ایران در جدول توسعه اینترنت جایگاه نامناسب ۹۱ را کسب کرد

ایران در جدول توسعه اینترنت جایگاه نامناسب ۹۱ را کسب کرد

ایران در جدول رده‌بندی توسعه اینترنت کشورها در سال ۲۰۱۵ رتبه ۹۱ را کسب کرد که به این ترتیب نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی ۸ پله صعود کرده است. ایران در سال ۲۰۱۰ از نظر توسعه اینترنت در رتبه ۹۹ دنیا قرار گرفته بود.

اتحادیه جهانی مخابرات در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ جدول رده‌بندی کشورها در شاخص توسعه اینترنت را منتشر کرد که در این جدول کره‌جنوبی در رتبه نخست و کشورمان در رتبه نود و یکم قرار گرفت. این در حالی است که برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی از این رتبه به‌عنوان سرعت اینترنت یاد کرده‌اند.

جدول رده‌بندی اعلام‌شده از سوی اتحادیه جهانی مخابرات ITU بر اساس نمرات کسب‌شده شرکت‌ها در شاخص IDI یا همان توسعه و پیشرفت اینترنت منتشر شده است. این شاخص ۱۰ نمره دارد که کره‌جنوبی با کسب ۸٫۹۳ در رتبه نخست دنیا قرار گرفته و ایران با ۴٫۷۹ در رتبه ۹۱ دنیا قرار دارد.

پس از کره جنوبی کشورهای دانمارک، ایسلند، انگلیس، سوئد، لوکزامبورگ، سوئیس، هلند، هنگ کنگ و نروژ در رتبه‌های دوم تا دهم توسعه اینترنت در دنیا قرار دارند. این شاخص شامل میزان توسعه یافتن اینترنت، برنامه آینده توسعه، میزان دسترسی و ضریب نفوذ اینترنت در کشورها می‌شود.

سورینام، سنت لوسیا، سیشل، آفریقای جنوبی، پاناما و اکوادور رتبه‌های ۸۵ تا ۹۰ هستند و از نظر توسعه اینترنت از ایران جلوترند. ایران با کسب امتیاز ۳٫۴۸ در سال ۲۰۱۰ میلادی رتبه ۹۹ را کسب کرده بود که امسال با کسب ۱٫۳۱ امتیاز بیشتر نسبت به ۵ سال پیش، با هشت پله ارتقا به جایگاه ۹۱ در شاخص IDI دست یافته است.

به نظر می‌رسد کسب این رتبه برای کشورمان که قصد توسعه اقتصادی را دارد، نامناسب است و باید در سال‌های آینده برنامه‌های بهتری برای توسعه اینترنت در کشور طراحی و اجرا شود.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید