جزئیات و شرایط کسر خدمت‌ جدید اعلام شد

جزئیات و شرایط کسر خدمت‌ جدید اعلام شد

جزئیات و شرایط بهره‌مندی از معافیت‌ و کسر خدمت‌ مربوط به ایثارگری، رزمندگی و جانبازان اعلام شد.

سردار ابراهیم کریمی، جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، درباره اجرای قانون معافیت و کسر خدمت‌ مربوط به رزمندگی و ایثارگری اعلام کرد که بر اساس بند «د» ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه، موضوع کسر خدمت و معافیت‌ مربوط به فرزندان ایثارگران مورد توجه قرار گرفته است و بر اساس آن و با موافقت ستاد کل نیروهای مسلح، به ازای هر یک ماه سابقه حضور در جبهه یک ماه کسر خدمت به فرزندان رزمندگان اعطا خواهد شد. همچنین به ازای هر یک درصد جانبازی و هر یک ماه اسارت، یک ماه کسر خدمت به فرزندان جانبازان و آزادگان داده می‌شود.

بر اساس گزارش کریمی، در نهایت مقرر شد سالانه ۲۰ هزار نفر امکان بهره‌مندی از این قانون را داشته باشند. در واقع افرادی که بیشترین اولویت و امتیاز را در هر سال دریافت کنند، تا ۲۰ هزار نفر اول می‌توانند از این شرایط بهره‌مند شوند.

وی سازمان وظیفه عمومی ناجا را مجری اجرای این قانون اعلام کرد و گفت: «بر این اساس از شنبه ۱۱ آذرماه امسال تمامی افراد متقاضی بهره‌مندی از این تسهیلات و کسر خدمت‌ها باید با مراجعه به دفاتر پلیس ۱۰+ درخواست خود را ثبت کنند؛ از این‌رو به تمامی جانبازان، ایثارگران و رزمندگان که امکان بهره‌مندی فرزندانشان از کسر خدمت‌های سربازی وجود دارد، توصیه می‌شود که طی این مدت یعنی از ۱۱ آذرماه تا ۱۰ دی‌ماه امسال با مراجعه به دفاتر پلیس ۱۰+ درخواست خود را ثبت کنند.»

به گفته‌ی جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، در ۱۰ روز اول جانبازان و ایثارگران باید به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنند و پس‌ازآن نیز رزمندگان می‌توانند به این دفاتر مراجعه و ثبت نام کنند.

هزینه‌ و شرایط ثبت درخواست

کریمی درباره هزینه و شرایط ثبت درخواست برای بهره‌مندی از معافیت رزمندگی و ایثارگری، گفت: «۶ هزار تومان تنها مبلغی است که باید در دفاتر پلیس ۱۰+ پرداخت شود. در خصوص مدارک نیز باید بگویم که این مدارک در مرحله نخست یعنی هنگام ثبت نام تنها بر اساس خوداظهاری متقاضیان انجام خواهد شد. بنابراین با توجه به اینکه اطلاعات تمامی فرزندان و همچنین مدارک مربوط به رزمندگی، ایثارگری و جانبازی باید در فرم وارد شود، لازم است که متقاضیان یا این اطلاعات را کاملا در ذهن داشته باشند یا کپی از آن را به همراه داشته باشند تا امکان پر کردن فرم برایشان فراهم شود.»

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره اینکه آیا تنها باید فرد رزمنده، ایثارگر یا جانباز نسبت به ثبت نام اقدام کند یا خیر، گفت: «هرکسی می‌تواند از طرف افراد ثبت نام کند. بنابراین ممکن است برخی‌ها توسط فرزندانشان یا همسرانشان ثبت نام شوند، اما مهم آن است که تمامی افراد در این مدت یک‌ماهه نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.»

پابرجایی قانون معافیت ایثارگری، رزمندگی و آزادگی

وی درباره‌ی ابهامات مبنی بر اینکه آیا با اجرای این قانون، قانون معافیت‌های ناشی از رزمندگی، ایثارگری و آزادگی ملغی شده است یا خیر، گفت: «این قانون همچنان پابرجا است و بر اساس آن، به ازای هر ۲۵ درصد جانبازی امکان معافیت یکی از فرزندان ذکور وجود دارد همچنین به ازای هر ۳۰ ماه رزمندگی یکی از فرزندان ذکور می‌تواند از انجام خدمت سربازی معاف شود.»

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا تأکید کرد افرادی که به‌واسطه این قانون معاف شوند جزو سهمیه ۲۰ هزار نفری سالانه نیستند.

کریمی درباره‌ی جمع کردن کسر خدمت‌ مربوط به رزمندگی، جانبازی و اسارت، گفت: «این موارد قابل جمع است و ما در امتیازبندی که برای شناسایی ۲۰ هزار نفر اول انجام می‌دهیم حتما تمام این موارد را لحاظ کنیم.»

وی در مورد اینکه اگر فردی به‌عنوان مثال ۲۴ ماه سابقه رزمندگی و دو فرزند پسر داشته باشد، می‌تواند برای هر دو فرزندش معافیت بگیرد یا خیر، افزود: «این ۲۴ ماه تنها برای اولین فرزندی که به سربازی برود قابل استفاده خواهد بود و او کسر خدمت دریافت می‌کند اما مثلا اگر فردی ۴۰ ماه سابقه رزمندگی داشته باشد فرزند اولش با ۳۰ ماه سابقه معاف می‌شود و فرزند دومش نیز به شرط آنکه جزو ۲۰ هزار نفر اول قرار بگیرد می‌تواند ۱۰ ماه کسر خدمت دریافت کند.»

شرط بهره‌مندی از کسر خدمت‌های ایثارگری؛ نداشتن غیبت

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره شرط بهره‌مندی از کسر خدمت‌ مربوط به رزمندگی، جانبازی و آزادگی افزود: «نداشتن غیبت مهم‌ترین شرط برای بهره‌مندی از این کسر خدمت‌ها است. درواقع اگر فردی وارد غیبت شود به‌هیچ‌عنوان امکان بهره‌مندی از این تسهیلات برایش وجود ندارد و حتی اگر جزو ۲۰ هزار نفر اول قرار بگیرد باید سربازی‌اش را به شکل عادی طی کند از این‌رو به تمامی مشمولان توصیه می‌شود که حتما توجه داشته باشند که وارد غیبت نشوند.»

به گفته‌ی وی،‌ مشمولان می‌توانند پیش از آنکه وارد غیبت شوند نسبت به تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کنند. از سوی دیگر افرادی که ممکن است دارای این شرایط باشند حتی در حین خدمت نیز می‌توانند از آن بهره‌‌مند شوند. از این‌رو می‌توانند پس از اعزام به سربازی شانس خود را در سال دوم خدمت برای بهره‌مندی از این کسر خدمت‌ها استفاده کنند؛ اما داشتن غیبت تمامی این شانس‌ها را از بین می‌برد.»

اعلام اولویت‌ها برای ۲۰ هزار نفر اول

کریمی درباره‌ی اولویت‌ها برای قرار گرفتن در لیست ۲۰ هزار نفر نخست گفت: «شرط اصلی داشتن امتیاز بالا است. پس از آن کسانی که در حال خدمت هستند یا مشمولانی که طی یک سال آتی به سربازی اعزام خواهند شد در اولویت ۲۰ هزار نفر نخست امسال قرار خواهند گرفت.»

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: «به‌عنوان مثال اگر فردی طی یک سال آتی بخواهد به سربازی اعزام شود و دارای امتیازی یکسان با فرد دیگری باشد که موعد اعزامش دو سال دیگر است، این فرد در اولویت خواهد بود.»

وی در خصوص بهره‌مندی افراد حین خدمت از این کسر خدمت‌ نیز گفت: «یکی از دلایل دادن فرصت یک‌ماهه برای ثبت نام، رسیدگی سریع به درخواست این دسته از سربازان است. این افراد درصورتی‌که امتیاز کافی کسب کنند از سربازی ترخیص خواهند شد.»

اعتبار کسر خدمت‌های ایثارگری قدیمی برای اعزامی‌های تا ۱۹ آذر

کریمی درباره شیوه‌ی قبلی اعطای کسر خدمت به ازای ماه‌های حضور در جبهه، اسارت یا درصد جانبازی گفت: «درگذشته چنین قانونی وجود داشت و متولدین سال ۷۲ و قبل از آن‌که کسر خدمت‌های خود را ثبت کرده بودند می‌توانستند از آن بهره‌‌مند شوند. در حال حاضر این قانون ملغی شده اما کلیه سربازانی که تا ۱۹ آذر امسال به سربازی اعزام شوند همچنان می‌توانند اگر واجد شرایط بهره‌مندی از کسر خدمت‌های جدید نیستند یا جزو آن ۲۰ هزار نفر قرار نمی‌گیرند از همان کسر خدمت قبلی خود استفاده کنند.»

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره‌ی اینکه آیا این کسر خدمت‌ تنها مربوط به سوابق ایثارگری پدران می‌شود یا خیر، گفت: «مادران نیز اگر سابقه اسارت، جانبازی یا حضور در جبهه دارند می‌توانند با ثبت اطلاعات خود در دفاتر پلیس ۱۰+ نسبت به دریافت کسر خدمت برای فرزندان خود اقدام کنند؛ حتی اگر پدر و مادر هر دو دارای این سوابق باشند امکان تجمیع آن نیز وجود دارد.»

شروط کسر خدمت برای فرزندان کارمندان دولت و نیروهای مسلح

کریمی با اشاره به آن دسته از کارمندان دولت که در زمان هشت سال دفاع مقدس در مناطق جنگی مشغول به خدمت بودند، گفت: «فرزندان این افراد نیز با توجه به شرایط و دستورالعملی که ابلاغ‌شده می‌توانند از این کسر خدمت‌ها بهره‌‌مند شوند؛ به‌عنوان مثال فردی که در دوران دفاع مقدس کارمند وزارت نیرو بوده و وظیفه برق‌رسانی به مناطق جنگ‌زده را داشته گرچه رزمنده نبوده اما به سبب حضور و خدماتی که در مناطق جنگی داشته می‌تواند از این کسر خدمت‌ها برای فرزندش استفاده کند.»

به گفته‌ی وی: «کارمندان نیروهای مسلح که در طرحی به نام امام حسن مجتبی (ع) حضور داشتند نیز جزو واجدین شرایط محسوب می‌شوند که جزئیات این طرح نیز به اطلاع مراکز خدمتی آن‌ها رسیده است. مثلا ممکن است در زمان جنگ تحمیلی فردی در سیستان و بلوچستان حضور داشته که این فرد نیز جزو واجدین شرایط محسوب می‌شود یا افرادی که پس از پایان جنگ در مناطق عملیاتی کردستان حضور داشتند هم می‌توانند از چنین تسهیلاتی استفاده کنند که جزئیات آن و شرایط کامل آن به اطلاعشان رسیده است.»

سربازان امریه مشمول کسر خدمت نمی‌شوند

بر اساس گزارش جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، سربازان امریه متعهد به انجام دو سال خدمت می‌شوند؛ از این‌رو کسر خدمت به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد و آن‌ها موظف‌اند زمانی را که متعهد به انجام خدمت در آن شده‌اند سپری کنند.

کریمی اضافه کرد: «در اجرای این طرح دیگر سال تولد مشمولان اهمیتی ندارد و تمامی افراد می‌توانند برای ثبت نام اقدام کنند. به‌عنوان مثال اگر فردی پدر یا مادرش سابقه حضور در جبهه داشته و سه سال دیگر به سن مشمولیت یا اعزام به سربازی می‌رسد، باید در فرصت یک‌ماهه پیش رو نسبت به ثبت نام اقدام کند؛ اما بررسی اولویت‌هایش و اینکه آیا جزو ۲۰ هزار نفر قرار می‌گیرد یا خیر در همان سالی که موعد اعزام به سربازی‌اش باشد انجام خواهد شد؛ اما ثبت نام باید امسال انجام شود.»

فرزندخوانده‌ها کسر خدمت نمی‌گیرند

بر اساس گزارش سردار کریمی،فرزندخوانده‌ها نمی‌توانند از این کسر خدمت‌ استفاده کنند. همچنین اگر فردی والدین خود را از دست داده و عمو، پدربزرگ یا دیگر اقوامش کفالتش را بر عهده گرفته باشند نیز نمی‌تواند به سبب سوابق آنان، کسر خدمت دریافت کند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا تصریح کرد: «همچنین سوابق ایثارگری پدربزرگ نمی‌تواند برای نوه مورد استفاده قرار بگیرد و تنها سوابق پدر و مادر مورد قبول است.»

کریمی درباره مرجع تشخیص درصد جانبازی و اینکه آیا تنها جانبازان دوران دفاع مقدس می‌توانند برای پسرانشان کسر خدمت دریافت کنند یا خیر، گفت: «شاخص تشخیص جانبازی بنیاد جانبازان است و تنها جانبازانی که در این بنیاد مدارکشان وجود دارد و به تأیید برسند می‌توانند از این کسر خدمت‌ها استفاده کنند درواقع اگر فردی در سال‌های اخیر به جانبازی رسیده و اطلاعاتش در این بنیاد به ثبت رسیده باشد می‌تواند از کسر خدمت استفاده کند.»

انواع کسر خدمت‌ها قابل جمع است

سردار کریمی در خصوص افرادی که ممکن است دیگر کسر خدمت‌ها را نیز دریافت کرده باشند گفت: «درصورتی‌که این افراد واجد شرایط بهره‌مندی کسر خدمت‌های دیگر نیز باشد این کسر خدمت‌ها نیز قابل جمع شدن با یکدیگر هستند.»

به گفته‌ی جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، به‌عنوان مثال ممکن است فردی با انجام پروژه‌ای کسر خدمت گرفته باشد و جزو ۲۰ هزار نفر نخست کسر خدمت ایثارگری نیز قرار بگیرد که این دو کسر خدمت با یکدیگر جمع می‌شود.

امکان معافیت با کسر خدمت ایثارگری

کریمی با بیان اینکه طبق قانون افرادی که پدرشان ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه را داشته باشند از انجام خدمت سربازی معاف خواهند شد گفت: «بنابراین اولویت‌های ما از ۲۹ ماه رزمندگی آغاز می‌شود؛ اما از سوی دیگر با توجه به اینکه گفته ‌شده است به ازای هر یک ماه رزمندگی و اسارت یک ماه نیز کسر خدمت به فرد تعلق می‌گیرد بنابراین قطعا در میان ۲۰ هزار نفر نخست افرادی حضور دارند که مثلا ۲۹ ماه یا ۲۸ ماه کسر خدمت به آنان تعلق می‌گیرد؛ درحالی‌که طول مدت سربازی کمتر از این مدت است. بنابراین این افراد از انجام خدمت سربازی معاف شده و دوره آموزشی را نیز در سال‌های آتی با فراخوان سازمان طی خواهند کرد.»

بر اساس گزارش جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، این قانون مربوط به برنامه ششم است بنابراین حداقل تا پنج سال آینده اجرایی خواهد شد و ۲۰ هزار نفر نخست نیز در هر سال شناسایی می‌شوند.

وی درباره اینکه آیا با توجه به خوداظهاری متقاضیان نسبت به راستی‌آزمایی اظهاراتشان اقدام می‌شود یا خیر؟ افزود: «پس از ثبت نام، عملیات راستی‌آزمایی نیز انجام‌ می‌شود و بر اساس اطلاعات صحیح کسر خدمت‌ها به متقاضیان تعلق می‌گیرد. درخواست ما از متقاضیان این است که اطلاعات خود را کامل و درست در فرم‌ها وارد کنند تا کار با سرعت بیشتری پیش برود.»

 

منبع ایسنا

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید