واکنش مدیر آپارات به شکایت صدا و سیما

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
مدیر آپارات در مورد شکایت صداوسیما و اظهارات مدیر مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل این سازمان واکنش نشان داد.
تبلیغات

شکایت سازمان صداوسیما از سایت آپارات، آپارات کودک و سایت سینمای خانگی آپارات فیلیمو به موضوع داغ رسانه‌ها تبدیل شده است.

براساس گفته‌های معینی، مدیر مالکیت فکری و حقوق بین الملل سازمان صدا وسیما‌، شکایت مذکور از دو جنبه خواستار احقاق حقوق سازمان صداوسیما شده است؛ یکی نقض حقوق مالکیت فکری سازمان صداوسیما و دیگری از باب اینکه چنین سایت‌هایی از جمله سایت آپارات، مجوزهای لازم برای فعالیت در عرصه صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی را از سازمان صداوسیما دریافت نکرده‌اند.

محمد جواد شکوری، مدیر آپارات درباره اینکه «موضوع شکایت دقیقا چیست؟» گفت: «موضوع و جزئیات شکایت که در شعبه ۱۲ دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح‌ شده، امری قضائی است و نه رسانه‌ای. این‌جانب دیروز با حضور در شعبه مذکور به‌طورکلی از مفاد شکایت آگاه شدم و توضیحاتی دراین‌باره به مقام محترم قضائی ارائه دادم و ان‌شاءالله در آینده نزدیک، دلایل قانونی و مستندات لازم در لایحه‌ای از سوی وکیل این‌جانب به شعبه ۱۲ تقدیم خواهد شد.»

مدیر آپارات اضافه کرد: «درباره‌ی نقض حقوق مالکیت فکری سازمان و نداشتن مجوزهای لازم، ضمن جلب توجه شما به قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مفاد ماده ۲ آن و همچنین مفاد آیین‌نامه سازماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال، موضوع تصویب‌نامه مورخ ۱۳۸۹/۰۸/۰۳ هیأت وزیران به اطلاعتان می‌رسانم سایت آپارات و شرکت متولی آن، به‌جز از مجوزهای دیگر دارای مجوز رسانه کاربر محور موضوع ماده ۲ آیین‌نامه مذکور از مرکز رسانه‌های دیجیتال است. ضمن آنکه در جشنواره تولید محتوای دیجیتال که در شهریورماه امسال برگزار شد، از سوی معاون محترم وزارت ارشاد و رئیس مرکز فناوری اطلاعات، آقای موسویان، سایت آپارات به‌عنوان پربیننده‌ترین رسانه دیجیتال ایرانی اعلام شد. ضمناً در همان جشنواره، رئیس محترم بنیاد علمی نخبگان، آپارات و استارت‌آپ‌های دیگر ایرانی را جزو هفت رتبه اول آلکسا در ایران معرفی کردند.»

شکوری ادامه داد: «به جز این سایت فیلیمو نیز دارای مجوز سامانه نمایش درخواستی VOD از سازمان سینمایی و امور وزارت ارشاد است. بنابراین فعالیت‌های این مجموعه تماما منطبق بر قوانین و مقررات جاری کشور و دارای مجوز است. آقای فیروزآبادی دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در مصاحبه مورخ ۲۳ مهر خود درباره سایت‌های آپلود فیلم و آثار تصویری نکاتی را مطرح کردند از جمله اینکه «باید کسانی که اجازه دارند در این سایت‌ها فیلم آپلود کنند، مشخص باشند» که در سایت کاربرمحور آپارات این نکته مهم رعایت می‌شود. ایشان درباره عملکرد این سایت‌ها نیز بیان کرده‌اند وظیفه و مسئولیت با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره مفهوم صوت و تصویر فراگیر اعلام کرده که اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که در حال بحث و گفت‌وگو درباره آنها هستیم.»

مدیر آپارات گفت: «برآیند کلی مجموعه این موارد و نیز مقررات مندرج ذیل سایت آپارات بیانگر این امر است که مسئولیت تخلفات احتمالی محتوای ویدئو بارگذاری‌شده با آپلود‌کننده آن است و مسئولیت سایت به‌طور خلاصه طبق قوانین و مقررات جاری محدود به حذف ویدئو از سایت به دستور مراجع قضائی و قانونی ذی‌ربط از جمله کمیته مصادیق جرائم رایانه‌ای یا درخواست‌کننده‌ای است که حق کپی رایت وی یا سایر حقوق قانونی وی از سوی آپلودکننده نقض شده باشد. اما تاکنون سازمان صداوسیما باوجود حضور در کمیته مصادیق نه از طریق کمیته و نه رأسا هیچ اخطار یا نامه یا درخواستی برای حذف ویدئویی که آن را ناقض حق کپی‌رایت خود می‌داند، به سایت آپارات ارسال نکرده‌اند. جالب آنکه تعدادی از شبکه‌های صدا و سیما و برنامه‌های آنها راساً درخواست ایجاد کانال اختصاصی روی سایت آپارات را داشته‌اند.»

شکوری درباره گفته‌های حامد معینی، مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل سازمان صداوسیما تأکید کرد: «آقای معینی در انتهای مصاحبه خود اعلام کرده‌اند مقدمات جلوگیری از چنین تخلف‌هایی در سرویس‌های خارجی نیز در اداره کل مالکیت‌های فکری سازمان فراهم شده و در آینده از نقض حقوق مالکیت فکری سازمان به وسیله آنها جلوگیری خواهد شد. توجه به منافع ملی و رسم مروت ایرانی ایجاب می‌کرد برای احقاق حق اول سراغ سرویس‌های خارجی قدرتمند و جهانی می‌رفتند و پس از غلبه بر ایشان از سایت‌های داخلی چون آپارات شکایت می‌کردند.»

او اضافه کرد: «در خصوص موضوع شکایت اخیر صداوسیما، می‌بینیم که کانال‌های تلگرام و اینستاگرام در شبکه‌های صدا و سیما تبلیغ می‌شود. حال آنکه تمامی این محتواها بدون اخذ مجوز قانونی و رعایت حقوق مالکیت معنوی روی آنها قرار دارد.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با توجه به شکایت صدا و سیما از آپارات، این سازمان را به در به‌کارگرفتن سعه صدر در مقابل تولیدکنندگان محتوای چند رسانه‌ای دعوت کرده بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات