بانک مرکزی از ۱۵ بهمن سرویس USSD را قطع می‌کند - به‌روزرسانی: توقف خدمات USSD به تعویق افتاد

بانک مرکزی از ۱۵ بهمن سرویس USSD را قطع می‌کند - به‌روزرسانی: توقف خدمات USSD به تعویق افتاد

بانک مرکزی اعلام کرد از ۱۵ بهمن‌ماه سرویس USSD قطع خواهد شد که این تصمیم اعتراضاتی در پی داشته است.

ظاهرا بانک مرکزی تصمیم گرفته است سرویس USSD را که امکان پرداخت و دریافت شارژ اعتباری را برای کاربران فراهم می‌کند، به‌یک‌باره قطع کند. بر این اساس رمضانعلی سبحانی‌فر با اشاره به ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر قطع کدهای دستوری تلفن همراه (ستاره مربع) از ۱۵ بهمن‌ماه ۹۶، اعلام کرد:

به این تصمیم معترض هستیم و نباید در یک سکوت خبری و بدون کار کارشناسی این سرویس از دسترس مردم خارج شود.

به گفته‌ی وی، بسیاری از کاربران تلفن همراه از طریق این کدهای دستوری سرویس‌هایی مانند پرداخت و شارژ اعتباری دریافت می‌کنند و تعداد بی‌شماری از مشترکان موبایل در مناطق محروم و روستایی و نیز مشترکان بی‌بضاعت و آن‌هایی که گوشی هوشمند ندارند از این سرویس بهره می‌برند؛ بنابراین نباید بدون روش جایگزین، آن را قطع کرد.

رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی تأکید کرد که در صورت بروز این اتفاق، دولت و بانک مرکزی باید پاسخگوی مجلس باشند؛ چرا که مشترکان موبایل نمی‌توانند از طریق اپلیکیشن نسبت به پرداخت و دریافت سرویس‌ها اقدام کنند. بانک مرکزی باید از ۶ ماه قبل با اعلام به اپراتورها، راهکاری برای جایگزینی این سرویس می‌اندیشید.

وی گفت:

به نظر می‌رسد در اجرای این طرح سوء مدیریت و دست‌های پنهانی وجود دارد که قصد دارند از این رانت استفاده کرده و اپلیکیشن یا شیوه جدیدی را تعریف کنند و مردم مجبور شوند به سمت استفاده از شیوه جدید بروند.

سبحانی فر با بیان اینکه در صورت قطع سرویس USSD مردم مجبورند برای خرید کارت شارژ کاغذی به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند یا گوشی هوشمند داشته باشند که از طریق اپلیکیشن، شارژ اعتباری دریافت کنند، افزود:

در اجرای این طرح، حجم عظیمی از سوء استفاده اتفاق می‌افتد که ما با آن مخالفیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در مورد عدم امنیت استفاده از سرویس کدهای دستوری به‌عنوان یکی از دلایل قطع این سرویس، گفت:

این سؤال مطرح می شود که چطور این سرویس در عرض یک شب، ناامن شد و چرا بانک مرکزی از ۶ ماه قبل اعلام نکرد که سرویس USSD ضعف امنیتی دارد و از امنیت کافی برخوردار نیست؟

وی با تأکید براینکه باید در یک پروسه زمانی و با انجام کار کارشناسی برای این سرویس تصمیم‌گیری شود، افزود:

پرداخت از طریق کدهای دستوری روزانه حدود ۷۰ میلیون تراکنش را رقم می‌زند و حدود ۴۰ میلیون نفر از طریق این سرویس، تراکنش زیر ۴۰ هزار تومان دارند. نباید با تصمیم یک‌شبه مردم را غافلگیر کرد.

به‌روزرسانی:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه‌ی توییتر خود نوشت:

در تفاهمی که با @V_seif داشتم، بنا شد با رعایت الزاماتی از سوی اپراتورهای تلفن همراه، موضوع توقف خدمات پرداخت با استفاده از کدهای دستوری USSD فعلا منتفی گردد.

منبع مهر
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده