دسترسی به اطلاعات قیمت واقعی گوشی در طرح رجیستری

دسترسی به اطلاعات قیمت واقعی گوشی در طرح رجیستری

گمرک ایران با هدف احترام به حقوق شهروندی و دسترسی آزاد به اطلاعات امور گمرکی، امکانی فراهم کرده است که کاربران بتوانند قیمت واقعی گوشی‌ها را دریافت کنند.

با توجه به اقدام اخیر گمرک، خریداران گوشی‌های تلفن همراه در زمان استعلام کد شناسه بین‌المللی (IMEI)، می‌توانند از قیمت واقعی این گوشی‌ها که در گمرک تعیین و بر مبنای آن حقوق ورودی دریافت شده است اطلاع حاصل کنند.

علاوه بر این دسترسی به اطلاعات نوع ارز و قیمت ارزی که بر مبنای آن حقوق ورودی در گمرک دریافت شده است، در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد و مشتریان با استعلام کد شناسه بین‌المللی، می‌توانند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

گمرک بر اساس قانون احترام به حقوق شهروندی و دسترسی آزاد و برخط به اطلاعات، علاوه بر موارد یادشده اطلاعات مربوط به تاریخ واردات گوشی تلفن همراه و حتی کشور سازنده را نیز در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. این اقدامات به خریداران گوشی‌های تلفن همراه وارداتی کمک می‌کند تا گوشی اصل را از تقلبی تشخیص بدهند و قیمت واقعی گوشی را به فروشنده پرداخت کنند.

این در حالی است که واردکنندگان انواع گوشی‌های موبایل می‌توانند به ارزش گمرکی انواع گوشی‌ها قبل از واردات دسترسی داشته باشند. ارزش پایه انواع گوشی‌های تلفن همراه بر اساس قانون دسترسی و انتشار آزاد اطلاعات به تفکیک انواع برندها و مدل‌های مختلف در سامانه آنلاین ارزش کالایی گمرک (TSC) که یکی از دستاوردهای سامانه‌ی جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است، قرار داده شده و برای تمامی شهروندان قابل دسترسی است.

این اطلاعات به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره‌ی واحد تجارت فرامرزی، جمعآ‌وری و در بزرگ‌ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور ذخیره‌سازی و تجمیع می‌شود و بخشی از این اطلاعات که امکان انتشار دارد، بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد . بانک اطلاعاتی گمرک به‌روز و به‌لحظه موجود است و تمامی اطلاعات به‌صورت آنلاین در این بانک اطلاعاتی جمع‌آوری می‌شود.

خریداران انواع گوشی‌های تلفن همراه می‌توانند با شناسه ۱۵ رقمی گوشی (IMEI)، از طریق لینک پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک به آدرس https://epl.irica.ir/ImeiInfoView?0 یا از طریق شماره 30008887 استعلام بگیرند. هم اکنون این سامانه‌ها در گمرک فعال هستند و هیچ‌گونه مشکل فنی ندارند.

منبع فارس
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده