توافق رؤسای قوای مجریه و قضاییه در مورد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی موبایلی

سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۲
مطالعه 3 دقیقه
در پی حکم دستگاه قضا مبنی بر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی موبایلی، شنیده‌ها حکایت از توافق رؤسای قوای مجریه و قضاییه مبنی بر «عدم اجرای موقت» این حکم دارند.
تبلیغات

موضوع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی تانگو، واتساپ و لاین اواخر هفته گذشته از سوی یکی از مسئولان کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مطرح شد؛ وی از اعلام حکم دستگاه قضا برای مسدود‌کردن دسترسی به این شبکه‌های اجتماعی خبر داد.

بااین‌حال گفته می‌شود که این حکم به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان مجری نیز ابلاغ شده، اما این وزارتخانه برای اجرای آن دست نگه داشته است.

شنیده ها حاکی از آن است که رؤسای دو قوه مجریه و قضاییه توافق کرده‌اند تا حکم فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی «فعلاً» مسکوت بماند.

حکم دستگاه قضا در حالی به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است که پیش از این نیز دادستان کشور به این وزارتخانه یک ماه زمان داده بود نسبت به ساماندهی شبکه‌های اجتماعی موبایلی اقدام کند.

این وزارتخانه دو هفته پیش از اجرای فیلترینگ هوشمند به صورت آزمایشی روی شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام خبر داد که با اجرای این سیستم، تصاویر نامناسب قابل رؤیت نیست.

حال با گذشت حدود یک هفته از حکم دستگاه قضا برای فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، موضوع ساماندهی این شبکه‌ها قرار است در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به بحث و تبادل‌نظر گذاشته شود.

در این رابطه یک عضو کارگروه به خبرنگار خبرگزاری مهر گفته است:

در اینکه شبکه‌های اجتماعی به دلیل محتواهای غیرمجاز، امنیت خانواده ها و حریم خصوصی را به مخاطره می اندازند، شکی نیست و در همین حال برخی سایت‌های اینترنتی نیز امنیت اقتصادی-اجتماعی کشور را به مخاطره می اندازند که در این زمینه باید راهکار مناسب اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه قوه‌ی قضاییه ضابط جلوگیری از رخداد جرم است و زمانی که جرم عمومی اتفاق بیفتد، دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم می‌تواند اقدام کند اظهار داشت:

قرار است روز چهارشنبه‌ی جاری، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، موضوع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی که محتوای مجرمانه اشاعه می‌دهند را به بحث و تبادل‌نظر بگذارد.

این کارشناس حوزه‌ی فیلترینگ با تأکید بر اینکه فیلترینگ در جهت محدود‌کردن فضا نبوده، بلکه در جهت سالم‌سازی فضا اجرایی می‌شود تا جرم در کشور فراگیر نشود، افزود:

برای مثال هم‌اکنون برخی شبکه‌های اجتماعی با ابزارهای GPS، موقعیت مکانی افراد را شناسایی می‌کنند که این ورود به حریم‌شخصی فرد است و حریم‌شخصی بسیاری از افراد نادانسته و ناخواسته به مخاطره می‌افتد.

وی با بیان اینکه دولت مسئول سامان‌دادن به این موضوع است، گفت:

اگرچه برخی ابزارهای ارتباطی مورد نیاز است، اما اگر در جهت استفاده نامناسب باشد باید جلوی آن گرفته شود و براین اساس کارگروه با حضور نمایندگان حاکمیت دولتی و غیر دولتی، این موضوع را در روز چهارشنبه به بحث خواهد گذاشت.

در همین حال وزیر دادگستری نیز در جمع خبرنگاران گفته است:

مباحثی در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه مطرح است؛ اما فعلاً بحث فیلترینگ واتساپ، لاین و تانگو در دستور کار نیست.

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی تأکید کرد:

ما به مسائل اخلاقی اعتقاد داریم؛ البته مباحثی که در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه صورت می‌گیرد، فعلاً منجر به فیلترینگ این سه شبکه اجتماعی نشده است.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات