رویای اینترنت 20 مگابیتی تا پایان سال برای پانصد هزار نفر در 7 شهر محقق می‌شود

رویای اینترنت 20 مگابیتی تا پایان سال برای پانصد هزار نفر در 7 شهر محقق می‌شود

با وجود حرف و حدیث‌های فراوان و تأخیرهای مکرر در روند اجرای وعده‌های اپراتور چهارم در رساندن فیبر نوری به درب منازل، این اپراتور از راه‌اندازی پروژه‌ی مذکور در ۷ شهر بزرگ کشور تا پایان سال و امکان استفاده از اینترنت با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه برای ۵۰۰ هزار مشترک خبر می‌دهد.

اپراتور ایرانیان نت که ۲۰ درصد سهام آن متعلق به دولت و در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است قرار بود در بهمن ماه ۹۳ و در سال اول فعالیت خود، حدود یک میلیون پورت دسترسی فیبرنوری در کشور دایر کند.

مقالات مرتبط:

  • تعلیق پروانه اپراتور چهارم به دنبال ناکامی پروژه اتصال فیبر نوری منازل

محسن باقری چناری، در مورد دلایل تأخیر پیاده‌سازی شبکه اتصال فیبرنوری به منازل و بنگاه های تجاری در کشور و آخرین وضعیت این پروژه گفت:

اجرای این پروژه نیازمند بررسی دو ساله است و متأسفانه در پروانه فعالیت این پروژه، مدت زمان کمی به اجرای آن اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه اجرای این پروژه در تمامی شهرها را بررسی کرده و براساس آن مدل تجاری تهیه کرده‌ایم، اظهار داشت:

به طور قطع پروژه‌ای که در تهران تعریف می‌شود متفاوت از پروژه‌ای خواهد بود که برای مثال در شهرکرد انجام می شود؛ براین اساس نباید تمامی شهرها را در یک برنامه‌ریزی دید.

مدیرعامل اپراتور ایرانیان نت با تأکید براینکه هم اکنون مطالعات پروژه برای ۷ کلان شهر آماده شده و مابقی شهرها نیز دسته بندی شده‌اند در مورد اخطاری که برای تعلیق پروانه از سوی رگولاتوری به این شرکت داده شده است، گفت:

رگولاتوری براساس وظیفه ای که مطابق با ارائه پروانه به اپراتورها دارد نظارت بر پروژه را برعهده خواهد داشت و ما نیز دلایل تأخیر خود از این پروژه را اعلام کردیم که این دلایل در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بررسی شد؛ اما پروانه فعالیت ما منجر به اخطار یا تعلیق نشده است.

وی با بیان اینکه قرار است وضعیت پروژه در این راستا در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بررسی شود، افزود:

قرار است وزارت ارتباطات راه‌های کمک و حمایت از این پروژه را به ما اعلام کند.

باقری چناری از درخواست این اپراتور برای مهلت یکساله در اجرای پروژه اتصال فیبرنوری خبر داد و گفت:

هنوز با این درخواست موافقت نشده است؛ اما کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آن را رد هم نکرده است. در همین حال پیشنهاد ما برای تغییر تعداد پورتهای تکلیفی است که پیش از این در پروانه یک میلیون پورت فیبرنوری در سال اول - بهمن ماه ۹۳ - بود؛ اما ما تقاضای ایجاد ۵۰۰ هزار پورت پرسرعت فیبرنوری را برای سال ۹۴ داده ایم.

وی گفت:

در هیچ نقطه ای از دنیا این پروژه کمتر از ۳ سال انجام نشده است که به ما می‌گویند این را در یکسال و شش ماه پیاده‌سازی کنید؛ در هیچ نقطه‌ای از دنیا هم هیچ کشوری نتوانسته بیشتر از ۳۰۰ هزار پورت در سال دایر کند و به ما می‌گویند شما یک میلیون دایر کنید؛ این ناشدنی است.

مجری پروژه اتصال فیبرنوری منازل - FTTX - با بیان اینکه در این پروانه به هیچ عنوان، شبکه‌سازی درنظر گرفته نشده است گفت:

این پروژه نیازمند حدود ۵ میلیارد تومان اعتبار اجرایی و چیزی در حدود ۲.۸ میلیارد تومان شبکه‌سازی در یک سال است و به صورت کلی، کل پروژه به ۱۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

وی از سرمایه‌گذار داخلی کنسرسیوم کاپ در شیراز متعلق به سندیکای صنعت مخابرات و فاوای شهرداری در مشهد و نیز دو شرکت داخلی در تبریز خبر داد و گفت:

در تهران به دلیل اینکه میزان سرمایه‌گذاری فوق‌العاده بالا است و ضمن اینکه سرمایه‌گذار داخلی باید با یک وندور داخلی کار کند، تاکنون موفق به جذب سرمایه‌گذار نشده‌ایم.

باقری چناری با اشاره به برنامه های این شرکت برای جذب پیمانکار و وندور خارجی گفت:

پیش‌نویس مناقصه در این زمینه تهیه شده و در شهریورماه مناقصه انتخاب پیمانکار خارجی را برگزار خواهیم کرد.

مدیرعامل ایرانیان نت از اتمام عملیات اجرایی در ۷ شهر کرج، تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد و قم تا آخر امسال خبر داد و گفت:‌

پیش‌بینی می‌کنیم که ۵۰۰ هزار پورت دسترسی فیبرنوری را با حداقل سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه در این شهرها فراهم کنیم.

وی اولویت اول دایری این پورتها را بنگاه های تجاری و سپس خانوارها عنوان کرد و گفت:

عملیات اجرایی هم اکنون آغاز شده و تا ۷ ماه آینده این خدمات ارائه خواهد شد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده