یک گام تا داخلی شدن سرور سایت‌های معتبر در ایران

یک گام تا داخلی شدن سرور سایت‌های معتبر در ایران

بر اساس گزارش معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، شبکه‌های توزیع محتوا (CDN) در ایران راه‌اندازی می‌شود که در نتیجه‌ی آن سرورها و ترافیک سایت‌های معتبر جهانی داخلی خواهند شد.

هم‌اکنون در دنیا CDNها راه حل مهمی برای افزایش سرعت سایت‌های معتبر جهانی هستند. بر این اساس سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی همچون گوگل، یاهو، فیسبوک و توئیتر، شبکه‌های توزیع محتوا یا CDN خود را در کشورهای مختلف دنیا راه اندازی کرده‌اند. در خاورمیانه نیز  کشورهایی مانند هند، ترکیه و امارت به عنوان CDNهای ملی و منطقه‌ای سایت‌ها و شبکه‌های مختلف انتخاب شده‌اند و توزیع ترافیک و حجم این سایت‌ها از سرورهای حاضر در کشورهای مذکور به دیگر کشورهای خاورمیانه منتقل می‌شود.

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران یکی از هدف‌های راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را محلی کردن ترافیک محتواهای اینترنتی در کشور دانست و اعلام کرد که برای رسیدن به این هدف، راه اندازی مراکز ملی توزیع محتوا یا همان CDNهای ایرانی در دستور کار سازمان فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

ایجاد CDN برای توزیع محلی محتوا

علی اصغر انصاری، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، با اشاره به اینکه ایجاد شبکه‌های توزیع محتوا در سطح اول شرکت‌های معتبر ارتباطی مطرح است، گفت:

معمولا هدف از راه اندازی CDN ها، محلی کردن ترافیک است. یعنی اپراتورهای اینترنتی با ایجاد سرورهای محلی برای سایت‌های خارجی، توزیع محتوا را به یک نقطه می‌فرستند. نتیجه توزیع محتوا از طریق شبکه CDN، افزایش کیفیت و سرعت دریافت سرویس برای کاربران نهایی است. البته در مصرف پهنای باند صرفه جویی می‌شود. منظور همان پهنای باندی است که برای انتقال ترافیک از مرکز داده اصلی تا محل مصرف کاربران مصرف می شود.

به گفته او، هزینه‌ی پهنای باند و منابع ارتباطی در دنیا سبب شده که شرکت‌های توزیع کننده محتوا و اپراتورهای ارتباطی به سمت تولید مرکز توزیع محتوا حرکت کنند و به همین دلیل راه اندازی CDNها در حال افزایش است. برخی از خدمات مانند streaming (پخش زنده در اینترنت و شبکه)، خدمات چند رسانه‌ای و IPTV، پهنای باند زیادی مصرف می کنند و برای مدیریت این پهنای باند، امروزه در دنیا شبکه‌های توزیع محتوا ایجاد می‌شود.

اول دی ماه؛ رونمایی آزمایشی CDN

بر اساس گزارش انصاری، مقدمات راه انداری مراکز CDN در کشور انجام می‌شود و در این زمینه اقداماتی از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت و برخی اپراتورهای ارتباطی صورت گرفته است. قرار است ابتدای دی ماه سال جاری به صورت نمونه دو شبکه توزیع محتوا بر بستر رایانش ابری مراکز داده رونمایی شود. مراکز داده استانی از سوی سازمان فناوری اطلاعات راه اندازی می‌شود. امکانات این مراکز به صورت محدود برای اپراتورهای ارتباطی درنظر گرفته شده است تا بتوانند CDNها را در کشور راه اندازی کنند. هم اکنون عموم دیتاسنترها در داخل تهران هستند اما با راه اندازی CDN ها و گردش اطلاعات به صورت محلی، درصد قابل توجهی از کاربران می توانند به CDN محلی خودشان وصل شوند و شرکت‌های ارتباطی نیز عملیات میزبانی سایت را در داخل استان انجام می‌دهند.

بر اساس گفته‌های معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، شبکه ملی اطلاعات شامل چند لایه است که بخش ارتباطات آن از هسته (core)‌، مترو و دسترسی (access) تشکیل شده است که در این شبکه دیتاسنترها در موقعیت‌های اصلی و CDN ها در موقعیت‌های محلی قرار می‌گیرند تا بتوانند گردش ترافیک را تا حد امکان محلی کنند. با گسترش باندپهن در کشور، پیش بینی می شود ارائه دهندگان خدمات محتوا، اپراتورهای خدمات ارتباطات ثابت و ارائه دهندگان خدمات دیتاسنتر، تمایل بیشتری به استفاده از CDN برای توزیع محتوا از خود نشان دهند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده