حل معمای چگونگی تشخیص چهره توسط مغز به رهبری دانشمند ایرانی

دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۷
مطالعه 2 دقیقه
دانشمند ایرانی مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) و همکارانش با استفاده از روشی که نورون‌ها را با کمک نور کنترل می‌کند، توانسته‌اند معمای چگونگی تشخیص چهره توسط انسان‌ها را حل کنند.

آرش افراز، دانشمند و محقق موسسه تحقیقات مغز مک گاورن MIT و نویسنده اصلی این تحقیق و همکارانش با استفاده از روش اپتوژنتیک به بررسی میمون‌های ماکاک پرداختند که برای شناسایی صحیح تصاویر چهره‌های مرد و زن آموزش دیده بودند.

دانشمندان از مدتها قبل، قابلیت شناسایی چهره را به نورون‌های آشکارساز چهره نسبت داده‌اند که تصور می‌شود مسئول تمایز قایل شدن بین چهره‌ها از میان اجسام است؛ اما تاکنون هیچ شاهد مستقیمی از این ادعا حمایت نکرده بود.

افراز گفت:

محققان از یک پروتئین حساس به نور برای سرکوب بخشهایی از مغز میمون‌های مورد آزمایش استفاده کردند. آن‌ها متوجه شدند که با سرکوب نورون‌ها، یک اختلال قابل توجه در توانایی حیوانات برای تشخیص جنسیت تصاویر ایجاد می‌شود.

به گفته افراز، این آزمایش یک گام رو به جلو در جهت درک ارتباطات بین نورون‌های خاص و رفتار نخستین‌ها محسوب می‌شود.

این تحقیق همچنین می‌تواند به توسعه پروتزهای بصری که نیازمند سیم‌کشی مستقیم به قشر تمپورال تحتانی مغز هستند، کمک کند. علاوه بر آن، درک سطح نوری مورد نیاز برای روش غیرفعال‌سازی عصبی اپتوژنتیک می‌تواند به توسعه درمان‌های کاشتی برای بیماران مبتلا به صرع لوب تمپورال کمک کند. افراز گفت:

نتایج این تحقیق در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود