وضعیت نابسامان بازار تبلت و کروم بوک‌ها در سال ۲۰۲۲

یک‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
مطالعه 2 دقیقه
تبلت گلکسی تب اس ۸ سامسونگ - مقایسه با آیپد پرو
گزارش اخیر IDC نشان‌دهنده‌ی افت فروش تبلت‌ها و کاهش شدید عرضه‌ی کروم‌بوک‌ها در سال ۲۰۲۲ است.
تبلیغات

IDC گزارش فروش تبلت‌ها و کروم‌بوک‌ها در سال ۲۰۲۲ و سه‌ماهه‌ی پایانی سال گذشته منتشر کرده است. به‌طور کلی بازار تبلت‌ها در سال گذشته با افت ۳٫۳ درصدی مواجه شده است اما در سه‌ماهه‌ی پایانی سال گذشته رشد ثابت ۰٫۳ درصدی را ثبت کرد. ازطرف دیگر فروش کروم‌بوک‌ها پس‌از رشد ۱۸۰٫۵ درصدی سال ۲۰۲۱ اکنون به‌حالت عادی بازگشته و در سال گذشته به‌طور کلی شاهد کاهش ۴۸ درصدی عرضه‌ی این محصولات به بازار بوده‌ایم. علاوه‌براین میزان فروش کروم‌بوک‌ها در سه‌ماهه‌ی پایانی سال گذشته ۲۴٫۳ درصد افت داشته است.

پنج شرکت برتر فروشنده تبلت جهان سال ۲۰۲۲
پنج شرکت فروشنده تبلت و مقایسه آمار سالانه و سهم بازار

به گزارش GSMArena، آمازون، هواوی و لنوو همگی در سال ۲۰۲۲ و سه‌ماهه‌ی پایانی آن رشد منفی ثبت کردند و تحلیل‌گران بازار می‌گویند فروشندگان با حرکت روبه‌جلو، باید برای سودهای بلندمدت از مصرف‌کننده‌ی اصلی استفاده کنند. به‌همین‌دلیل است که برخی از شرکت‌های جدیدتر مثل اوپو و شیائومی، تعداد انگشت‌شماری تبلت‌ میان‌رده را درسال ۲۰۲۲ معرفی کردند. با توجه به اینکه اقتصاد جهانی با مشکل تورم مواجه شده است، بسیاری از کاربران برای خرید محصولاتی مثل تبلت‌های رده‌بالا جوانب زیادی را درنظر می‌گیرند و درحال‌حاضر انتخاب چنین محصولاتی برای بسیاری از افراد سخت شده است.

به‌دلیل اینکه سال ۲۰۲۱ شاهد رشد چشم‌گیر فروش کروم‌بوک‌ها بودیم، آمارهای سال ۲۰۲۲ بسیار ناامیدکننده به‌نظر می‌رسند اما با وجود کاهش تقاضا برای این محصولات، میزان موجودی آن‌ها درحال کاهش است. این شرابط به‌خصوص در فصل آینده‌ی بازگشت به مدرسه‌ صادق خواهد بود.

پنج شرکت فروشنده برتر کروم بوک
پنج فروشنده برتر کروم بوک در نسبت سالانه

تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند هرگونه پیشرفتی که کروم‌بوک غیر از بازار آموزشی ایجاد می‌کند در سا ۲۰۲۳ کاهش خواهد یافت زیرا میزان تقاضا برای چنین دستگاهی در موضوعات خارج از آموزش بسیار محبوب است و رایانه‌های شخصی همچنان در سایر حوزه‌ها برترین محصول مورداستفاده‌ی کاربران است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات