ثبت ٩٦٧ هزار دامنه اینترنتی به نام ایران

ثبت ٩٦٧ هزار دامنه اینترنتی به نام ایران

بر اساس آمارهای منتشرشده از ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی در ایران، بیش از ٩٦٧ هزار دامنه اینترنتی در کشور ثبت شده است.

بررسی‌ بر اساس آمارهای مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، نشان می‌دهد که تا پایان سال ٩٦ بیش از ٩٦٧ هزار و ٩٨٩ دامنه اینترنتی متعلق به ایران از سوی کاربران به ثبت رسیده است.

این آمار در مقایسه با پایان سال ۹۵ از ثبت نزدیک به ١٠٠ هزار پسوند جدید اینترنتی در یک سال حکایت دارد؛ چراکه در پایان سال ۹۵ بالغ بر ۸۷۱ هزار دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده بود.

برمبنای این آمار، پسوند «ir» همچنان در صدر دامنه‌های ثبت‌شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند «net.ir» کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی نشان می‌دهد که هم‌اکنون تعداد ٩٥٩ هزار و ٢٨٩ دامنه با پسوند ir در کشور فعال هستند که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می‌شود؛ همچنین شمار دامنه‌های ثبت‌شده «co.ir» بالغ بر ۴۰٣۵ مورد، شمار دامنه‌های ثبت‌شده با پسوند فارسی «ایران» ۱۹۰۷ مورد و شمار دامنه‌های ثبت‎‌شده  فعال با پسوند «ac.ir» حدود ١٤٠٦ مورد است.

این درحالی است که تعداد دامنه‌های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه‌های اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ٢٥٥ مورد است.

در همین حال تعداد دامنه‌های فعال به ثبت‌رسیده با پسوند «sch.ir» حدود ٢٩٣، با پسوند org.ir بالغ بر ٣٠٩ و id.ir بالغ بر ٤٦٠ مورد برآورد می‌شود. تاکنون ٣٥ دامنه نیز با پسوند «net.ir» به ثبت رسیده است و در مجموع ٩٦٧ هزار و ٩٨٩ دامنه در پایگاه ثبت دامنه‌های اینترنتی در ایران ثبت شده‌ و فعال است.

منبع مهر

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید