اولین بار در ایران از پرینتر سه بعدی در جراحی فک و صورت استفاده شد

دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۵
مطالعه 3 دقیقه
یک تیم جراحی در دانشگاه شهید صدوقی یزد برای اولین بار در ایران از فناوری پرینتر سه بعدی ایرانی برای بهبود روش جراحی فک و صورت استفاده کرد که منجر به کاهش قابل توجه زمان بیهوشی بیمار و کاهش هزینه‌های عمل شد.

عمل جراحی فک و صورت در بسیاری ازموارد منجر به برداشتن بخشی از استخوان بیمار می‌شود. پزشکان برای ترمیم بخش برداشته شده از قطعه‌ای به نام پلیت بازسازی استفاده می‌کنند که باید تا حد ممکن منطبق بر اندام طبیعی فرد باشد تا از تغییر ناهنجار چهره افراد پس از عمل جلوگیری شود. ساخت یک پلیت بازسازی کاملا منطبق بر چهره بیمار از وقت‌گیرترین بخش‌های یک عمل جراحی فک و صورت است. پزشکان برای این کار باید در هنگام بیهوشی بیمار پس از دیدن موضع، استخوان معیوب را خارج کرده و پلیت‌ بازسازی را در محل مناسب قرار دهند که این کار زمان گیر است و دقت زیادی ندارد. اما پرینتر سه بعدی ساخت یک شرکت دانش بنیان ایرانی به تیم جراحی دانشگاه شهید صدوقی یزد به سرپرستی دکتر علیرضا نواب عظم کمک کرد تا پیش از عمل جراحی، نمونه دقیق فک یک بیمار ۴۸ ساله مبتلا به سرطان (cancer) فک تحتانی SCC (Squamous Cell Carcinoma) را با کمک متخصصین ساخته و با استفاده از آن پلیت بازسازی را با چهره بیمار منطبق کنند. بنا به گفته متخصصین این روش موجب شد تا زمان عمل جراحی ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یابد که این امر صرفه‌جویی قابل توجهی را در هزینه عمل و کاهش زمان بیهوشی به دنبال داشت.

متخصصین شرکت ماشین‌های هوشمند هزاره سوم به عنوان طراح و سازنده اولین پرینتر سه بعدی بومی که با حمایت شرکت سرمایه ‌گذاری شناسا به تولید صنعتی نیز رسیده‌ است، با تحلیل عکس‌های سی تی اسکن سه بعدی با 3D CT Scan بیمار، نمونه فک تحتانی را با خطایی کمتر از ۳۲ میکرون ساختند.

تیم جراحی با بررسی دقیق این نمونه سه بعدی ضمن به دست آوردن اطلاعات دقیق از شرایط بیمار، پیش از عمل جراحی اقدام به انطباق پلیت بازسازی کردند. با شروع عمل جراحی پس از قطع (resection) قسمت درگیر بلافاصله پلیت بازسازی که از قبل با دقت بسیار بالا منطبق و استریل شده بود مورد استفاده قرار گرفت.

دکتر نواب درباره مزایای در اختیار داشتن نمونه دقیق سه بعدی می‌گوید:

وی می‌افزاید:

نظر شما در باره‌ی این دستاورد چیست؟

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود