آذری جهرمی: اپراتور بی‌جا می‌کند اطلاعات مشتریان را در اختیار دیگران بگذارد

آذری جهرمی: اپراتور بی‌جا می‌کند اطلاعات مشتریان را در اختیار دیگران بگذارد

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه اپراتور نباید اطلاعات مشتریانش را در اختیار دیگران بگذارد اعلام کرد که حتی اپراتور هم نباید از این اطلاعات استفاده کند.

محمدجواد آذری جهرمی در همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت‌های تابعه، با تجلیل از مدیران این وزارتخانه در دوره چهارساله دولت یازدهم اعلام کرد:

در این دوره شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات رشد بی‌نظیری در حوزه‌های پهن‌باند، ایجاد اشتغال، تسهیل مقررات، تثبیت ساختار وزارت ارتباطات داشتند که توسط مدیران توانمند این وزارت رقم خورد.

او با بیان اینکه هر زمانی ضرورت‌های خود را دارد، اعلام کرد:

در چهار سال دوم دولت، تیم جدیدی برای توسعه‌ی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات لازم بود و نیازمندیم تا در این عرصه مدیرپروری انجام شود تا در دوره بعدی کار را به جوانان بسپاریم. بنا داریم که از معاونان و مدیران مجموعه وزارت ارتباطات برای انجام امور استفاده کنیم. همچنین استفاده از ظرفیت جوانان و بانوان را در برنامه داریم.

آذری جهرمی با انتقاد از برخی اقدامات اپراتورها در زمینه دادن اطلاعات کاربران به شرکت‌های تبلیغاتی، گفت:

اپراتور بی‌جا می‌کند اطلاعات مشتریانش را در اختیار دیگران می‌گذارد. حتی خودشان هم نباید از این اطلاعات استفاده کنند.

آذری جهرمی با اشاره به ضرورت حفظ حقوق مصرف‌کنندگان‌ در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت:

باید به خواسته‌های مردم توجه شود. مردم دسترسی ارزان، پرسرعت و امن را نیاز دارند که ما موظفیم کیفیت آن را تضمین کنیم. اولین ابزار ما برای تضمین کیفیت افکار عمومی است. حق‌الناس بر گردن ما است .به رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستور دادم سرشماره‌های اصلی یک اپراتور را که برای مردم از طریق ارسال پیامک‌های زیاد ایجاد مزاحمت می‌کرد متوقف کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به قضیه لو رفتن دیتابیس یک اپراتور و این‌که قضایا را گردن همدیگر می‌انداختند، گفت:

اگر در هر کجای دنیا این اتفاق می‌افتاد، مطمئنا به تبع آن اتفاقات بدی برای مسئولان مربوطه می‌افتاد. ما در عرصه حریم خصوصی مردم شرعا و قانونا مدیونیم. در این حوزه هیچ گذشت و کوتاهی قابل قبول نیست.

آذری جهرمی با بیان این‌که در برخورد با تخلفات، قوه قضاییه هم همراهی می‌کند، گفت:

چرا نباید وقتی یک اپراتور تخلف می‌کند، پرونده‌شان را به قوه قضاییه ارجاع دهیم.

وی با بیان این‌که می‌خواهد برنامه ششم به اهدافی که تعیین کرده‌ است برسد، ادامه داد:

این‌که هر کسی از شبکه ملی اطلاعات تفسیری داشته باشد، برای ما قابل قبول نیست؛ چرا که در این حوزه قوه مجریه اهدافی را با عنوان سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات تدوین و تعیین کرده است که ما طبق این سند پیش می‌رویم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که شبکه ملی اطلاعات زیرساخت اقتصاد دیجیتال و ایجاد اشتغال خواهد بود، گفت زیربنای توسعه آینده صنعت ICT در کشور همچنین شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.

به گفته‌ی وزیر ارتباطات، تلاش سازمان تنظیم مقررات ارتباطات این است که تا پایان دهه فجر تمام شهرها به نسل سه و چهار اینترنت همراه متصل بشوند. نیاز مردم از ارتباط به اتصال تبدیل شده که این نیاز برای همه مردم یکسان است.

آذری جهرمی با اشاره به مدل خصوصی توسعه ارتباطات در مناطق روستایی که توسط وزارت ارتباطات پیگیری شده است، بیان کرد:

مردم از این خدمات رضایت ندارند و ما مکلفیم بنابر برنامه ششم توسعه برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار، چهار سرویس اساسی از جمله سلامت و دولت الکترونیکی را فراهم کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که مدیران ICT از این به بعد نماینده وزیر در استان‌ها هستند، گفت:

مدیران ما در استان‌ها باید پاسخگوی مردم باشند. این‌که مخابرات خصوصی شده و دیگر در اختیار دولت نیست، نباید اینگونه تلقی شود که ما ابزارهای نظارتی و قانونی را برای کنترل آن نداریم. این‌ها باید امکانات را برای مردم فراهم کنند. مخابرات استان‌ها موظفند با مدیران ICT به عنوان ارشدشان هماهنگی لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به طرح مشترکی با وزارت کار برای ایجاد اشتغال در استان‌ها، افزود:

در طرح تکاپو در دو عرصه پارک فناوری سجاد و کریدوری جدید در منطقه ویژه اقتصادی، پیام فعالیت‌هایی در دست انجام داریم. مدیران استانی باید جوانان نخبه این حوزه را دریابند و حمایت کنند.

 آذری جهرمی در پایان گفت:

ما در حوزه کسب‌وکارهای نوپا باید مراکز حمایت از کسب‌وکار را در همه استان‌ها ایجاد کنیم و مشاوره حقوقی و کسب‌وکاری به آن‌ها بدهیم تا بتوانیم اتصال سرمایه‌گذاران و خلاقیت‌ها را به وجود بیاوریم.

منبع ایسنا
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده