آیپد، آیپد مینی، آیپد ایر یا آیپد پرو؛ کدام‌یک از تبلت های اپل را بخریم؟

سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
مطالعه 13 دقیقه
تبلت‌های جدید اپل هم‌اکنون در چهار دسته جای می‌گیرند؛ اما کدام‌یک از این محصولات، مناسب شما است؟ آیپد، آیپد ایر، آیپد مینی یا آیپد پرو؟ زومیت در مقاله‌ی پیش‌رو به بررسی این سؤال می‌پردازد.
تبلیغات

اپل روز گذشته مدل جدید تبلت‌های آیپد مینی و آیپد ایر را با مشخصات فنی ارتقاء‌یافته رونمایی کرد. این شرکت همچنین اعلام کرد که فروش یکی از مدل‌های آیپد پرو را متوقف خواهد کرد. این یعنی در حال حاضر، مدل پایه‌ی تبلت‌های اپل قیمتی بین ۳۲۹ تا ۹۹۹ دلار دارند. هر‌یک از این تبلت‌ها با ویژگی‌های خود، می‌توانند قشر خاصی از جامعه را هدف قرار دهند. 

آخرین باری که اپل از مدل جدید آیپد رونمایی کرد، همه‌چیز خیلی ساده بود و تفاوت چندانی بین مدل‌های مختلف وجود نداشت تا خرید آن‌ها آن‌چنان سخت نباشد. کوپرتینویی‌ها مدل جدید آیپد پرو را رونمایی کردند؛‌ دستگاهی که به‌طور ویژه برای آن‌کسانی ساخته شده بود که به‌دنبال قوی‌ترین و به‌تبع گران‌ترین آیپدهای بازار بودند. 

به‌علاوه اگر جزو کاربرانی بودید که به چنین قدرتی نیاز نداشتید یا اینکه نمی‌خواستید برای تهیه‌ی یک تبلت، هزینه‌ی گزافی پرداخت کنید؛ همچنان قادر به تهیه‌ی مدل‌های معمولی آیپد بودید. این تبلت‌ها به‌خوبی جواب‌گوی نیازهای روزمره بودند. البته ماجرا فقط به این‌جا ختم نمی‌شد و حتی امکان تهیه‌ی آیپد مینی هم وجود داشت. 

آیپد پرو 11 2018 اپل / Apple iPad Pro 11 2018

آیپدهای اپل، کاربران زیادی با بودجه‌های مختلف را پوشش می‌دهند

بااین‌حال فراموش نکنید که تا قبل از دیروز، جدیدترین آیپد مینی بازار به سال ۲۰۱۵ مربوط می‌شد. تبلتی که شاید تا حدی جواب‌گوی کارها بود، اما محصولی تقریبا منسوخ به‌شمار می‌آمد و نمی‌شد روی آن حساب باز کرد. اندازه‌ی کوچک این تبلت، همچنان نکته‌ی مثبت و خوبی به‌شمار می‌آمد، اما تهیه‌ی آن برای کسانی که محصولی مثل آیفون ۱۰ اس مکس را خریداری کرده بودند، به‌هیچ‌وجه منطقی به‌شمار نمی‌آمد. با‌همه‌ی این‌ها، تفاوت بین مشخصات فنی آیپد مینی و آیپد معمولی به‌حدی بود که باعث می‌شد حتی به‌تهیه‌ی مدل مینی فکر هم نکنید. حتی ظاهر کلی این تبلت هم چنگی به‌دل نمی‌زد.

اما روز گذشته با رونمایی تبلت‌های جدید، معادلات به‌هم خورد. این‌بار شاهد به‌روزرسانی درخورتوجهی برای آیپد مینی و البته آیپد ایر هستیم. حال همه‌چیز تغییر کرده و صحبت‌های پیشین، دیگر صدق نمی‌کنند. اتخاذ این تصمیم از سوی اپل، انتخاب بهترین مدل آیپد را نیز سخت کرده است؛ اما نکته‌ی مثبت این است که آیپدهای جدید، قشر وسیع‌تری از جامعه را پوشش می‌دهند. اکنون شمار زیادی از افراد می‌توانند بسته به بودجه‌شان، آیپد مناسب خود را تهیه کنند. 

هر کدام از تبلت‌های جدید اپل، مزیت‌ها و نقاط ضعفی نسبت به مدل‌های دیگر دارند و همین موضوع انتخاب بهترین مدل (باتوجه‌به بودجه) را به‌کار مشکلی تبدیل می‌کند. گرچه بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که اپل برای قیمت‌گذاری مدل‌های مختلف مک‌بوک‌ها، اندکی سردرگم شده و قواعد پیشین را رعایت نمی‌کند، اما معرفی آیپدهای جدید، خلاف این موضوع را برای تبلت‌های این شرکت نشان می‌دهد. 

بسته به نیازهایتان و بودجه‌ای که برای تهیه‌ی آیپد در نظر گرفته‌اید، هریک از مدل‌های جدید این محصولات می‌تواند جواب‌گوی‌تان باشد. پس زومیت را در ادامه همراهی کنید تا آیپدهای جدید اپل را به‌دقت با یک‌دیگر مقایسه کنیم تا نهایتا شما بتوانید بهترین مدل آن‌ها را برای خودتان در نظر بگیرید. 

آیپد پرو 11 2018 اپل / Apple iPad Pro 11 2018

قیمت تبلت

مقایسه‌ی جزئیات اصلی مرتبط به آیپدهای جدید اپل

نام تبلت / پارامترها

قیمت پایه

حداقل حافظه‌ی داخلی داخلی

حداکثر حافظه‌ی داخلی

پردازنده‌ی مرکزی

درگاه شارژ

آیپد

۳۲۹ دلار

۳۲ گیگابایت

۱۲۸ گیگابایت

A10 فیوژن

لایتنینگ

آیپد مینی

۳۹۹ دلار

۶۴ گیگابایت

۲۵۶ گیگابایت

A12 بایونیک

لایتنینگ

آیپد ایر

۴۹۹ دلار

۶۴ گیگابایت

۲۵۶ گیگابایت

A12 بایونیک

لایتنینگ

آیپد پرو ۱۱ اینچ

۷۹۹ دلار

۶۴ گیگابایت

۱ ترابایت

A12X بایونیک

USB-C

آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ

۹۹۹ دلار

۶۴ گیگابایت

۱ ترابایت

A12X بایونیک

USB-C

اگر فقط دوست دارید که آیپد داشته باشید و مدلش برای‌تان مهم نیست، یا اینکه اگر به‌خاطر محیط کاری‌تان یا مدرسه، مجبورید شمار زیادی از آن‌ها را خریداری کنید، مدل معمولی آیپد یعنی آیپد نسل ششم می‌تواند ارزان‌ترین و بهترین مدل باشد. مدلی از این دستگاه که مجهز به وای‌فای است و ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی داخلی دارد، ۳۲۹ دلار قیمت خورده است.

درواقع می‌توان گفت که قیمت خرید، تنها مزیت آیپد معمولی نسبت به دیگر دستگاه‌ها است. اندازه‌ی نمایشگر آیپد معمولی از دیگر آیپد‌ها (به‌جز مدل مینی) کوچک‌تر است و نکته‌ی مهم دیگر، سرعت پایین آن نسبت به اعضای دیگر خانواده‌ی آیپد به‌حساب می‌آید. اگر این آیپد قرار است نخستین آیپدی باشد که تهیه می‌کنید، یا اینکه آیپد فعلی‌تان چندین سال عمر دارد و می‌خواهید به آیپد معمولی جدید مهاجرت کنید، سرعت پایین این تبلت چندان به‌چشم نخواهد آمد. اما آیپد جدید به‌طور کلی نسبت به دیگر مدل‌ها، کندتر است و این موضوع می‌تواند آزاردهنده باشد.

apple ipad 9.7 2018

در شرایط فعلی بازار، سخت است بخواهیم روی دستگاهی ۳۲۹ دلاری، برچسب مقرون‌به‌صرفه یا اقتصادی را بچسبانیم؛ اما درهرصورت فراموش نکنید که تبلت موردبحث ما، همچنان یک آیپد به‌شمار می‌آید. این تبلت حتی اگر نقص‌های زیادی هم داشته باشد، در مقایسه با قیمتش، ویژگی‌های خوبی ارائه می‌دهد و می‌تواند برای شمار زیادی از کاربران جواب‌گو باشد. تهیه‌ی آیپد معمولی - حتی با وجود تمامی محدودیت‌ها و کمبودها - می‌تواند بهتر از تهیه‌ی یک تبلت اندرویدی گم‌نام باشد. 

ارزش خرید

وقتی به قیمت خرید نهایی آیپدها و ویژگی‌هایی که هر کدام ارائه می‌دهند نگاه کنید، به موارد جالبی پی می‌برید. به‌طور کلی اگر دقیق نگاه کنید، می‌بینید که آیپد مینی و آیپد ایر تبلت‌هایی هستند که نسبت به قیمت‌شان، ویژگی‌های متعددی ارائه می‌دهند و می‌توانند برای انجام کارها، بسیار مناسب باشند. این دو تبلت ارزش خرید بالایی دارند؛ گرچه درهرصورت قیمت تمام‌شده‌ی آن‌ها برای ایرانی‌ها، رقم بالایی به‌شمار می‌آید؛ اما درهرصورت انتخاب مناسبی هستند.

بااین‌حال اگر بخواهید، می‌توانید با صرف هزینه‌ی بیشتر، مدل تقویت‌شده‌ی آیپد نسل ششم را تهیه کنید. این مدل که ۴۲۹ دلار قیمت دارد، به حافظه‌ی داخلی ۱۲۸ گیگابایتی مجهز شده است. این تبلت همچنان ارزان‌تر از مدل پایه‌ی آیپد مینی و آیپد ایر (به‌ترتیب ۳۹۹ و ۴۹۹ دلار) است. درضمن دو تبلت یادشده، دارای حافظه‌ی ۶۴ گیگابایتی هستند. البته اگر حاضر به پرداخت هزینه‌ی بیشتر هستید و حافظه‌ی داخلی تبلت اهمیت زیادی برای‌تان دارد، می‌توانید به تهیه‌ی مدل‌های ۲۵۶ گیگابایتی آیپد مینی و ایر فکر کنید. 

ipad mini 2019 / آیپد مینی ۲۰۱۹

آیپد مینی ۲۰۱۹؛ تبلتی جذاب و بسیار قابل‌حمل

آیپد مینی و آیپد ایر از لحاظ قیمت و توانایی سخت‌افزاری‌شان در بین آیپد نسل ششم و آیپد پرو جای می‌گیرند. درواقع این تبلت‌ها مخصوص آن‌کسانی هستند که دوست دارند ضمن تهیه‌ی محصولی توانمند، پول خیلی زیادی هم صرف نکنند. بااین‌حال نمی‌توان به‌راحتی از تفاوت‌های بین این آیپدها صرف‌نظر کرد.

آیپد مینی جدید اندازه‌ی کوچک‌تری دارد و همین موضوع می‌تواند تهیه‌ی آن را برای کسانی که به دستگاه‌های بزرگ علاقه ندارند، به امری واجب تبدیل کند. بدیهی است که حمل یک تبلت ۷.۹ اینچ، ساده‌تر از حمل تبلت‌های ۹.۷ یا ۱۰.۵ اینچ است. افزون‌بر‌این موضوع، کاملا مشخص است که آیپد مینی وزن کمتری نسبت به دیگر برادرانش دارد. حمل‌و‌نقل این تبلتِ ۳۰۰ گرمی قطعا ساده و لذت‌بخش خواهد بود.

البته با همه‌ی قدرت سخت‌افزاری آیپد مینی، موضوع مهمی را نباید از یاد برد. گرچه در حالت تئوری، این محصول می‌تواند دستگاهی بی‌نقص باشد؛ اما وقتی آن را در دست بگیرید، ممکن است اندازه‌ی نمایشگر آن کمی اذیت‌کننده باشد؛ البته این‌ موضوع کاملا سلیقه‌ای است، یعنی اندازه‌ی کوچک نمایشگر می‌تواند برای بعضی افراد نکته‌ی مثبت باشد و برای بعضی دیگر نکته‌ی منفی. 

اگر کسی هستید که زیاد سفر می‌کنید یا اینکه بیشتر استفاده‌تان از تبلت برای مقاله‌خواندن و تماشای فیلم است و از آن استفاده‌ی کاری ندارید، آیپد مینی با قیمت پایه‌ی ۳۹۹ دلار می‌تواند بهترین محصول برای شما باشد.

آیپد پرو 11 2018 اپل / Apple iPad Pro 11 2018

مقایسه‌ی جزئیات مربوط‌به نمایشگر آیپدهای جدید اپل

نام تبلت / پارامترها

اندازه‌ی نمایشگر

نوع نمایشگر

فناوری پروموشن

روشنایی نمایشگر

نمایشگر لمینت‌شده

آیپد

۹.۷ اینچ

رتینا

خیر

۵۰۰ نیت

خیر

آیپد مینی

۷.۹ اینچ

رتینا

خیر

۵۰۰ نیت

بله

آیپد ایر

۱۰.۵ اینچ

رتینا

خیر

۵۰۰ نیت

بله

آیپد پرو ۱۱ اینچ

۱۱ اینچ

لیکویید رتینا

بله

۶۰۰ نیت

بله

آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ

۱۲.۹ اینچ

لیکویید رتینا

بله

۶۰۰ نیت

بله

گرچه در بازار امروز، محصولات ۳۹۹ دلاری چندان بالارده و قدرتمند نیستند، اما این موضوع در مورد آیپد مینی جدید صدق نمی‌کند. فراموش نکنید که در حال خرید محصولی پریمیوم هستید که اندازه‌ای جمع‌و‌جور دارد. اما اگر بودجه‌ی بیشتری دارید و می‌خواهید دستگاه قدرتمند اما کوچک‌تری تهیه کنید، بهتر است سراغ آیفون ۱۰ اس مکس بروید.

آیپد ایر؛ جذاب‌تر از آن‌چه که فکرش را بکنید

مدل اولیه‌ی آیپد ایر اپل (معرفی‌شده در سال ۲۰۱۳)، یکی از بهترین محصولات زمان خودش بود. آن دستگاه، ترکیبی دوست‌داشتنی از ویژگی‌های مختلف بود که وزن سبکی داشت و از نمایشگری با اندازه‌ی درخورتوجه بهره می‌گرفت؛ تمامی این موارد، آیپد ایر را به‌محصولی عالی تبدیل کرده بودند و شمار زیادی از کاربران به تهیه‌ی آن علاقه داشتند.

آیپد ایر ۲۰۱۹ شاید نتواند به‌اندازه‌ی مدل اولیه‌ی آیپد ایر سروصدا کند، اما همچنان با بهره‌مندی از طراحی زیبا و البته سخت‌افزار قدرتمند، می‌تواند محصولی درخورتوجه باشد و فروش مناسبی را تجربه کند. 

واضح‌ترین تفاوت بین آیپد ایر جدید با آیپد نسل ششم، به اندازه‌ی نمایشگر بر می‌گردد. گرچه آیپد ایر در مقایسه با آیپد تنها ۰.۴ اینچ طویل‌تر و عریض‌تر است، اما نمایشگری ۱۰.۵ اینچی دارد (آیپد نسل ششم به نمایشگر ۹.۷ اینچ مجهز شده است). البته فراموش نکنید که نمایشگر این تبلت، لمینت‌شده است و این یعنی گرچه ظاهر جذاب‌تری دارد، اما هزینه‌ی تعمیر آن نیز بیشتر است. تمامی آیپدهای جدید به‌غیر از آیپد نسل ششم، اکنون از نمایشگر لمینت‌شده بهره می‌گیرند.

اپل آیپد ایر ۱۰.۵ اینچی / apple ipad air 10.5

آیپد ایر ۲۰۱۹ مجهز به تراشه‌ی قدرتمند A12 بایونیک است

فهمیدن تفاوت بزرگ بعدی بین آیپد ایر ۲۰۱۹ و آیپد نسل ششم، چندان سخت نیست. نسل جدید آیپد ایر همچون آیپد مینی به تراشه‌ی A12 بایونیک مجهز شده است؛ همان تراشه‌ی هیولایی که بارها و بارها در بنچمارک‌ها توانسته رقبایش را از پیش‌رو بردارد. این درحالی است که آیپد معمولی از تراشه‌ی A10 فیوژن استفاده می‌کند. البته این تراشه، به‌هیچ‌وجه تراشه‌ی ضعیفی نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که A10 فیوژن بین ۲۳ تا ۵۳ درصد سریع‌تر از نسل پیشین خود است. 

تراشه‌ی A12 به‌کار‌رفته در آیپد ایر جدید، درهرصورت سرعت بیشتری نسبت به تراشه‌ی آیپد معمولی دارد و این یعنی با داشتن قیمت پایه‌ی ۴۹۹ دلار برای مدل ۶۴ گیگابایتی، آیپد ایر ۲۰۱۹ می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. محصولی که نه به‌اندازه‌ی آیپد معمولی ضعیف است و نه قیمتش به آیپد پرو می‌رسد؛ حال‌آن‌که مشخصات سخت‌افزاری قدرتمندی دارد.

به‌علاوه نمایشگر به‌کار‌رفته در آیپد ایر جدید، نمایشگر پرنور و باکیفیتی است، اما میزان روشنایی آن به حد روشنایی نمایشگر آیپد پرو نمی‌رسد. درضمن اسپیکرهای این تبلت را نمی‌توان اسپیکرهایی عالی توصیف کرد و سرعت انجام کارها با آیپد ایر به حد آیپد پرو نمی‌رسد. البته تمامی این‌ها باتوجه‌به اختلاف قیمت، منطقی است. 

آیپد پرو 11 2018 اپل / Apple iPad Pro 11 2018

آیپد پرو؛ قدرتمندترین، جذاب‌ترین و به‌تبع گران‌ترین تبلت اپل

مقاله‌های مرتبط:

اپل پس از رونمایی آیپد ایر و آیپد مینی جدید، اعلام کرد که فروش آیپد پرو مدل ۱۰.۵ اینچ را در فروشگاه‌های رسمی‌اش متوقف می‌کند. البته با وجود آیپد پرو ۱۱ اینچ، نبود آیپد پرو ۱۰.۵ اینچ شاید چندان احساس نشود.

وقتی به دو مدل فعلی آیپد پرو نگاه می‌کنیم، به‌تفاوت‌های زیاد آن‌ها با دیگر آیپدها پی می‌بریم و این تفاوت‌ها تنها محدود به اندازه نیستند. مدل پایه‌ی آیپد پرو ۱۱ اینچ با حافظه‌ی ۶۴ گیگابایتی، ۷۹۹ دلار قیمت دارد؛ همین قیمت برای مدل پایه‌ی آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ، معادل ۹۹۹ دلار است. 

درضمن، آیپد پروهای جدید از لحاظ امنیتی، عملکرد بهتری دارند. درحالی که تمامی آیپدهای دیگر از تاچ ID برای احراز هویت استفاده می‌کنند، آیپد پروها مجهز به فناوری فیس ID هستند. این موضوع نمی‌تواند به‌تنهایی شما را متقاعد کند که به‌جای خرید آیپد ایر، ۳۰۰ دلار بیشتر هزینه بپردازید و آیپد پرو ۱۱ اینچ را تهیه کنید؛ اما درهرصورت فیس ID قابلیت بسیار خوب و جذابی است.

آیپد پرو 11 2018 اپل / Apple iPad Pro 11 2018

بهره‌مندی از نمایشگر بزرگ و باکیفیت، کار با آیپد پرو را جذاب کرده‌اند

موضوع دیگر که صرف چنین هزینه‌ای را برای آیپد پروهای جدید تا حدی منطقی می‌کند، اندازه‌ی نمایشگر آن‌ها است. هر دو مدل از آیپد پروهای ۲۰۱۸ به‌نمایشگرهایی مجهز شده‌اند که اندازه‌ای بزرگ‌تر از دیگر آیپدها دارند. البته با وجود محصولی مثل آیپد ایر ۱۰.۵ اینچ، شاید تفاوت بین نمایشگر این آیپد با آیپد پرو ۱۱ اینچ، چندان درخورتوجه نباشد. اما وقتی آیپد ایر را با آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ مقایسه کنید، به‌خوبی به‌تفاوت‌ها پی خواهید برد. 

تفاوت یادشده به‌این معنی است که استفاده‌ از آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ می‌تواند چنین حسی را به‌شما منتقل کند که دو دستگاه آیپد معمولی را کنار هم قرار داده‌اید. درضمن کاربر می‌تواند به‌سادگی دو اپلیکیشن را روی آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ اجرا کند؛ چرا که این تبلت از پردازنده‌ی قدرتمندی بهره می‌گیرد و به‌راحتیِ آب‌خوردن از پس انجام بسیاری از کارهای سنگین برمی‌آید. هر دو مدل از آیپد پرو ۲۰۱۸ به تراشه‌ی A12X بایونیک تجهز شده‌اند. 

آیپد پرو 11 2018 اپل / Apple iPad Pro 11 2018

مقایسه‌ی اسپیکر، دوربین و پشتیبانی از اپل پنسل در آیپدهای جدید اپل

نام تبلت / پارامترها

دوربین اصلی

دوربین سلفی

پشتیبانی از اپل پنسل

اسپیکر

میکروفون

آیپد

۸ مگاپیکسل

۱.۲ مگاپیکسل

بله (اپل پنسل نسل اول)

استریو

دوگانه

آیپد مینی

۸ مگاپیکسل

۷ مگاپیکسل

بله (اپل پنسل نسل اول)

استریو

دوگانه

آیپد ایر

۸ مگاپیکسل

۷ مگاپیکسل

بله (اپل پنسل نسل اول)

استریو

دوگانه

آیپد پرو ۱۱ اینچ

۱۲ مگاپیکسل

۷ مگاپیکسل

بله (اپل پنسل نسل دوم)

چهار اسپیکر

پنج‌گانه

آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ

۱۲ مگایپکسل

۷ مگاپیکسل

بله (اپل پنسل نسل دوم)

چهار اسپیکر

پنج‌گانه

آیپد پروهای جدید از نمایشگرهای تازه‌ای تحت‌عنوان لیکویید رتینا استفاده می‌کنند. اپل به‌هنگام معرفی این نمایشگر در جریان رویداد معرفی آیفون ۱۰ آر، اعلام کرد که نمایشگر موردبحث به‌طور درخورتوجهی بهتر از نمایشگر رتینا است، اما خوب‌بودن آن به‌حد نمایشگر OLED موجود در آیفون ۱۰ اس و آیفون ۱۰ اس مکس نمی‌رسد.

با درنظرگرفتن همین موضوع، عده‌ای معتقدند که در برهه‌ی زمانی فعلی شاید تهیه‌ی آیپد پروهای جدید با نمایشگر لیکویید رتینا، تصمیم چندان درستی نباشد. شمار زیادی از کاربران امیدوارند که کوپرتینویی‌ها در نسل بعدی آیپد پرو، از نمایشگر OLED استفاده کنند. آیپد پروهای ۲۰۱۸ با تمامی نقاط قوت و طراحی جذاب‌شان،‌ احتمالا به‌هنگام معرفی آیپد پروهای مجهز به نمایشگر OLED، دیگر چندان به‌چشم نخواهند آمد.

آیپد پروهای جدید از فناوری پروموشن هم پشتیبانی می‌کنند و این یعنی در تبلت‌های موردبحث، این امکان وجود دارد که بخش‌های مختلف نمایشگر، رفرش‌ریت‌های مختلفی را به‌نمایش بگذارند. جالب است بدانید درحالی که آیپدهای دیگر دارای نمایشگر ۶۰ هرتزی هستند، آیپد پروها از نمایشگر ۱۲۰ هرتز استفاده می‌کنند. 

آیپد پرو 11 2018 اپل / Apple iPad Pro 11 2018

این رفرش‌ریت بالا، در هر دو مدل از آیپد پرو ۲۰۱۸ دیده می‌شود. درضمن، این موارد نمی‌توانند تنها چیزهایی باشند که شما را به خرید آیپد پرو ترغیب می‌کنند. درواقع آیپد پروها تنها آیپدهایی هستند که می‌توان آن‌ها را در حافظه‌ی ۱ ترابایتی تهیه کرد. البته تهیه‌ی این مدل، ۷۵۰ دلار بیشتر برای‌تان آب می‌خورد. به‌علاوه، آیپد پروهای موردبحث به‌جای درگاه لایتنینگ، دارای درگاه USB-C هستند و می‌توانند ازطریق باتری خودشان، دستگاه‌های دیگر را نیز شارژ کنند. 

در انتها از شما دعوت می‌کنیم مقایسه‌ی عمیق بین تبلت‌های آیپد نسل ششم، آیپد مینی، آیپد ایر و آیپد پرو را در جدول زیر نظاره‌ کنید. برای مشاهده‌ی این جدول در بانک محصولات زومیت به‌شکلی جذاب‌تر، روی لینک پایین آن کلیک کنید.

مقایسه 5 محصول
Apple iPad 9.7 2018 آیپد 9.7 اپل نسخه 2018ipad air 10.5 inch / آیپد ایر ۱۰.۵ اینچآیپد ایر 10.5 اپل نسخه 2019ipad mini 2019 / آیپد مینی ۲۰۱۹آیپد مینی 2019 اپلنمایشگر آیپد پرو 11 اپل نسخه 2018آیپد پرو 11 اپل نسخه 2018نمایشگر آیپد پرو 12.9 اپل نسخه 2018آیپد پرو 12.9 اپل نسخه 2018
مدل‌‌ نامبرهای این محصولA1893 A1954A2153 A2123 A2154 A2152 iPad11,3 iPad11,4A2126 A2124 A2133 A2125 iPad11,1 iPad11,2A2013 A1934 A1980 A1979 iPad8,1 iPad8,2 iPad8,3 iPad8,4A2014 A1895 A1876 A1983 iPad8,5 iPad8,6 iPad8,7 iPad8,8
حدود قیمت در زمان عرضهحدود 350 یوروحدود 550 یوروحدود 450 یوروحدود 800 دلار (نسخه‌ پایه)حدود 1000 دلار (نسخه‌ پایه)
تاریخ معرفیمارس 2018مارس 2019مارس 2019اکتبر 2018اکتبر 2018
وضعیت عرضهعرضه شدهعرضه شدهعرضه شدهعرضه شدهعرضه شده
تاریخ عرضهمارس 2018مارس 2019مارس 2019نوامبر 2018نوامبر 2018
نرخ مخصوص جذب (SAR)1.18 وات بر کیلوگرم (بدن)1.19 وات بر کیلوگرم (بدن)1.19 وات بر کیلوگرم (بدن)1.19 وات بر کیلوگرم (بدن)1.19 وات بر کیلوگرم (بدن)
نرخ مخصوص جذب اروپا (SAR EU)0.99 وات بر کیلوگرم (بدن)0.99 وات بر کیلوگرم (بدن)0.99 وات بر کیلوگرم (بدن)0.99 وات بر کیلوگرم (بدن)0.99 وات بر کیلوگرم (بدن)
نوع سیستم‌عاملiOS یا iPadOSiOS یا iPadOSiOS یا iPadOSiOS یا iPadOSiOS یا iPadOS
سیستم‌عامل در زمان عرضهiOS 11.3iOS 12.1.3iOS 12.1.3iOS 12iOS 12
توضیحات سیستم‌عاملقابل ارتقاء به iPadOS 17.5.1قابل ارتقاء به iPadOS 18قابل ارتقاء به iPadOS 18قابل ارتقاء به iPadOS 18قابل ارتقاء به iPadOS 18
ابعاد240 در 169.5 در 7.5 میلی‌متر 250.6 در 174.1 در 6.1 میلی‌متر203.2 در 134.8 در 6.1 میلی‌متر247.6 در 178.5 در 5.9 میلی‌متر280.6 در 214.9 در 5.9 میلی‌متر
جنس پشتفلز - آلومینیومفلز - آلومینیومفلز - آلومینیومفلز - آلومینیومفلز - آلومینیوم
جنس جلوشیشهشیشهشیشهشیشهشیشه
جنس فریمفلز - آلومینیومفلز - آلومینیومفلز - آلومینیومفلز - آلومینیومفلز - آلومینیوم
رنگنقره‌ای طلایی خاکستری تیرهنقره‌ای طلایی خاکستری تیرهنقره‌ای طلایی خاکستری تیرهخاکستری تیره نقره‌ایخاکستری تیره نقره‌ای
ابعاد نمایشگر9.7 اینچ10.5 اینچ7.9 اینچ11.0 اینچ12.9 اینچ
نوع نمایشگرIPS LCDIPS LCDIPS LCDIPS LCDIPS LCD
حداکثر نرخ نوسازی (Refresh Rate)60 هرتز60 هرتز60 هرتز120 هرتز120 هرتز
رزولوشن1536 در 2048 پیکسل1668 در 2224 پیکسل1536 در 2048 پیکسل1668 در 2388 پیکسل2048 در 2732 پیکسل
تراکم پیکسلی~264 پیکسل در اینچ~265 پیکسل در اینچ~326 پیکسل در اینچ~264 پیکسل در اینچ~265 پیکسل در اینچ
نسبت تصویر4:34:34:3-4:3
نسبت نمایشگر به بدنه~71.6 درصد~78.3 درصد~70.6 درصد~82.9 درصد~85.4 درصد
حداکثر روشنایی---600 نیت600 نیت
مدل تراشهApple A10 FusionApple A12 BionicApple A12 BionicApple A12X BionicApple A12X Bionic
فرآیند ساخت تراشه16 نانومتر7 نانومتر7 نانومتر7 نانومتر7 نانومتر
تعداد هسته پردازنده4 هسته6 هسته6 هسته8 هسته8 هسته
مشخصات هسته‌ها2 هسته 2.34 گیگاهرتز Hurricane و 2 هسته 2.34 گیگاهرتز Zephyr2 هسته 2.5 گیگاهرتز Vortex و 4 هسته 1.6 گیگاهرتز Tempest2 هسته 2.5 گیگاهرتز Vortex و 4 هسته 1.6 گیگاهرتز Tempest4 هسته 2.5 گیگاهرتز Vortex و 4 هسته 1.6 گیگاهرتز Tempest4 هسته 2.5 گیگاهرتز Vortex و 4 هسته 1.6 گیگاهرتز Tempest
پردازنده گرافیکیPowerVR Series7XT PlusApple GPUApple GPUApple GPUApple GPU
سایر مشخصات تراشهپردازنده گرافیک 6 هسته‌ایپردازنده گرافیک 4 هسته‌ایپردازنده گرافیک 4 هسته‌ایپردازنده گرافیک 7 هسته‌ایپردازنده گرافیک 7 هسته‌ای
ترکیب حافظه داخلی و رم32 گیگابایت / 2 گیگابایت رم 128 گیگابایت / 2 گیگابایت رم64 گیگابایت / 3 گیگابایت رم 256 گیگابایت / 3 گیگابایت رم64 گیگابایت / 3 گیگابایت رم 256 گیگابایت / 3 گیگابایت رم64 گیگابایت / 4 گیگابایت رم 256 گیگابایت / 4 گیگابایت رم 512 گیگابایت / 4 گیگابایت رم 1 ترابایت / 6 گیگابایت رم64 گیگابایت / 4 گیگابایت رم 256 گیگابایت / 4 گیگابایت رم 512 گیگابایت / 4 گیگابایت رم 1 ترابایت / 6 گیگابایت رم
رم2 گیگابایت رم3 گیگابایت رم3 گیگابایت رم4 گیگابایت رم 6 گیگابایت رم4 گیگابایت رم 6 گیگابایت رم
حافظه داخلی32 گیگابایت 128 گیگابایت64 گیگابایت 256 گیگابایت64 گیگابایت 256 گیگابایت64 گیگابایت 256 گیگابایت 512 گیگابایت 1 ترابایت64 گیگابایت 256 گیگابایت 512 گیگابایت 1 ترابایت
درگاه کارت حافظه
ندارد
ندارد
ندارد
ندارد
ندارد
پیکربندی دوربین پشتواید/استانداردواید/استانداردواید/استانداردواید/استانداردواید/استاندارد
دوربین اصلی - واید/استاندارد8 مگاپیکسل8 مگاپیکسل8 مگاپیکسل12 مگاپیکسل12 مگاپیکسل
مشخصات دوربین اصلی - واید/استانداردلنز استاندارد 31 میلی‌متری f/2.4 فوکوس خودکار 1.12 میکرومتر سایز پیکسل1.12 میکرومتر سایز پیکسل لنز استاندارد 31 میلی‌متری f/2.4 فوکوس خودکار1.12 میکرومتر سایز پیکسل لنز استاندارد 32 میلی‌متری فوکوس خودکار f/2.4لنز استاندارد 29 میلی‌متری 1/3 اینچ سایز سنسور f/1.8 فوکوس خودکار با تشخیص فاز 1.22 میکرومتر سایز پیکسللنز استاندارد 29 میلی‌متری 1/3 اینچ سایز سنسور f/1.8 فوکوس خودکار با تشخیص فاز 1.22 میکرومتر سایز پیکسل
حداکثر رزولوشن فیلم‌برداری دوربین‌ پشت1080p1080p1080p4K4K
رزولوشن و نرخ فریم ویدئو1080p@30fps 720p@120fps1080p@30fps1080p@30fps4K@30/60fps 1080p@30/60fps 1080p@120fps 720p@240fps4K@30/60fps 1080p@30/60fps 1080p@120fps 720p@240fps
توضیحات فیلم‌برداریفیلم‌برداری HDRفیلم‌برداری HDRفیلم‌برداری HDRفیلم‌برداری HDRفیلم‌برداری HDR
دوربین سلفی اصلی1.2 مگاپیکسل7 مگاپیکسل7 مگاپیکسل7 مگاپیکسل7 مگاپیکسل
مشخصات دوربین سلفی اصلی31 میلی‌متری لنز استاندارد f/2.2لنز استاندارد 31 میلی‌متری f/2.2لنز استاندارد 31 میلی‌متری f/2.2لنز استاندارد 32 میلی‌متری f/2.2لنز استاندارد 32 میلی‌متری f/2.2
رزولوشن و نرخ فریم ویدئو سلفی720p@30fps1080p@30fps1080p@30fps1080p@30fps1080p@30fps
توضیحات فیلم‌برداری سلفی-فیلم‌برداری HDRفیلم‌برداری HDRفیلم‌برداری HDRفیلم‌برداری HDR
ظرفیت باتری8827 میلی‌آمپر ساعت8134 میلی‌آمپر ساعت5124 میلی‌آمپر ساعت7812 میلی‌آمپر ساعت9720 میلی‌آمپر ساعت
ظرفیت بر حسب وات‌ساعت32.9 وات‌ساعت30.8 وات‌ساعت19.1 وات‌ساعت29.45 وات‌ساعت36.71 وات‌ساعت
نوع باتریلیتیوم یونیلیتیوم پلیمریلیتیوم یونیلیتیوم پلیمریلیتیوم پلیمری
تعویض‌پذیری باتریغیر قابل تعویض توسط کاربرغیر قابل تعویض توسط کاربرغیر قابل تعویض توسط کاربرغیر قابل تعویض توسط کاربرغیر قابل تعویض توسط کاربر
درگاه اتصالLightning USB 2.0Lightning USB 2.0Lightning USB 2.0USB Type-C 3.1USB Type-C 3.1
سایر مشخصات درگاه‌‌پشتیبانی از OTGپشتیبانی از OTG-کانکتور مغناطیسیکانکتور مغناطیسی
حداکثر توان شارژ پشتیبانی شده---18 وات18 وات
پشتیبانی از شارژ سریع---
دارد
دارد
سایر ویژگی‌های شارژ و باتری---پشتیبانی از شارژ معکوسپشتیبانی از شارژ معکوس
نوع اسپیکراستریو (دوگانه)استریو (دوگانه)استریو (دوگانه)استریو (چهارگانه)استریو (چهارگانه)
جک 3.5 میلی‌متری
دارد
دارد
دارد
ندارد
ندارد
حسگرهاحسگر اثرانگشت (جلوی تبلت) شتاب‌سنج ژیروسکوپ قطب‌نما فشارسنج هواحسگر اثرانگشت (جلوی تبلت) شتاب‌سنج ژیروسکوپ قطب‌نما فشارسنج هواحسگر اثرانگشت (جلوی تبلت) ژیروسکوپ شتاب‌سنج فشارسنج هوا حسگر نور محیطحسگر تشخیص چهره سه‌بعدی ژیروسکوپ شتاب‌سنج فشارسنج هوا حسگر نور محیطحسگر تشخیص چهره سه‌بعدی ژیروسکوپ شتاب‌سنج فشارسنج هوا حسگر نور محیط
Wi-FiWi-Fi 5 (802.11ac) a/b/g/n/acWi-Fi 5 (802.11ac) a/b/g/n/acWi-Fi 5 (802.11ac) a/b/g/n/acWi-Fi 5 (802.11ac) a/b/g/n/acWi-Fi 5 (802.11ac) a/b/g/n/ac
توضیحات Wi-Fiدو بانده (Dual Band) هات اسپات (Wi-Fi Hotspot)دو بانده (Dual Band) هات اسپات (Wi-Fi Hotspot)دو بانده (Dual Band) هات اسپات (Wi-Fi Hotspot)دو بانده (Dual Band) هات اسپات (Wi-Fi Hotspot)دو بانده (Dual Band) هات اسپات (Wi-Fi Hotspot)
بلوتوث4.25.05.05.05.0
توضیحات بلوتوثپشتیبانی از A2DP از نوع کم مصرف یا LE نرخ داده‌ ارتقا یافته یا EDRپشتیبانی از A2DP نرخ داده‌ ارتقا یافته یا EDRپشتیبانی از A2DP از نوع کم مصرف یا LE نرخ داده‌ ارتقا یافته یا EDRپشتیبانی از A2DP از نوع کم مصرف یا LE نرخ داده‌ ارتقا یافته یا EDRپشتیبانی از A2DP از نوع کم مصرف یا LE نرخ داده‌ ارتقا یافته یا EDR
فناوری‌ ارتباطیGSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTEGSM / HSPA / LTEGSM / HSPA / LTEGSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTEGSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE
مدل‌های عرضه شده از نظر ارتباطاتWiFi سیم‌کارت‌خورWiFi سیم‌کارت‌خورWiFi سیم‌کارت‌خورWiFi سیم‌کارت‌خورWiFi سیم‌کارت‌خور
سیم‌کارت (فقط برای مدل سیم‌کارت‌خور)تک سیم‌‌‌کارت (نانو سیم یا eSIM)تک سیم‌‌‌کارت (نانو سیم یا eSIM)تک سیم‌‌‌کارت (نانو سیم یا eSIM)تک سیم‌‌‌کارت (نانو سیم یا eSIM)تک سیم‌‌‌کارت (نانو سیم یا eSIM)
مسیریابی و GPSGPS/A-GPS/GLONASS (LTE)GPS/A-GPS/GLONASS (LTE)GPS/A-GPS/GLONASS (LTE)GPS/A-GPS/GLONASS/GALILEO/BDS/QZSS (LTE)GPS/A-GPS/GLONASS/GALILEO/BDS/QZSS (LTE)

دیدگاه شما در مورد آیپدهای جدید اپل چیست؟ چه‌نظری در مورد قیمت و ویژگی‌های آن‌ها دارید؟ نظرات ارزشمند خود را ازطریق قسمت پایینی همین مقاله، با زومیت در میان بگذارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات