گردش ۱۲ هزار میلیارد تومانی بازار گوشی؛ شیائومی و وان‌ پلاس از بازار ایران حذف نمی‌شوند

گردش ۱۲ هزار میلیارد تومانی بازار گوشی؛ شیائومی و وان‌ پلاس از بازار ایران حذف نمی‌شوند

رئیس انجمن وارد‌کنندگان موبایل، گردش مالی بازار گوشی در ایران را ۱۲ هزار میلیارد اعلام کرد و گفت برندهای شیائومی و وان‌پلاس با ثبت نمایندگی می‌توانند در ایران به شکل رسمی فعالیت کنند.

محمود صفار ضمن اعلام گردش مالی ۱۲ هزار میلیاردی بازار موبایل، گفت:

قاچاق در کالای تلفن همراه ضرر ۲۷۰۰ میلیارد تومانی به دولت می‌زند که رقم سنگینی است و حالا با اجرای طرح رجیستری علاوه بر ساماندهی بازار و مشخص شدن وضعیت واقعی کسب و کار بازار موبایل، دولت نیز درآمد مناسبی کسب می‌کند.

به گفته‌ی محمود صفار، با اجرای طرح رجیستری، با اعتماد واردکنندگان رسمی موبایل به اجرای قاطع و محکم طرح رجیستری، واردات بیش از ۱۵۰ درصد افزایش یافته است و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری، رقم واردات رسمی تلفن همراه بسیار افزایش یابد. در حقیقت افزایش واردات موبایل به معنای افزایش سهم ورود رسمی موبایل و کاهش حجم واردات غیر رسمی است که می‌تواند بازار را به‌صورت ۱۰ درصد غیر رسمی و ۹۰ درصد واردات رسمی تغییر دهد که این یک اتفاق بزرگ برای بازار تلفن همراه ایران است که چندین سال در قاچاق غرق شده بود.

رئیس اتحادیه موبایل درباره هزینه‌های ورود موبایل به کشور گفت:

بر اساس دستورالعمل موجود، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۵ درصد عوارض ورودی گمرک، ۴ درصد مالیات بر درآمد علی‌الحساب، ۳ درصد سود بازرگانی، ۲ درصد هزینه حمل و نقل از کشور امارت متحده عربی، ۱ درصد اهدایی به هلال احمر، ۲ درصد متفرقه که در مجموع ۲۶ درصد است و زمان ورود یک دستگاه موبایل به کشور دریافت می‌شود؛ این مسئله باعث می‌شود حدود یک‌سوم قیمت اصلی گوشی در محل خرید به قیمت تمام‌شده تلفن همراه در ایران افزوده شود. نکته مهم این است که یک درصد از تعرفه برای هلال احمر است که با ورود رسمی موبایل ماهانه ۱۰ میلیارد و در سال ۱۲۰ میلیارد تومان به هلال احمر کمک می‌شود.

سیدمحمود صفار درباره حذف برخی برندها از بازار ایران با اجرای طرح رجیستری موبایل گفت:

تعداد بسیار زیادی برندهای موبایل به‌صورت رسمی و غیر رسمی در ایران فعالیت می‌کنند. حذف برخی برندها از بازار ایران همچون شیائومی و وان‌پلاس به عنوان دو برند مطرح چینی که در بازار ایران به‌صورت غیر رسمی فعالیت می‌کنند و نمایندگی ندارند، صحت ندارد. هم اکنون مذاکراتی برای ورود رسمی این برندها به بازار ایران صورت گرفته است. شرکت‌های متقاضی برای واردات موبایل‌هایی که برند آن‌ها نماینده ندارد می‌توانند به‌صورت رسمی و با حالت جدید واردات اقدام به ورود یک برند جدید به بازار ایران کنند.

وی تأکید کرد که بازار ایران، بازار بزرگی است و همواره برندهای جدید قصد دارند برای فعالیت اقدام به ورود محصولات خود به بازار موبایل ایران کنند؛ اما این نکته بدیهی است که ورود رسمی یک موبایل توسط یک شرکت ثبت‌شده که قرار است خدمات پس از فروش ارائه دهد، می‌تواند به سلامت کاربر، قیمت بهتر موبایل و تحقق خدمات پس از فروش کمک کند.

به گفته‌ی رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، طرح رجیستری، قیمت را گران نمی‌کند و قرار نیست انحصار ایجاد کند. در این طرح تنها قرار است موبایلی سالم و سازگار با شبکه مخابراتی ایران و با قیمت مناسب کاربر ایرانی عرضه کنند که این می‌تواند بازار موبایل ایران را پس از سال‌ها غرق شدن در قاچاق سروسامان بدهد.

وی درباره موبایل‌هایی که قرار است وارد بازار ایران شود، گفت تمامی موبایل‌هایی که قرار است به‌صورت رسمی وارد بازار شود تأیید نمونه می‌شوند که بنابراین اول با شبکه مخابراتی ایران سازگار خواهند بود و دوم هیچ مشکلی برای سلامت کاربر و میزان جذب تشعشعات ندارند. واردات رسمی موبایل حافظ سلامت کاربر است میزان اصلی جذب تشعشعات موبایل ۱.۴ است اما اکنون در بازار موبایل‌هایی با میزان جذب تشعشعات بیشتر از ۵ وجود دارد که سلامت کاربر را در درجه اول هدف قرار داده است.

صفار تأکید کرد که مردم باید بدانند توان تأمین بازار توسط شرکت‌های واردکننده رسمی وجود دارد و هیچ مشکلی برای تأمین بازار نیست اگر یک شرکتی بازار را تأمین نکند، به آن شرکت تذکر داده می‌شود و حق امتیاز واردات از آن شرکت سلب می‌شود. بنابراین مجمع واردکنندگان رسمی موبایل و وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی ایران از نظر میزان تزریق کالا با هیچ مشکلی روبرو نیست و شرکت‌ها هم‌اکنون برای تنظیم بازار اقدام به افزایش سفارش کرده‌اند.

منبع ایلنا

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید