چشم عقاب به تهران نمی‌آید؛ تحریم‌ها بهانه زیر مجموعه‌ سونی شد

چشم عقاب به تهران نمی‌آید؛ تحریم‌ها بهانه زیر مجموعه‌ سونی شد

فدراسیون جهانی والیبال چند صباحی است تصمیم به استفاده از فناوری چشم عقاب (eagle eye) به جای سامانه‌ی ویدیو چک گرفته است. اما این فناوری به خاطر بهانه‌آوری شرکت ارائه کننده به تهران نخواهد آمد. این شرکت که زیر مجموعه‌ی سونی است، تحریم‌ها را بهانه‌ی عدم ورود این فناوری به ایران کرده است. همراه زومیت باشید.

هر چند که فدراسیون جهانی والیبال مدتی است تصمیم به استفاده از فناوری چشم عقاب (eagle eye) به جای سامانه‌ی ویدیو چک گرفته اما شرکت ارائه‌دهنده‌ی این فناوری به بهانه‌ی تحریم‌های کشورمان به تهران نخواهد آمد.

این تصمیم موجب نارضایتی فدارسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران شده و فدارسیون والیبال ایران ضمن انتشار مطلبی، به FIVB (فدراسیون جهانی والیبال) اعتراض کرده است.

متن منتشر شده توسط فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است.

علی رغم رفع تحریم‌ها علیه ایران در نهاد‌های بین‌المللی، مسئولین شرکت «هاک ای» که نماینده‌ی انحصاری سیستم چشم عقاب در دنیا هستند، اعلام کردند به علت وجود موضوع تحریم‌ها علیه برای مسابقات لیگ جهانی به ایران نخواهند آمد.

پس از جایگزینی سیستم چشم عقاب به جای ویدیو چک در مسابقات والیبال که از سوی فدراسیون جهانی والیبال در مسابقات جام جهانی انجام شد، مسئولین FIVB تصمیم گرفتند با توجه به عملکرد موفقیت‌آمیز این سیستم، در مسابقات لیگ‌جهانی و المپیک نیز از این فناوری استفاده نمایند.

بر این اساس شرکت «هاک ای» که نماینده رسمی این فناوری از سوی فدراسیون جهانی والیبال در دنیا است، با فرستادن تکنیسین‌ها و تجهیزات مورد نیاز به کشور میزبان مسابقات والیبال این سیستم را راه‌اندازی و در مسابقات لیگ جهانی مورد بهره‌بردای قرار می‌دهد و در پایان مسابقات بر اساس قرارداد فی مابین هزینه مربوطه را از میزبان دریافت می‌کند.

بر اساس توافقات حاصل شده و مقررات برگزاری لیگ جهانی، قرار بود این شرکت تجهیزات و تکنیسین‌های خود را برای برگزاری مسابقات لیگ جهانی در تهران نیز همانند دیگر کشور به ایران بفرستد تا در مدت این رقابت ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. تا اینکه مسئولین این شرکت که مالک اصلی آن شرکت سونی است از طریق FIVB رسما اعلام کردند که به علت تحریم‌های موجود علیه ایران برای راه‌انداری و بهره‌برداری سیستم چشم عقاب به ایران نخواهند آمد و فدراسیون جهانی والیبال هم طی نامه‌ای اعلام کرد با توجه به عدم حضور شرکت «هاک ای» از سیستم ویدیو چک (ویدیو چلنج) که در دو سال پیش هم مورد استفاده قرار گرفته است در مسابقات لیگ جهانی در تهران استفاده شود.

با توجه به اینکه بر اساس مقررات این شرکت موظف به ارائه‌ی این سرویس به کشور میزبان در ازای دریافت هزینه‌ی مربوطه است، این نوع رفتار شرکت «هاک ای» و FIVB، از سوی مسئولین فدراسیون والیبال ایران مورد اعتراض شدید قرار گرفت و با ارسال نامه ای به کمیته مسابقات FIVB خواهان پیگیری و رفع این موضوع شدند ولی با توجه به زمان باقیمانده بعید به نظر می‌سد تغییری در تصمیم گرفته حاصل گردد.

بر این اساس کمیته  انفورماتیک فدراسیون والیبال در مذاکراتی که با شرکت دیتا پروجکت در ایتالیا (نماینده انحصاری ویدیو چلنج از سوی فدراسیون جهانی والیبال) انجام داد و مقرر شد که نماینده این شرکت با حضور در ایران سیستم موجود که سال گذشته مورد استفاده قرار گرفت را جهت بهره برداری راه‌اندازی نماید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده