دانشگاه شریف موفق به ساخت عمودپرواز شد

سه‌شنبه ۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
محققان ایرانی در دانشگاه شریف موفق به ساخت پرنده‌ی بدون سرنشینی شدند که قابلیت پرواز در محیط‌های پرجمعیت یا محصور را دارد.
تبلیغات

ماهان بهرو، فارغ التحصیل رشته مهندسی هوا و فضا از دانشگاه صنعتی شریف و طراح پرنده بدون سرنشین اعلام کرد:

پرنده بدون سرنشین، عمود پروازی است که قابلیت کاربری در محیط‌های پرجمعیت را دارد. این عمود پرواز می‌تواند محموله یک کیلوگرمی مانند دوربین را حمل کند. مداومت پرواز این پرنده 40 دقیقه است و می‌تواند در این مدت زمان بدون فرود، درحال پرواز باشد.

عمود پرواز ساخت دانشگاه شریف می‌تواند دوربین و سنسور گاز و مواردی از این دست را حمل کند که کاربردهای مختلفی دارند. این عمود پرواز برای جنگل بانی، پایش خطوط انتقال گاز و نفت و مواردی از این دست قابل استفاده است.

ماهان بهرو، با تاکید بر مزیت پرنده بدون سرنشین نسبت به عمود پروازهای دیگر در محیط پرجمعیت یا محصور٬ می‌گوید:

در مواردی این پرنده می‌تواند دوربین را حمل و به صورت زنده تصاویر را ارسال کند٬ بنابراین به نوعی می‌توان از آن برای «مراقبت و پایش در محیط بسته» استفاده کرد.

به گفته این محقق دانشگاه شریف، سال 2006 نمونه خارجی چنین عمود پروازی ساخته شده، اما اکنون این عمود پرواز به صورت کامل داخل کشور ساخته شده است. جنس بدنه پرنده بدون سرنشین کامپوزیتی است و در شرایط مختلف آب و هوایی قابلیت پرواز دارد. عمودپروازی که از نظر فرکانس انتقال داده طراحی شده، قابلیت کنترل بیشتری نسبت به سیستم‌های کنترل موجود در عمود پروازهای دیگر دارد.

منبع مهر

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات