت ارز تک نرخی: گرانی، فساد و ورشکستگی فعالان فاوا

تبعات شفاف نبودن مکانیزم پرداخت ارز تک نرخی: گرانی، فساد و ورشکستگی فعالان فاوا

چهارشنبه گذشته فعالان کمیسیون سخت‌افزار و شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران به مسائل و مشکلات ناشی از نوسان نرخ دلار و اجرای ناقص ارز تک نرخی پرداختند.

نشست خبری مشترک کمیسیون سخت‌افزار و شبکه سازمان با موضوع «بررسی آثار نوسان نرخ ارز بر کسب و کارهای رایانه‌ای» با حضور خبرنگاران حوزه فاوا برگزار شد.

در این جلسه، رؤسای کمیسیون سخت‌افزار و شبکه، مشکلات شرکت‌های این حوزه در اثر نوسان‌های ارزی را تشریح کردند و درخصوص تبعات شفاف نبودن مکانیزم پرداخت ارز تک نرخی و عدم کنترل نوسان قیمت دلار که بسیاری از شرکت ها را در آستانه ورشکستگی قرار داده است، هشدار دادند.

به گفته‌ی این مدیران، اگر دولت برای اصلاح فرآیند اختصاص ارز تک نرخی به فعالان اقتصادی حوزه فاوا چاره اندیشی نکند، باید منتظر سونامی کمبود کالا، بیکاری و افزایش غیر منتظره قیمت ها در این بازار باشیم.

دولت شفاف‌سازی کند

احمد علیپور، رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با تأکید براینکه خواسته اصلی صنف، شفافیت دولت در اختصاص ارز به حوزه فاوا است، گفت:

از دولت می‌خواهیم اعلام کند ارز ۴۲۰۰ تومانی به کدام بخش از فعالان این بازار اختصاص پیدا کرده است؟! آن هم در شرایطی که بیش از ۱۰ روز از اجرای ناقص ارز تک نرخی گذشته و دولت هنوز اعلام نکرده به کدام حوزه صنفی چقدر ارز تعلق گرفته است.

رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به این موضوع افزود که بسیاری از فعالان حوزه سخت‌افزار و رایانه اعلام کرده‌اند ارز ۴۲۰۰ تومانی اصلا در بازار وجود ندارد و هیچ معامله‌ای بر اساس آن صورت نمی‌پذیرد؛ همچنین به فعالان حوزه فاوا ارز یا اختصاص نمی‎یابد یا به‌صورت گزینشی است.

علیپور ادامه داد:

اگر این روند ادامه پیدا کند و دولت به‌صورت شفاف این موضوع را اعلام نکند، قطعا هم فساد شدیدی جامعه اقتصادی را در بر می‌گیرد و هم شرکت‌های بسیاری دچار ضرر و زیان جبران‌نشدنی خواهند شد.

رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با بیان اینکه تا وقتی شفاف‌سازی از جانب دولت صورت نگیرد، عدالت صنفی رعایت نمی‌شود، اعلام کرد خواسته اصلی صنف فناوری اطلاعات از دولت این است که مکانیزم ارائه ارز تک نرخی را شفاف اعلام کند تا شرکت‌ها بتوانند بر مبنای آن برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

فشار اصلی روی بخش خصوصی است

در این نشست، آزاد معروفی، رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به ضرورت بررسی راهکارهای کنترل نوسان ارز از سوی دولت، اعلام کرد که موضوع بررسی راهکارها و چاره کنترل نوسان ارز قطعا یک موضوع حاکمیتی است و بخش خصوصی تنها متحمل فشارهای حاصل از این مشکلات است.

معروفی در این رابطه تأکید کرد:

همانطور که بخش خصوصی و مردم همواره پشتیبان دولت هستند، دولت نیز باید با آن‌ها همکاری کند تا شرکت‌ها بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

به گفته‌ی معروفی، اگر دولت فکری به حال این مسئله نکند بسیاری از شرکت‌ها به‌خصوص شرکت‌های کوچک از مدار کسب و کاری خود خارج و عده زیادی بیکار خواهند شد. همزمان با این مشکل، همچنان فشارهای زیادی از سوی سیستم گمرکی وارد می‌شود.

رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به اختصاص ارز تک نرخی به فعالان حوزه فاوا ادامه داد:

ما نمی‌گوییم شرکت‌های حوزه فاوا اصلا ارز نگرفته‌اند. اما آنقدر تعداد آن‌ها معدود بوده که اثری در صنف ندارد.

معروفی همچنین به موضوع تولید کالاهای فناوری اطلاعات در کشور اشاره کرد و گفت دولت باید بپذیرد که برخی از تکنولوژی‌ها مانند کالاهای حوزه ICT به‌سادگی در کشور قابل تولید نیستند و سیاست‌گذاری‌های اشتباه و نادرست، غیر از صدمه به شرکت‌ها تأثیر دیگری ندارد.

IT کالای لوکس نیست

رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌‎ای تهران با اشاره به رده‌بندی کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در دسته کالاهای لوکس گفت: «زیربنای توسعه ایران در هر زمینه وابسته به صنعت فاوا است، با این وجود در رده بندی اختصاص ارز متأسفانه کالای فناوری اطلاعات در رده کالاهای لوکس طبقه‌بندی می‌شود و ارزی به آن تعلق نمی‌گیرد.»

علیپور در این رابطه ادامه داد: «اینکه دولت بگوید به همه نیازهای وارداتی ارز می‌دهیم اما در نهایت تنها به ۲۳ کالای وارداتی ارز تعلق گیرد، اقدامی کاملا غیر کارشناسی و اشتباه است. متاسفانه علی رغم پیگیری های سازمان، دولت هنوز هیچ پاسخی در این زمینه ارائه نکرده است.»

علیپور همچنین یکی دیگر از تبعات عدم شفافیت درباره اجرای ارز تک نرخی را گسترش قاچاق عنوان و اعلام کرد که قطعا اگر دولت نیازهای ارزی فعالان اقتصادی را در عرصه‌های مختلف به‌خصوص صنف فناوری اطلاعات پاسخگو نباشد، قاچاق کالا افزایش خواهد یافت.

او در این رابطه افزود:

سال ۷۲ به دلایل اقتصادی خیلی از بانک‌ها گشایش اعتبار بانکی نمی‌کردند و تراز تجاری منفی شده بود. به همین دلیل مرزهای کشور بسته شد. هرچند اوایل کمی مشکل ایجاد کرد؛ اما به دلیل ایجاد شفافیت شرکت‌ها تکلیف خود را می‎دانستند و بر اساس آن برنامه‎ریزی کردند.

دولت با بخش خصوصی مشورت کند

رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به اینکه دولت درخصوص تدوین سیاست‌های ارزی با بخش خصوصی مشورت‌های لازم را انجام نداده است، گفت: «دولت تلاش می‌کند همچنان بدون مشورت با تشکل‌های خصوصی به‌صورت شفاهی از بابت مشکلات ارزی موجود رفع نگرانی کند؛ اما این هرگز نگرانی‌های مدیران اقتصادی را رفع نمی‌کند.»

علیپور با بیان اینکه دولت باید در تدوین سیاست‌های اقتصادی نظرات بخش خصوصی را نیز داشته باشد، گفت:

اصول حکم می‌کند اگر دولت نماینده ملت است، نظر ملت را که در قالب تشکل‌ها ارائه می‌شود بداند و بر اساس آن برنامه‌ریزی کند.

او در خصوص نقش تشکل‌های بخش خصوصی در این رابطه اعلام کرد: «تشکل‌های صنفی دو نقش مهم دارند. اول اینکه در سیاست‌گذاری‌ها به دولت کمک کنند و بازوی مشورتی دولت باشند و دوم اینکه اگر دولت تصمیم نادرستی گرفت، عواقب کار را گوشزد کنند. قطعا اگر دولت بخواهد نظر بخش خصوصی حوزه فاوا را بشنود، با جان و دل کمک خواهیم کرد.»

ضرر هنگفت شرکت‌های برنده مناقصات

در ادامه نشست رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران درباره مشکلات حاصل از نوسان نرخ ارز در مناقصات سال گذشته شرکت‌ها گفت:

شرکت‌هایی که نیمه دوم سال گذشته در مناقصات برنده شده‌اند اکنون دو مشکل عمده دارند؛ نخست اینکه در مقابل مناقصه متعهد هستند و اگر نتوانند تعهدات خود را انجام دهند ضمانت‌نامه آن‌ها ضبط می‌شود. دوم اینکه اعتبارشان در کشورهای دیگر از دست می‌رود زیرا کالایشان رسیده است، اما نمی‌توانند ترخیص کنند.

معروفی در این رابطه افزود: «متأسفانه در مناقصات افزایش قیمت دلار و ضرر و زیان پیمانکاران دیده نشده است؛ در‌حالی‌که هرچند سال یکبار ما با سونامی ارزی مواجه هستیم.»


تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید