وزیر ارتباطات در رابطه با فیلتر تلگرام واکنش نشان داد

وزیر ارتباطات در رابطه با فیلتر تلگرام واکنش نشان داد

از عصر دیروز به دستور مقامات قضایی تلگرام فیلتر شد. وزیر ارتباطات در رابطه با این اقدام واکنش نشان داد و از دسترسی آزاد به اطلاعات حمایت کرد. 

دیروز حکم قضایی فیلتر تلگرام نهایی و صادر شد و بر اساس آن، کلیه‌ی ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف شدند از تاریخ ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی تلگرام اقدام کنند.

محمدجواد آذری جهرمی، در صفحه‌ی توییتر خود در مورد علت فیلتر بودن یک سایت گفته بود:

دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف‌ناپذير است؛ هر چند استفاده از يك نرم‌افزار متوقف شود. نرم‌افزارهای بديل، شناسايی و جريان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. اين خاصيت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است. ‏فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ اين بشر است كه با استفاده نادرست از آن، جرم يا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان كه در فضای واقعی نيز چنين می‌كند كه امري است گريزناپذير و علی حده. ‏توسعه فناوری نيز پيوسته و توقف‌ناپذیر است؛ چرا که مكث در اين مسير پرجنب‌و‌جوشِ لايتناهی، آن هم در روزگار سرعت تكنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحريمی از دنيای نوين عقب‌ماندگی را به‌ دنبال خواهد داشت سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آن‌ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نيازمند اقدامی عاجل است كه تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.‏ در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم‌افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس‌العمل حاکمیت‌ها امری غیر طبیعی و غیر معقول نمی‌نماید.

بر این اساس تاکنون اپراتورهای موبایل اقدام به فیلتر تلگرام کرده‌اند و این پیام‌رسان در شبکه‌ی ایرانسل، همراه اول و رایتل کار نمی‌کند؛ اما همچنان دسترسی به تلگرام از طریق دیگر سرویس‌‌دهند‌ه‌های اینترنت از جمله‌ سرویس‌دهنده‌های ADSL فعال است. انتظار می‌رود طی ساعات آینده دسترسی به تلگرام از طریق کلیه‌ی سرویس‌دهنده‌های اینترنت کشور مسدود شود. 


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید