دبیر شورای عالی فضای مجازی به تلگرام هشدار داد: اعمال محدودیت‌های جدید در ازای رعایت نکردن سیاست‌های ایران

دبیر شورای عالی فضای مجازی به تلگرام هشدار داد: اعمال محدودیت‌های جدید در ازای رعایت نکردن سیاست‌های ایران

دبیر شورای عالی فضای مجازی هشدار داد درصورتی‌که پیام‌رسان‌های خارجی سیاست‌های ایران را رعایت نکنند، به ناچار مشمول سیاست محدودسازی خواهند شد.

ابوالحسن فیروزآبادی به دارندگان کانال‌های تلگرامی هشدار داد به موازات فعالیت در این شبکه‌ها، در شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز فعال شوند تا درصورت محدود سازی شبکه‌های خارجی با مشکلی مواجه نشوند‌.

فیروز آبادی درباره‌ی رمزگذاری شبکه‌های اجتماعی خارجی و نبود امکان اجرای فیلترینگ هوشمند روی این شبکه‌ها گفت:

بسیاری از پیام‌رسان‌‌ها هم‌اکنون از رمز استفاده می‌کنند و این موضوع امکان پایش را به ما نمی‌دهد، بر این اساس طی مذاکره با پیام‌رسان‌های خارجی مانند تلگرام و اینستاگرام، از آن‌ها خواسته‌ایم قابلیت‌های دیگری ایجاد کنند تا بتوانیم سیاست‌های صیانت از ارزش‌های اسلامی را در شبکه‌های پیام‌رسان محقق کنیم و چنانچه این ملاحظات محقق شود، مشکلی پیش نخواهد آمد؛ اما اگر این شبکه‌ها اقدام جدی به عمل نیاورند ما تدابیر لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

فیروزآبادی افزود:

درباره شبکه‌های پیام‌رسان خارجی، موضوعات مختلفی را دنبال می‌کنیم؛ از جمله اینکه اولا سیاست‌های ایران را رعایت و از انتشار مطالب خلاف اخلاق جلوگیری کنند. همچنین از انتشار مطالبی که نظام اجتماعی را به هم می‌زند و مطالبی که با هدف تخریب منتشر می‌شود، ممانعت کنند. این‌ها موضوعاتی است که هر شبکه‌ی خارجی و داخلی که قصد فعالیت در ایران را دارد، باید رعایت کند و اگر این خواسته‌ها تأمین نشود، ما راهی جز اعمال سیاست محدود‌کنندگی نخواهیم داشت. بر این اساس، به شبکه‌های پرکاربر توصیه می‌کنیم سرورهایشان را به داخل ایران منتقل یا از سیاست‌های ایران تبعیت کنند.

وی همچنین به کسانی که کار رسانه‌ای انجام می‌دهند تأکید کرد که اگر دارنده گروه‌ها و کانال‌هایی با بیش از پنج هزار عضو در شبکه‌های خارجی هستند، به موازات فعالیت در این شبکه‌ها، در یک پیام‌رسان داخلی نیز فعال باشند تا اگر به‌اجبار، سیاست‌های محدودکنندگی اتخاذ شد، لطمه‌ای به کار آنان وارد نشود. درباره انتقال سرور شبکه‌های اجتماعی خارجی به داخل ایران نیز مذاکرات همچنان در حال انجام است‌.

منبع انتخاب
بخش دیدگاه‌های این مقاله بسته شده است و امکان ارسال دیدگاه جدید یا مشاهده‌ی دیدگاه‌هایی که پیش ‌تر در این مطلب ارسال شده بودند، وجود ندارد.