دبیر شورای عالی فضای مجازی: مسدود شدن ویز به دلیل مالکیت آمریکایی آن است

دبیر شورای عالی فضای مجازی: مسدود شدن ویز به دلیل مالکیت آمریکایی آن است

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که اپلیکیشن ویز در راستای صیانت از حریم خصوصی کاربران بسته شده است.

بر اساس گزارش ابوالحسن فیروزآبادی، فعلا مسدود کردن شبکه‌های موبایلی پیام‌رسان خارجی در دستور کار نیست، اما مزیت استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی این است که اگر در فعالیت نرم‌افزار‌های خارجی به هر دلیلی محدودیتی اعمال شد، در فعالیت آن‌ها اختلال ایجاد نشود‌.

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد:

کاربران فضای مجازی از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده کنند و فعلا مسدود کردن پیام‌رسان‌های خارجی در دستور کار نیست.

به گفته‌ی وی، همه‌ی کانال‌ها و شبکه‌هایی که به‌طور غیر رسمی با بهره‌گیری از نرم‌افزار‌های خارجی در کشور­ فعال هستند، حتما در کنار آن، از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی نیز استفاده کنند.

فیروزآبادی همچنین اعلام کرد که در جلسه‌ای با آموزش و پرورش مقرر شد تا این وزارتخانه برنامه استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی در مدارس را به‌طور جدی پیگیری کند. تبیین این برنامه به دلیل آن است که تا حد امکان از اثر‌های منفی فعالیت دانش‌آموزان در فضای مجازی کاسته شود.

به گفته‌ی وی­، در فضای مجازی بخشی از کار بر عهده وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولیت کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در فضای مجازی نیز به عهده قوه قضائیه است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تأکید بر اهمیت صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی، ­گفت:

نرم‌افزار کاربردی «ویز» با تصمیم کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مسدود شده است. این نرم‌افزار یک مرتبه با توجه به اینکه تحت مالکیت رژیم صهیونیستی بود مسدود شد که اکنون مالکیت آن به آمریکا تعلق گرفته است و علت مسدود شدن آن نیز همان موضوع­ مالکیت این نرم‌افزار است.

به گفته‌ی دبیر شورای عالی فضای مجازی، در این نرم‌افزار اطلاعاتی که مربوط به حریم خصوصی مردم است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود:

متأسفانه هم‌اکنون استفاده از اطلاعات حریم خصوصی مردم در خدماتی مانند حمل و نقل، کالارسانی و خرید و فروش افزایش پیدا کرده است و متأسفانه در این زمینه ­استاندارد‌های حفاظتی و امنیتی رعایت نشده است. بنابراین قرار است با کمک قوه قضاییه مقرراتی در این زمینه تدوین شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ­همچنین توسعه آموزش عمومی در حوزه سواد دیجیتال و سواد فضای مجازی را از برنامه‌های این شورا بیان و اعلام کرد:‌ «نگاه این شورا اقدامات پیشگیرانه و صیانتی در حد توان به‌ویژه در موضوعاتی مانند مفاسد اخلاقی و ​تروریسم است.»

تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید