برای افزایش کیفیت اینترنت، کابل فیبرنوری جایگزین مسی می‌شود

چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۳
مطالعه 2 دقیقه
معاون شرکت مخابرات استان تهران اعلام کرد که طرح جمع آوری کابل‌های مسی مخابرات و جایگزینی آنها با کابل‌های نوری اجرایی می‌شود که در نتیجه‌ی آن سرویس با کیفیت‌تری در بخش اینترنت و تلفن ثابت به مشترکان ارائه خواهد شد.

به گفته‌ی کامران کاظمی، مخابرات استان تهران برای توسعه شبکه مخابرات با توجه به تکنولوژی‌های روز دنیا برنامه‌هایی دارد و در طرح جایگزینی فیبرهای نوری به جای کابل‌های مسی قصد داریم به مشترک نزدیک شویم و تجهیزات شبکه را تا ۲۰۰ متری مشترک برسانیم. این اقدام سبب می‌شود که افت کیفیت که به دلیل فاصله تجهیزات تا کاربر نهایی، اتفاق می‌افتد کاهش یابد.

وی مشکل فعلی در اجرای این پروژه را همکاری نکردن شهرداری و مخالفت این سازمان با نصب کافوهای نوری عنوان کرد. به گفته‌ی او، با وجودی که تجهیزات این پروژه برای نصب و راه اندازی آماده است اما برای جانمایی آنها، با مخالفت شهرداری تهران مواجه هستیم، البته تعامل و مذاکره برای رفع این مشکل ادامه دارد و  شهرداری به صورت مقطعی در برخی مناطق مجوزهایی داده اما با وجود توسعه در این مراکز، نیاز شبکه، خیلی بیشتر از این تعداد است.

گزارش‌ها حاکی است، اجرای این طرح که برمبنای تکنولوژی GPON انجام می‌شود و براساس آن باید کابل‌های مسی مخابراتی قدیمی جمع آوری شود، بخش بزرگی از این پروژه، روی کانال‌های موجود مخابراتی انجام می‌شود اما در برخی موارد نیز باید در خیابان کافوهای جدید نصب شود.

معاون شرکت مخابرات استان تهران با اشاره به وجود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار خط تلفن ثابت در تهران گفت:

به گفته‌ی معاون شرکت مخابرات استان تهران، اجرای این پروژه در راستای تغییر تکنولوژی‌های مخابراتی و خروج تجهیزات از مرکز مخابراتی به نزدیک مشترک است و با بهسازی مشترکان فعلی مخابرات و اصلاح مدل ارتباطی آنها، مشکل کیفیت سرویس اینترنت و تلفن ثابت حل خواهد شد.

کاظمی همچنین اعلام کرد که قصد ایجاد شبکه جدید نداریم و هم اکنون درصد زیادی از مشترکان که از کیفیت سرویس خود ناراضی هستند متوجه می‌شوند که طول مسیر سیم مسی چه در داخل ساختمان و چه در بیرون ساختمان باعث ایجاد نویز می‌شود و این مساله کیفیت سرویس را پایین می‌آورد. براین اساس با اجرای این پروژه و کاهش طول مسیر به ۲۰۰ متر، اختلالی در خطوط ایجاد نخواهد شد.

بر اساس گزارش وی، قرار است در وهله اول، تجهیزات GPON جایگزین کافوهای ONU قدیمی که تنها سرویس صوت را پشتیبانی می‌کردند شود که پیش‌بینی می‌شود این جایگزینی، در صورت تعامل با شهرداری، ظرف مدت ۶ ماه اول سال آینده انجام شود. اما اینکه کابل‌های نوری جایگزین کل شبکه مخابرات تهران شود به زمان طولانی‌تری نیاز است.

مطالب مشابه

نظرات