وزیر ارتباطات: فیلتر تماس صوتی تلگرام رفع نمی‌شود

وزیر ارتباطات: فیلتر تماس صوتی تلگرام رفع نمی‌شود

وزیر ارتباطات در نشست خبری امروز اعلام کرد که رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام در اختیار وزارت ارتباطات نیست و مرجع قضایی به‌عنوان صادرکننده‌ی این حکم، روی آن پافشاری دارد.

محمدجواد آذری جهرمی در نشست خبری صبح امروز درباره‌ی وعده‌ی داده‌شده برای رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام گفت:

در مورد رفع فیلتر این سرویس وعده‌ای نداده‌ام بلکه برای پیگیری این موضوع وعده داده‌ام که آن را نیز به دلیل مطالبه کاربران و مردم پیگیری کرده‌ام.

به گفته‌ی وزیر ارتباطات، رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام و باز کردن آن در اختیار وزارت ارتباطات نیست و مرجع قضایی به‌عنوان صادرکننده‌ی این حکم، روی آن پافشاری دارد.

جهرمی اضافه کرد:

ما در دو مرحله این موضوع را مورد پیگیری قرار دادیم اما دستگاه قضا اعتقادی به باز کردن این دسترسی ندارد.

به گزارش وزیر ارتباطات، نکاتی که در مورد شرایط اقتصادی و کاهش درآمد اپراتورها در خصوص این سرویس مطرح می‌شود درست نیست و نگاه دستگاه قضایی به فیلتر تماس صوتی تلگرام در چارچوب مسائل امنیتی است.

وی تأکید کرد: «ما همچنان در حال بررسی هستیم که این موضوع را پیگیری کنیم؛ اما از سوی دیگر مصرف‌کنندگان می‌توانند از سرویس‌های مختلف دیگری که این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند استفاده کنند.»

به گفته‌ی جهرمی، کاهش حجم میزان دقایق مکالمات تلفنی نشان می‌دهد که بخش اعظمی از سهم مکالمات به سمت استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل رفته است.

موافقت دادستانی با فیلترینگ غیرهمسان برای کاربران

وزیر ارتباطات درباره‌ی طبقه‌بندی دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت اعلام کرد که برای غیرهمسان سازی نظام فیلترینگ در اینترنت، دستورالعملی تهیه و چارچوب فنی آن را برای ارائه به دادستانی آماده شده است.

بر اساس گزارش وی، پیرو مذاکرات مکتوب با دادستانی این موضوع مورد موافقت قرار گرفته که شروطی برای آن در نظر گرفته شده است.

جهرمی گفت:

ما پیشنهادات دادستانی را در این مورد بررسی کرده و پاسخ فنی لازم را برای اجرای این پروژه آماده کرده‌ایم که امیدواریم این موضوع نیز مورد تأیید قرار گیرد و بتوانیم مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را بر اساس موقعیت، سن و سایر شرایط کاربران تعریف و فیلترینگ را بر مبنای این تعاریف روی سایت‌های اینترنتی اعمال کنیم.

پیگیری حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استورها

وزیر ارتباطات همچینین اعلام کرد که موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه‌های اپلیکیشن خارجی مانند اپل و گوگل، در سفر رئیس جمهور به نیویورک پیگیری خواهد شد و با مذاکرات صورت‌گرفته با وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، موضوع تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی توسط شرکت‌های خارجی در دست پیگیری است.

وی گفت:

در این زمینه در سفر رئیس جمهور به نیویورک نیز پیگیری‌های اولیه برای شفاف‌سازی دلایل این تحریم انجام شد و هم اکنون مسئله شفاف است.

جهرمی افزود:

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مقررات ویژه‌ای برای حذف و تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه‌های اپلیکیشن خارجی وجود ندارد؛ بلکه شرکت‌های آمریکایی به دلیل تهدیدهای دولت جدید آمریکا در این زمینه ریسک نکرده و برای آنکه تحت بازرسی دولت امریکا قرار نگیرند، نسبت به تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی اقدام کرده‌اند.

به گفته‌ی وزیر ارتباطات، پیگیری‌ها برای رفع این مشکل زمان‌بر است؛ اما در حال حاضر مذاکرات شرکت‌های خارجی مذکور شروع شده و به لحاظ حقوقی کار در جریان قرار دارد.

منبع مهر
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده