ماهر: باج افزار سم سم مدارس و بیمارستان‌ها را هدف گرفته است

ماهر: باج افزار سم سم مدارس و بیمارستان‌ها را هدف گرفته است

به گزارش مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (مرکز ماهر)، باج‌افزار «سم سم» سیستم کامپیوتری مراکز بهداشتی، مدارس و بیمارستان‌ها را هدف گرفته است.

مرکز ماهر اعلام کرد که مشاهده و رصد فضای سایبری در روزهای اخیر از افزایش فعالیت باج افزار ‫SamSam حکایت دارد. هر چند شروع فعالیت این باج افزار در ماه های فوریه، مارس و آوریل ۲۰۱۶ گزارش شده اما فعالیت جدید این باج افزار در ماه‌های اخیر مجدداً از سر گرفته شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد باج افزار SamSam بر خلاف سایر باج افزارها، اهداف خود را با دقت انتخاب می‌کند. مشاهدات حاکی از آن است که این باج افزار عموماً مراکز بهداشتی، مدارس و بیمارستان‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد.

این نکته را باید در نظر گرفت که SamSam از طریق آسیب پذیری‌های شناخته شده در سیستم عامل یا حمله Brute force و شکستن کلمات عبور ضعیف در سرویس ریموت دسکتاپ (RDP)، اقدام به حمله می‌کند و دلیل موفقیت آن نیز همین نکته است.

نکته قابل توجه اینکه باج افزارها، پس از نفوذ موفقیت‌آمیز به سیستم قربانی، به سرعت از طریق درایوهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه که در سیستم‌ها نگاشت شده‌اند باعث رمزگذاری اطلاعات سایر سیستم‌های موجود در شبکه نیز می‌شوند.

مرکز ماهر به مدیران و راهبران شبکه توصیه اکید کرده که پس از به‌روزرسانی سیستم‌عامل و نصب آخرین وصله‌های امنیتی، نسبت به امن سازی سرویس‌های موجود در شبکه خصوصاً RDP اقدام کرده و حتماً از پشتیبان گیری منظم داده‌ها اطمینان حاصل کنند.

منبع مهر
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده