تبلت نازک، منعطف و کاغذی گام بعدی در دنیای فناوری اطلاعات

پنج‌شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۱
مطالعه 3 دقیقه
این هفته بازار اخبار جالب و جذاب از دنیای فناوری اطلاعات داغ‌تر از همیشه بود. برگزاری نمایشگاه CES 2013 فرصتی بود تا تمامی فعالان این حوزه تازه‌ترین دستاوردهای فنی خود را به معرض نمایش همگانی قرار دهند. در بین تمامی گجت‌های رنگارنگی که در این چند روز معرفی شدند تبلت کاغذی PaperTab موردی است که نیازمند تامل و توجه بیشتری می‌باشد.
تبلیغات

محققان دانشگاه کوئین در انتاریوی کانادا با همکاری لابراتوآرهای تحقیقاتی انگلستان، شرکت اینتل و چند محقل دیگر موفق شدند تبلتی نازک، منعطف و جدید را ابداع کنند که با اتصال به رایانه تجربه‌ای تازه از کار با این تجهیزات را به کاربر می‌بخشد. گرچه ممکن است نمونه‌های مشابهی از این نمایشگرهای جوهر الکترونیکی (e-ink) و منعطف را پیشتر مشاهده کرده باشید، مهمترین مزیت PaperTab رابط کاربری تازه‌ی آن است.

هدف از ساخت PaperTab تبدیل آی‌پد شما به گجتی منعطف نیست! بلکه محققان دانشگاه کوئین قصد دارند تا از رایانه‌های متصل به این تبلت‌ها برای ایجاد سبک و سیاقی جدید در استفاده از رایانه‌ کمک بگیرند و آنها را درست مانند کاغذ‌هایی که بر روی میز کار داریم درآورند.

طراحی PaperTab به گونه‌ای است که بتوان حداکثر از 10 دستگاه آن به طور همزمان استفاده کرد. درست مانند کاغذهای گوناگون که هر یک حاوی موضوعی خاص هستند، این تبلت‌ها را نیز می‌توان به فعالیت‌های متنوعی اختصاص داد. جالب اینجاست که با در کنار هم قراردادن این تبلت‌ها می‌توان کارایی مربوطه را بین تمامی صفحات به هم چشبیده یکپارچه کرد و از صفحه‌ای بزرگ‌تر بهره برد. از این گذشته می‌توان با قراردادن دو تبلت در کنار هم اطلاعات را بین آنها به سادگی هر چه تمام‌تر منتقل نمود.

tasho

این تبلت فاقد دکمه‌ای فیزیکی است و از حرکات دست کاربر هم پشتیبانی نمی‌کند! در عوض می‌توانید با خم کردن سطح تبلت به جهاتی خاص، دستورات مورد نظر خود را اعمال کنید. مثلاً اگر در حین مطالعه‌ی کتابی الکترونیکی هستید، کافی است برای ورق زدن برگه‌ها، لبه‌ی تبلت را قدری خم کنید تا برگه بعدی باز شود یا به برگه قبل باز گردید.

گرچه ممکن است کار با چنین تبلتی دشوار به نظر برسد، با نگاه کردن به فیلم ارائه شده در این وب سایت درخواهید یافت که به هیچ وجه این طور نیست و می‌توان دفاتر کاری آینده را پر از چنین تبلت‌هایی در نظر گرفت. البته با توجه به اینکه نمایشگر این دستگاه از جوهر الکترونیکی استفاده می‌کند، بالطبع محوای نمایش داده شده نیز رنگی نمی‌باشد.

در کل می‌توان ادعا کرد که گردش کار با استفاده از PaperTab بسیار ساده‌تر و سریع‌تر خواهد شد. و مسلماً از کار با رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌های متعددی که در شرکت‌ها وجود دارد ساده‌تر است، به خصوص اگر بخواهید اطلاعاتی را بین دستگاه‌ها منتقل کرده و یا میز کار خود را مرتب و منظم کنید.

جهت مشاهده کلیه اخبار و مقالات مرتبط با نمایشگاه CES به صفحه اختصاصی زومیت مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات