وسترن دیجیتال به‌دلیل استفاده از دیسک‌های SMR در درایوهای ذخیره‌سازی به دادگاه احضار شد

وسترن دیجیتال به‌دلیل استفاده از دیسک‌های SMR در درایوهای ذخیره‌سازی به دادگاه احضار شد

استفاده از دیسک‌های SMR در درایوهای ذخیره‌سازی با انتقادهای شدید نسبت به تولیدکننده‌ها همراه بوده و حتی شکایت از وسترن دیجیتال را به‌همراه داشته است.

سه تولیدکننده بزرگ هارد درایو در جهان، وسترن دیجیتال، توشیبا و سیگیت، با بحرانی جدی در محصولات خود روبه‌رو شده‌اند. آن‌ها از فناوری موسوم به Shingled Magnetic Recording یا SMR در برخی از درایوهای ذخیره‌سازی استفاده کرده‌اند که قبلا ممنوع اعلام شده بود. وسترن دیجیتال بیش از دو شرکت دیگر به‌خاطر به‌کارگیری SMR تحت انتقاد قرار گرفت و حتی با شکایت حقوقی رسمی هم روبه‌رو شده است.

هر سه تولیدکننده‌ی هارد درایو، فناوری SMR را به‌صورت مخفیانه در خانواده‌ی محصولات دسکتاپی خود استفاده کرده‌اند که انتقاد شدید مردم و مقام‌ها را در پی داشت. دراین‌میان وسترن دیجیتال بیش از همه تحت فشار قرار دارد، چون فناوری مذکور را در درایوهای Network Attached Storage یا NAS هم استفاده کرد. درایوهای NAS خصوصا برای عملکرد بهینه در کاربردهای چندوظیفگی و RAID، بهینه‌سازی می‌شوند. وسترن دیجیتال محصولات این دسته را با برند Western Digital Red به بازار عرضه می‌کند. رقیب آن‌ها، سیگیت، از برند Ironwolf برای محصولات استفاده می‌کند و مدیرعامل آن‌ها در بیانیه‌ای ادعا کرد که شرکتش به‌هیچ‌وجه، فناوری SMR را در درایوهای NAS استفاده نکرده است.

وسترن دیجیتال NAS

گرگ بلونی، مدیرعامل سیگیت، درباره‌ی استفاده از فناوری SMR در درایوهای شرکت می‌گوید: «سیگیت درایوهای NAS را تنها با فناوری CMR تولید می‌کند. ما هیچ‌گونه درایو SMR در خانواده‌ی  Ironwolf و Ironwolf Pro نداریم. ما به‌هیچ‌وجه فناوری SMR را برای NAS توصیه نمی‌کنیم».

شرکت حقوقی Hattis Law، شکایتی را علیه وسترن دیجیتال تنظیم کرد که به‌صورت اختصاصی استفاده‌ی آن‌ها از SMR را هدف قرار می‌دهد. در متن شکایت گفته شد که استفاده از SMR در درایوهای وسترن دیجیتال برند Red رویکرد صحیحی نیست. شرکت شاکی ادعا می‌کند که وسترن دیجیتال عمدا از این فناوری استفاده می‌کند و علاوه بر فریب دادن مصرف‌کننده‌ها، آن‌ها را در معرض خطر هم قرار داده است.

شکایت Hattis Law با تکیه بر آزمایش‌هایی مطرح شد که چندی پیش، سرویس ServeTheHome منتشر کرد. نتایج آزمایش آن‌ها نشان می‌دهد که درایوهای چهار ترابایتی جدید وسترن دیجیتال Red در دسته‌ی NAS، عملکردی به اندازه‌ی درایوهای دسکتاپی دارند که برای کاربرد آن‌ها اصلا مناسب نیست. وسترن دیجیتال ظاهرا تاکنون بیانیه‌ یا پاسخی را نسبت به اتهام‌های مطرح‌شده منتشر نکرده است. به‌علاوه آن‌ها برنامه‌ای رسمی برای تعویض درایوهای مجهز به SMR هم ندارند. ازطرفی کاربران متعددی در اینترنت به تجربه‌ی تعویض درایوهای SMR با مدل‌های عادی اشاره کرده‌اند که پس از تماس با بخش پشتیبانی مشتریان وسترن دیجیتال انجام شده است.


منبع arstechnica

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید