نجات دریاچه ارومیه با استفاده از پهپاد

شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
یک نخبه ایرانی پهپادی برای باروری ابرها در جهت احیای دریاچه‌های خشکیده طراحی و تولید کرده که می‌تواند راهکاری برای احیای دریاچه ارومیه نیز باشد.
تبلیغات

حسن اکبری لایق، مجری این طرح می‌گوید:

باروری ابرها در ایران بدون مطالعات و تست‌های بنیادی صورت می‌گیرد و صرفا به اطلاعات عمومی سازمان هواشناسی، شامل میزان باد در زمان باروری ابرها و نوع ابرها و تراکم و قالب آن‌ها اکتفا می‌شود که این امر سبب می‌شود در مرحله اجرا با هزینه‌های بالای باروری، بارش مورد انتظار را شاهد نباشیم. علاوه بر هزینه بالا، امکان باروری مجدد در یک مکان مناسب نیاز به گذر زمان دارد.

وی ادامه داد:

از جمله مشکلات خشکسالی در کشور ما هدفمند نبودن باروری ابرها و شناسایی نشدن زمان مناسب برای اجرای باروری است؛ به همین دلیل در دوران اولیه خشکی دریاچه ارومیه، اگر در باروری ابرها تخصصی عمل می‌شد نتیجه مطلوبی کسب می‌کردیم.

اکبری لایق با اشاره به طراحی و ساخت پهپاد برای احیای دریاچه‌های خشکیده در کشور گفت:

این پهپاد ساخته شده قبل از باروری به پرواز در آمده و اطلاعات کامل دما و تراکم ابرها و میزان وزش باد را لحظه به لحظه نشان می‌دهد و با این اطلاعات آنلاین اقدامات لازم برای باروری با دقت بالایی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در مکان و زمان مناسب برای باروری، این پهپاد می‌تواند مواد بارور کننده را با سرعت کمتر و با تراکم بالا به ابرها اضافه کند که در حال حاضر این کار به وسیله هواپیما صورت می‌گیرد، گفت:

در حال حاضر به علت سرعت بالای هواپیماها و ایجاد باد در حین حرکت، تراکم ابرها تغییر کرده و میزان مواد بارورکننده به‌صورت استاندارد و لازم پخش نمی‌شود. برخی مواقع، ابرها با تأخیر شروع به بارش می‌کنند که این در نتیجه استفاده از هواپیماها و نبود امکان‌سنجی و نیز اطلاعات آنلاین است.

اکبری لایق افزود:

پهپاد طراحی شده ابتدا اطلاعات لازم را به مرکز کنترل ارسال می‌کند و در زمان مناسب و مورد تأیید، کارشناس، عملیات باروری را انجام می‌دهد که این امر تاکنون اجرایی نشده است.

طراح این پهپاد گفت:

سرعت پایین در باروری ابرها، پخش مواد باروری با تراکم بالا و خطای کمتر، دقیق بودن مقصد بارش ابرها، کاهش هزینه‌های باروری ابرها، امکان حمل بار و شناسایی زمان مناسب برای باروری از جمله ویژگی‌های این پهپاد است.

وی اظهار امیدواری کرد که در صورت استفاده از این پهپاد، احیای دریاچه ارومیه در زمان کمتر و با هزینه پایین‌تر و دقت بالا، پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات