وزیر ارتباطات: اپراتورها تضمین امنیت نکنند، USSD قطع می‌شود

وزیر ارتباطات: اپراتورها تضمین امنیت نکنند، USSD قطع می‌شود

وزیر ارتباطات درباره قطع سرویس USSD و اظهارات رئیس سازمان پدافند غیر عامل مبنی بر سهم بالای تلگرام از پهنای باند ایران توضیح داد.

محمدجواد آذری جهرمی به مباحث مطرح‌شده در روزهای اخیر در مورد قطع سرویس‌ کدهای دستوری موبایل (USSD) پرداخت.

وزیر ارتباطات تأکید کرد که اگر اپراتورها امنیت بسترهای USSD را تضمین نکنند، قطعا نظر ورزارت‌خانه این است که این شیوه ادامه نداشته باشد.

وی گفت:

درهرصورت تصمیم بانک مرکزی در کلیت خودش تصمیم درستی است و اینکه امنیت را در خدمات بانکی لحاظ کنیم یک ضرورت درست است. چراکه اکنون در بستر USSD، از دکل مخابراتی تا شبکه بانکی، اطلاعات کارت مشتریان را در دست دارند و این خود یک مخاطره است.

وی با بیان این‌که USSD از ابتدا با مجوز بانک مرکزی به وجود آمده است، افزود:

بخش عمده‌ای از خرید مردم از خدمات اپراتورها روی بستر USSD انجام می‌شود؛ بنابراین زمانی که سرویسی دارای محبوبیت در بهره‌برداری است، اگر بخواهیم تغییراتی در آن انجام دهیم، باید تأثیرات آن را در بازار نیز بسنجیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأیید نگاه بانک مرکزی درباره لحاظ کردن مسائل امنیتی مشتریان بانک‌ها، گفت با این حال باید ملاحظات را در انجام اینگونه تغییرات درنظر گرفت؛ چرا که در حال حاضر بعد از USSD-ها بیشترین خرید شارژها از خرید دستگاه‌های POS انجام می‌شود؛ اما گاهی گزارش شده که خرید کارت شارژهای ۱۰ هزار تومانی از طریق دستگاه‌های POS تا سقف ۱۵۰۰ تومان برای مشتریان هزینه داشته است.

وی این اتفاق را موجب کاهش بازار حوزه ICT و متضرر شدن مردم دانست و گفت:

به همین ترتیب اقتصاد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کوچک‌تر می‌شود و علت آن هم کاهش خرید مردم از خدمات این حوزه است که ما نمی‌توانیم در قبال این مسئله بی‌تفاوت باشیم.

آذری جهرمی ادامه داد:

همان‌طور که بانک مرکزی تنظیم‌کننده روابط بانکی در کشور است، ما هم به‌عنوان وزارت ارتباطات، تنظیم‌کننده مقرارت ارتباطاتی در کشور هستیم. در صحبتی که با دکتر سیف (رئیس کل بانک مرکزی) داشتیم، برای ایشان تشریح کردیم که این اقدام تبعاتی به همراه دارد و به همین خاطر اعضای سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نشست مفصلی با مسئولان بانک مرکزی داشتند و اپراتورها گفتند که اگر مسئله امنیت این تراکنش‌ها است که ما آن را امن می‌کنیم.

بر اساس گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، قرار شد یک سری اقدامات را سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در جهت خواسته‌های بانک مرکزی انجام دهد تا امنیت بستر USSD تضمین شود و در همین راستا کمیته‌ای نیز برای پیگیری خواسته‌های بانک مرکزی تشکیل شده است.

وی ادامه داد:

البته یک سری مباحث میان دو گروه در بازار که روی اپلیکیشن‌ها و USSD‌-ها کار می‌کنند وجود دارد و چون این دو دسته با هم رقابت دارند، هر کدام سعی می‌کنند بازار دیگری را از آن خود کنند. البته این‌که آن‌ها با همدیگر رقابت می‌کنند، مسئله نیست؛ بلکه مسئله این است که مردم از این مجرا آسیب نبینند.

جهرمی همچنین درباره‌ی اظهارات اخیر رئیس سازمان پدافند غیر عامل در رابطه با سهم بالای تلگرام از پهنای باند ایران واکنش نشان داد.

وی گفت:

آمار ارائه‌شده به ایشان صحیح نیست. چرا که دوسوم کاهش پهنای باند معادل ۶۶ درصد است نه ۸۰ درصد، ضمن اینکه کاهش پهنای باند از ۱۱۰۰ به ۳۰۰ گیگابیت هم معادل ۷۲ درصد افت می‌شود.

به گفته‌ی وی، هیچکدام از این آمارها صحیح نیست و پس از انسداد تلگرام و اینستاگرام مجموعا تا حدود ۴۵ درصد از پهنای باند اینترنت کشور کاسته شد؛ این در حالی است که در سبد مصرف مشترک نهایی نسبت پهنای باند اینترنت به داخل نسبت ۶۰ به ۴۰ را داریم و ارائه این آمار آن هم از سوی مسئولان این شائبه را ایجاد می‌کند که باید در صحت سایر آمارها هم شک کرد.

آذری جهرمی افزود:

در مطلوب نبودن شرایط فعلی شکی وجود ندارد اما متهم کردن دیگران نیز فایده‌ای ندارد و باید تلاش کنیم با همدلی و همراهی و پرهیز از نمایش اختلاف در حاکمیت به شرایط مطلوب نزدیک شویم.


منبع مهر

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید