آغاز به کار نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ با حضور استارتاپ ها و سرمایه گذاران از ۱۴ تیر

آغاز به کار نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ با حضور استارتاپ ها و سرمایه گذاران از ۱۴ تیر

دست‌اندرکاران نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ صبح امروز با برگزاری نشستی، علاوه بر رونمایی از پوستر هفتمین دوره‌ی نمایشگاه اینوتکس، برنامه‌های نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ را که از ۱۴ تا ۱۶ تیر برگزار می‌شود، اعلام کردند.

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2018)، بزرگ‌ترین نمایشگاه تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی و نوآوری در ایران از ۱۴ تا ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷ در محل نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران (بوستان گفتگو) با اختصاص فضایی به مساحت ۹۰۰۰ متر مربع برگزار خواهد شد. پارک فناوری پردیس با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کشور به‌عنوان متولی این رویداد بین‌المللی، امسال با همراهی فعالان بخش خصوصی میزبان بیش از ۳۵۰ مشارکت‌کننده از اجزای مختلف اکوسیستم استارتاپی از جمله استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور و دانش بنیان خواهد بود.

نمایشگاه اینوتکس از سال ۲۰۱۲ در کشور برگزار می‌شود؛ اما در دو سال اول برگزاری تنها کمپانی‌های فناور غیر ایرانی با هدف انتقال فناوری‌ در این نمایشگاه شرکت کردند. در سال‌های سوم تا پنجم، شرکت‌های فناور ایرانی نیز فرصت حضور در این نمایشگاه یافتند و در کنار شرکت‌های خارجی دعوت‌شده، به نمایش فناوری‌های خود پرداختند. بنابر گفته‌های اکبر قنبرپور، دبیر هفتمین دوره‌ی نمایشگاه اینوتکس، برگزارکنندگان این نمایشگاه تصمیم گرفتند از سال ۲۰۱۷ بخش‌های دیگری نظیر حضور استارتاپ‌ها را نیز به اینوتکس اضافه کنند و در صورت موفقیت این نگرش، روند دعوت از استارتاپ‌ها را ادامه دهند. این قاعده در سال جاری و در اینوتکس ۲۰۱۸ نیز رعایت شده است و شاهد حضور استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، سرمایه‌گذاران و نخبگان حاضر در خارج از کشور خواهیم بود که به دعوت از بنیاد نخبگان در این نمایشگاه حاضر خواهند شد.

برگزارکنندگان این رویداد صبح امروز یکشنبه‌ ۲۳ اردیبهشت‌ماه با برگزاری یک نشست خبری، علاوه‌بر رونمایی از پوستر این نمایشگاه توضیحاتی درباره‌ی چگونگی برگزاری آن بیان کردند.

اکبر قنبرپور، دبیر هفتمین دوره‌ی نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری، درباره‌ی این نمایشگاه که امسال با توجه به فعالیت استارتاپ‌ها و دعوت از آن‌ها برای حضور فعال در این رویداد برنامه‌ریزی شده است، گفت:

اینوتکس یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های تخصصی ایران است که بیش از ۱۰۰۰ نفر در قالب کسب و کار در آن شرکت می‌کنند و روزانه بیش از دو هزار بازدیدکننده دارد. موضوع اصلی این نمایشگاه «شهر هوشمند» است و امسال این نمایشگاه با توجه ویژه به بحث مدیریت هوشمند انرژی، حمل و نقل هوشمند، اینترنت اشیاء، زیرساخت‌های هوشمند، بهداشت و سلامت هوشمند و البته محیط و محل زندگی هوشمند طراحی شده است.

نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ از روز پنجشنبه ۱۴ تا شنبه ۱۶ تیرماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب برای حضور علاقه‌مندان برپا است. قنبرپور با اشاره به ثبت‌ نام اینترنتی برای حضور در این نمایشگاه گفت: «علاقه‌مندان به حضور در این نمایشگاه با ثبت‌ نام و پرداخت ورودیه می‌توانند از بخش‌های متنوع این نمایشگاه دیدن کنند.» او هدف از شیوه‌ی جدید حضور در نمایشگاه را ایجاد فرصت برای ارتباط مستمر با مخاطبان نمایشگاه عنوان کرد و گفت: «معتقدیم اجزای اکوسیستم استارتاپی و فعالان بخش تکنولوژی به‌عنوان یک گروه تأثیرگذار در جامعه باید به شکل پیوسته با یکدیگر در ارتباط باشند و این سیستم کمک می‌کند تا گروهی منسجم و پویا از فعالان و علاقه‌مندان این حوزه برای رقم زدن اتفاقات مؤثر در جامعه همواره در کنار هم باشند.»

اینوتکس ۲۰۱۸ در مجموع شامل چهار بخش اصلی خواهد بود که در ادامه به هر یک از این بخش‌ها اشاره می‌کنیم و توضیحاتی در رابطه با عملکرد هر یک را ارائه می‌دهیم:

  • بخش نمایشگاهی: بخش نمایشگاهی که اصلی‌ترین بخش اینوتکس ۲۰۱۸ خواهد بود، همان‌طور که از آن نام آن پیدا است، بستری نمایشگاهی برای نمایش دستاوردهای شرکت‌کنندگانی خواهد بود که در قالب غرفه‌ها به ارائه‌ی سرویس و خدمات به بازدیدکنندگان خواهند پرداخت.
  • رویدادهای تجاری: رویدادهای تجاری به‌منظور از بین بردن فاصله‌ی بین مخترعان، نخبگان، سرمایه‌پذیران و سرمایه‌گذارها ایجاد شده‌اند تا با استفاده از این بستر، بتوان فاصله‌ی موجود بین گروه‌های مختلف کسب و کار را از بین برد و فرصتی برای تعامل و پیشبرد اهداف تجاری ایجاد کرد.
  • رویدادهای ترویجی: رویدادهای ترویجی با هدف شناساندن بیش از پیش نمایشگاه اینوتکس فعالیت می‌کند که فعالیت آن از ماه‌ها پیش از شروع به کار نمایشگاه آغاز شده است.
  • خدمات سرمایه‌گذاری مشترک: خدمات سرمایه‌گذاری مشترک بستری برای تسهیل سرمایه‌گذاری است که با استفاده از آن، شرکت‌های ایرانی که در پی فروش سرویس و خدمات به خارج از کشور هستند یا سرمایه‌گذاران خارجی که تصمیم ورود به ایران با سرمایه‌گذاری دارند، می‌توانند از این بخش استفاده کنند.

دبیر هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری به برخی رویدادهای نمایشگاه نیز اشاره کرد و گفت:

نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ میزبان هیئت‌های تجاری از کشورهایی با سطح فناوری پایین‌تر از کشورمان خواهد بود تا زمینه‌ی صادرات فناوری به آن‌ها فراهم شود؛ همچنین چهارمین نشست شبکه‌سازی نوآوری نیز با حضور ۲۰ متخصص و صاحب‌نظر ایرانی و خارجی طی روزهای اول و دوم نمایشگاه با موضوع «شهر هوشمند» برگزار خواهد شد.

رضا غیابی، عضو اتاق فکر رویداد اینوتکس نیز در این نشست به حضور همه فعالان بخش استارت‌آپی ایران در کنار هم و ایجاد هم‌افزایی برای خلق فرصت‌های مشترک اشاره کرد:

در نمایشگاه امسال بخش مجزایی برای ارائه‌کنندگان زیرساخت از جمله اپراتورها، مرکز مالکیت معنوی، مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیکی، فرابورس ایران، پلیس فتا و همه‌ی نهادهای قانون‌گذار و فرادستی برای ارتباط با استارتاپ‌ها در نظر گرفته شده است و سعی داریم از این فرصت برای رشد و شکوفایی این کسب و کارها استفاده کنیم.

غیابی در ادامه از برنامه ویژه‌ای با عنوان «استیج» در حاشیه‌ی این نمایشگاه خبر داد که مهم‌ترین رویدادهای استارتاپی ایران به‌طور فوق‌العاده در آن اجرا می‌شود. برنامه‌ی تدکس سالن، رویداد بانی، صبح خلاق تهران از جمله رویدادهایی هستند که در نمایشگاه اینوتکس امسال برگزار خواهند شد و در کنار آن‌ سخنرانی‌ها و پنل‌های جذاب و مفیدی خواهیم داشت.

اینوتکس ۲۰۱۸

سید علی هزاوه، مدیر مرکز شتابدهی نوآوری نیز در این نشست به یکی از برنامه‌های مهم که با هدف ارتباط با دانشگاهیان طراحی شده است اشاره کرد و گفت: «رویداد نوآوری نوآورانه، یک چالش ویژه برای نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ بود که از ۶ اردیبهشت ماه آغاز شده است و مسابقه‌ای برای دانشگاهیان با نام «فکرینو» جهت خلق ایده و پاسخ به این سؤال که یک نمایشگاه نوآوری خود چگونه باید نوآور باشد طراحی شده است.» وی اشاره کرد ۸۶ نفر در قالب چندین تیم به ایده‌پردازی پرداخته و ۱۲ ایده‌ی برتر برای برگزاری مرحله‌ی نهایی مسابقه در حین نمایشگاه انتخاب شده‌اند.

وی نمایشگاه اینوتکس را از این جهت که همه‌ی اجزای اکوسیستم نوآوری و فناوری را در بر می‌گیرد، از رویدادهای مشابه متمایز دانست و گفت: «استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا، شتابدهنده‌ها، مراکز رشد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران جسورانه، فرشتگان کسب و کار، برگزارکنندگان رویدادهای کارآفرینی، منتورها، مخترعان، ارائه‌کنندگان زیرساخت‌های کسب و کار در بخش حاکمیتی، شرکت‌های فناور و دانش بنیان، پارک‌های فناوری و ارائه‌کنندگان خدمات تجاری اجزای مختلفی هستند که در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.»

عضو اتاق فکر اینوتکس ۲۰۱۸ با اشاره به مسابقه‌ی استارتاپی تحت عنوان INOTEX Pitch خاطرنشان کرد: «این مسابقه از هفته‌ی پایانی خرداد در چهار شهر اصفهان، شیراز، تهران و مشهد آغاز شده و مراحل نیمه‌نهایی و فینال آن در نمایشگاه برگزار خواهد شد و به سه استارتاپ برتر، هدایایی تعلق خواهد گرفت؛ ضمن اینکه این مسابقه بستر مناسبی برای فرشتگان و سرمایه‌گذاران، برای یافتن فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری خواهد بود.»

هزاوه‌ امیدوار است با کمک این رویداد مردم نیز با دستاوردهای تکنولوژی در سال‌های اخیر که در ایران در حال رشد و توسعه است، آشنا شوند و همه‌ی نهادهای جامعه نیز با تحولاتی که در آینده پیش روی ایران قرار دارد و می‌تواند سبک زندگی، کسب‌وکار و به‌طور کلی اقتصاد ایران را تغییر دهد، آگاه و همسو شوند. پیش‌بینی‌های انجام‌شده نشان از آن دارند که نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ میزبان بیش از ۶ هزار بازدیدکننده خواهد بود که طی سه روز از این نمایشگاه در محل نمایشگاه‌های بوستان گفتگو بازدید خواهند کرد.

خاطرنشان می‌شود نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری طی ۶ دوره‌ی میزبان بیش از ۷۵۰ شرکت فناور از ۲۵ کشور جهان بوده و انعقاد بیش از ۱۳۰ سند همکاری در ادوار گذشته‌ی آن، بخشی از دستاوردهای این رویداد بوده است. ثبت‌ نام غرفه‌داران در این نمایشگاه از تاریخ ۲۳ اردیبهشت آغاز شده و تا ۵ خردادماه ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت رسمی رویداد به نشانی www.inotex.com مراجعه کنند.

تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید